20 Септември, 2021
0.0217

ЗАЕВ: Ќе ја почитуваме одлуката на Уставен, но ако падне Законот за Бехтел Енка, ќе чекаме и до пет години за автопатиштата

Објавено во: Македонија 31 Јули, 2021

Од Уставниот суд ќе зависи каква ќе биде судбината на владините намери за склучување на договор со американско турскиот конзорциум Бехтел и Енка за изградба на автопатот. Премиерот Зоран Заев днеска се обиде да одговори на оваа тема на шега, што доколку Уставниот суд одлучи дека постапката за избор на компанијата Бехтел Енка е спротивна на уставот. Прво тој рече дека ќе скрши рка или нога доколку законот падне. Но потоа сследуваше и сериозен одговор, каде премиерот рече дека Владата ќе ја почитува одлуката, и целиот процес на избор на компанија за изградба на автопатиштата на коридорите осум и десет ќе почне од почеток.

„Ако падне ќе скрши нога, рака, нешто. Ако падне тогаш одлуката на Уставен е конечна, тогаш одиме со постапките две алтернативи, едната е традиционална постапка што државата ја има. А тоа значи проектирање едно три- четири-пет години, па потоа избор на изведувачи, надзори и слично“, рече Зоран Заев, премиер.

Заев вели дека верува дека Уставниот суд нема да го поништи Законот за стратешко партнерство со Бехтел Енка, со образложение дека на тој начин се бирале и компании во соседството, со специјален закон а не со јавен оглас. 

Бехтел – Енка треба да ги гради автопатските делници од коридорот осум: Тетово – Гостивар – Букојчани и Требеништа – Струга – Ќафасан, и делницата од коридорот 10  Прилеп – Битола. Станува збор за милионски бизнис.

Можеби ќе ве интересира

Денес најмладиот починат од коронавирусот е 30 годишен пациент од Валандово

Денес најмладиот починат од коронавирусот е 30 годишен пациент од Валандово

По настанот со искасаното дете, Алијанса за Албанците обвини дека Тетово е опасно место за живеење

По настанот со искасаното дете, Алијанса за Албанците обвини дека Тетово е опасно место за живеење

ПУКАЊЕ ВО ТЕТОВО: Оштетени се прозорците на теолошкото училиште

ПУКАЊЕ ВО ТЕТОВО: Оштетени се прозорците на теолошкото училиште

Koроната однесе уште 12 животи, има и 154 нови случаи

Koроната однесе уште 12 животи, има и 154 нови случаи

За 40 отсто е намaлена инциденцата на ширење на вирусот на ниво на цела држава

За 40 отсто е намaлена инциденцата на ширење на вирусот на ниво на цела држава

ДИК ги објави сите кандидати за градоначалници и советници на листи, еве ги имињата

ДИК ги објави сите кандидати за градоначалници и советници на листи, еве ги имињата

Никола Димитров: МНР не може да му го одземе дипломатскиот пасош на Миленкоски без одземен безбедносен сертификат

Никола Димитров: МНР не може да му го одземе дипломатскиот пасош на Миленкоски без одземен безбедносен сертификат

Горан Сугарески: Згрозен сум од ФБ-статусот за личната трагедија на противкандидатот Борче Јовчески

Горан Сугарески: Згрозен сум од ФБ-статусот за личната трагедија на противкандидатот Борче Јовчески

ЗАЕВ: АКО МОЖЕМЕ ДА ГИ ВРАТИМЕ ЖИВОТИТЕ НА ТИЕ 14 ЛУЃЕ - не само што ќе си дадеме оставки, туку ќе заминеме и нема да се вратиме во политиката

ЗАЕВ: АКО МОЖЕМЕ ДА ГИ ВРАТИМЕ ЖИВОТИТЕ НА ТИЕ 14 ЛУЃЕ - не само што ќе си дадеме оставки, туку ќе заминеме и нема да се вратиме во политиката