30 Ноември, 2020
0.0207

Заев за Бугарија: Фокусирани сме да се изнајде решение кое ќе создаде убава атмосфера

Објавено во: Македонија 22 Октомври, 2020

Ќе направиме сѐ, колку што е можно порано да се изнајде решение за разликите со Бугарија, вели премиерот Зоран Заев. 

Изјави дека Европската Унија го смета како билатерално прашањето за добрососедските односи со Бугарија.

„Договорите со Грција и Бугарија не се само буква на хартија, тие се имплементираат во сите свои аспекти. Драго ми е што Бугарија многу често напоменува дека останува континуиран поддржувач за нашето челество во Европската Унија. Верувам дека согласно европските вредности и принципи постои решение за се. Фокусирани сме да  се изнајде решение кое ќе создаде убава атмосфера за одржувањето на првата меѓувладина конференција до крајот на годинава“, рече премиерот Заев во одговор на прашање на прес-конференцијата во Владата по онлајн состаноците со претседателот на Европскиот совет Шарл Мишел, потпретседателот на ЕК Жозеф Борел, еврокомесарот за проширување Оливер Вархеј и претседателот на ЕП Дејвид Сасоли.

Решението, потенцира, треба да се најде до првата меѓувладина конференција, до 10 ноември.

Лидерот на ВМРО - Народна Љупчо Георгиевски, денеска се сретна со бугарската министерка за надворешни работи Екатерина Захариева. Таа самата извести за средбата на социјалните мрежи и сподели неколку фотографии од состанокот. Сепак нема позначајни детали за тоа за што се однесувала средбата и што било разговарано.

Бугарија го користи членството во ЕУ за негирање на македонскиот идентитет, пишува денеска „Вечерњи лист“. 

Можеби ќе ве интересира

ВМРО-ДПМНЕ протестираше во 11 града: Ласовска порача дека никој нема право да ги негира фактите

ВМРО-ДПМНЕ протестираше во 11 града: Ласовска порача дека никој нема право да ги негира фактите

Изјавите на Заев нема да им ги врзат рацете на историчарите, вели Ѓоргиев

Изјавите на Заев нема да им ги врзат рацете на историчарите, вели Ѓоргиев

Случувањата околу Македонија се огледало на реалноста во ЕУ, анализира хрватски весник

Случувањата околу Македонија се огледало на реалноста во ЕУ, анализира хрватски весник

(ВИДЕО) Малагурски прашува дали е вредна ЕУ за толку многу понижувања?

(ВИДЕО) Малагурски прашува дали е вредна ЕУ за толку многу понижувања?

МЗ: Новиот ковид центар „Мала Богородица“ ќе почне да хоспитализира пациенти кога приватните болници ќе потпишат договор со ЦУК

МЗ: Новиот ковид центар „Мала Богородица“ ќе почне да хоспитализира пациенти кога приватните болници ќе потпишат договор со ЦУК

Oваа болест не е наивна, порача владиката Петар

Oваа болест не е наивна, порача владиката Петар

ПЕСИМИЗАМ ВО БРИСЕЛ: Скоро и да нема надеж за преговори годинава поради бугарското вето

ПЕСИМИЗАМ ВО БРИСЕЛ: Скоро и да нема надеж за преговори годинава поради бугарското вето

Здравствените власти да не ја попречуваат работатата на новинарите

Здравствените власти да не ја попречуваат работатата на новинарите

Нема патување во Грција до 14 декември

Нема патување во Грција до 14 декември