22 Јули, 2019
0.0194

Загрижувачки бројки за уплатата на придонесите: Скоро 50.000 вработени се без здравствено осигурување

Објавено во: Македонија 11 Јули, 2019

Безмалку 50.000 лица во моментов немаат здравствено осигурување бидејќи работодавачите им доцнат со исплата на платите. Поради заснованиот работен однос тие не можат да се пријават и како невработени па да имаат право на здравствено осигурување.

Но не се само тие – проблемите со доцнењето на платите ги погодува и нивните блиски односно децата кои се осигурани преку нив, па дополнително уште над 23 илјади луѓе не можат да се лекуваат на трошок на ФЗОМ .

Инаку, во земјава во моментов како вработени се водат 790.000 лица што значи дека над шест отсто од нив и немаат здравствено осигурување. Бројките се од ФЗОМ, но оттаму не објавуваат детали по колку време овие луѓе немаат осигурување. Велат дека сепак сите може да се лекуваат и да платат, а после Фондот ќе им ги рефундира средствата кога платата ќе биде исплатена.

„Кога  ќе бидат платени придонесите за периодот кога е извршено лекувањето,  со целата медицинска и финансиска документација, издадена од  установата каде што се лекувал, осигуреникот оди во подрачната служба преку која е осигурен и поднесува барање за  рефундација на  средствата што ги платил за лекувањето. Правото на рефундација е 5 години од моментот на извршената услуга, стои во одговорот од Фондот.

Инаку ФЗОМ не води евиденција колку од овие вработени се од приватни, а колку од државни фирми.

Неодамна беше обелоденето дека над 350 вработени во државното претпријатие Водостопанство на Македонија се без здравствено осигурување, затоа што не земале и плата за два месеци.

Санкции за нередовната исплата на плата со придонеси одредува Управата за јавни приходи, институција која треба да ги блокира неплаќачите.

Н.М.

Можеби ќе ве интересира

ФОКУС НА ДЕНОТ: МВР не знае каде е Јанева - Запленет глисер во „Рекет“

ФОКУС НА ДЕНОТ: МВР не знае каде е Јанева - Запленет глисер во „Рекет“

(ФОТО) Тешка сообраќајна незгода после аеродромот во Охрид: Има повредени

(ФОТО) Тешка сообраќајна незгода после аеродромот во Охрид: Има повредени

(ВИДЕО) Пожар пеплоса објект на Машката плажа во Струга

(ВИДЕО) Пожар пеплоса објект на Машката плажа во Струга

Кобна сообраќајна незгода на патот Струмица- Радовиш: Има и починат

Кобна сообраќајна незгода на патот Струмица- Радовиш: Има и починат

Спасовски:МВР нема обврска да знае каде е Јанева, без налог од суд или обвинител

Спасовски:МВР нема обврска да знае каде е Јанева, без налог од суд или обвинител

МИЦКОСКИ: Заев практично го прифати предлогот на ВМРО-ДПМНЕ, да нема СЈО, да се формира ново обвинителство

МИЦКОСКИ: Заев практично го прифати предлогот на ВМРО-ДПМНЕ, да нема СЈО, да се формира ново обвинителство

ТРАГЕДИЈА ВО СКОПЈЕ: Маж починал од струен удар

ТРАГЕДИЈА ВО СКОПЈЕ: Маж починал од струен удар

(ОБНОВЕНО) Запленет е глисер на второсомничен во „Рекет“

(ОБНОВЕНО) Запленет е глисер на второсомничен во „Рекет“

ВИКЕНД БРИФ: Запленети луксузни возила - Пендаровски не остварил средба со Мицкоски

ВИКЕНД БРИФ: Запленети луксузни возила - Пендаровски не остварил средба со Мицкоски