01 Октомври, 2022
0.0316

Захариева: Нема да и биде лесно на Владата на Македонија

Објавено во: Балкан 21 Јуни, 2017

Добивај вести на Viber

Интересот е да ги зближиме позициите и да работиме за нашата заедничка европска иднина, изјави Екатерина Захариева, вицепремиер на правниот реформи и министер за надворешни работи на Бугарија. 

Таа вели дека двете земји немаат интерес да одржуваат односи уште 25 години како што беше досега и дека работите мора да одат напред. 

„Нема да биде лесно на Владата на Македонија. Со години водената антибугарска политика е факт, политичари и научни работници имаат таква свест, но пораките доаѓаат од политичарите. Ајде конечно да заврши овој бесмислен спор. Европска иднина значи вкупно празнување на нашата заедничка историја“- објасни Захариева.

Таа вели дека посетата на македонската делегација во Софија е историска и останува сосема малку до потпишувањето на договорот.

„Доверба меѓу двајцата премиери беше прикажана на високо ниво, но и треба да се работи на оваа доверба. Факт е дека Бугарија е добронамерна. Историски работите се случија, почнавме да го применуваме несклучениот договор  однапред со посетата на споменикот на Цар Самоил“ - кажа таа мислејќи на поклонувањето што премиерите Бојко Борисов и Зоран Заев го направија пред споменикот во Софија.

Захариева потсети дека во текот на годините имаме добри практики и подобра апсорпција на прекуграничните програми кои се исклучително важни затоа што  тие се врската помеѓу пограничните општини. Додаде дека за 2016 година имале над 500.000 туристи од Македонија и 350.000 Бугари кои патувале во Македонија. 

Заев и Борисов вчера разговараа на повеќе теми, а начната беше и економијата и можностите за соработка, како и користење на искуствата кои Бугарите веќе ги имаат со проекти од ЕУ.

Можеби ќе ве интересира

ЌЕРКАМИ Е ПРОНАЈДЕНА, НЕ Е СВЕСНА, НО ДИШЕ, потресно сведоштво на таткото кој од вчера трага по неа

ЌЕРКАМИ Е ПРОНАЈДЕНА, НЕ Е СВЕСНА, НО ДИШЕ, потресно сведоштво на таткото кој од вчера трага по неа

Протест пред редакцијата на српски Информер - Илјадници луѓе бараат да се затвори редакцијата

Протест пред редакцијата на српски Информер - Илјадници луѓе бараат да се затвори редакцијата

НУКЛЕАРКАТА КРШКО СТОПИРАНА, еден месец ќе трае последниот ремонт - ќе чини 100 милиони евра

НУКЛЕАРКАТА КРШКО СТОПИРАНА, еден месец ќе трае последниот ремонт - ќе чини 100 милиони евра

ДРАМА ВО СПЛИТ Силна експлозија одекна во центарот на градот, повредени се неколку лица (Видео)

ДРАМА ВО СПЛИТ Силна експлозија одекна во центарот на градот, повредени се неколку лица (Видео)

ЗГРАДА НА УЖАСОТ, СИН ЈА УБИЛ НЕГОВАТА МАЈКАТА: Станот пломбиран, ѕвоното искршено, ходниците на зградата исполнети со морничава тишина

ЗГРАДА НА УЖАСОТ, СИН ЈА УБИЛ НЕГОВАТА МАЈКАТА: Станот пломбиран, ѕвоното искршено, ходниците на зградата исполнети со морничава тишина

ВУЧИЌ: СТАВЕТЕ ГО ЗАПАДЕН БАЛКАН НА ИСТ СПИСОК СО ЗЕМЈИТЕ ОД ЕУ, ќе ви бидеме благодарни

ВУЧИЌ: СТАВЕТЕ ГО ЗАПАДЕН БАЛКАН НА ИСТ СПИСОК СО ЗЕМЈИТЕ ОД ЕУ, ќе ви бидеме благодарни

ПРОИЗВОДСТВО НА ЕЛЕКТРИЧНИ АВТОМОБИЛИ ВО СОСЕДСТВОТО, целосно електрично возило од фабриката во Крагуевац

ПРОИЗВОДСТВО НА ЕЛЕКТРИЧНИ АВТОМОБИЛИ ВО СОСЕДСТВОТО, целосно електрично возило од фабриката во Крагуевац

ДЕНЕС ПОЧНУВА ПОПИСОТ ВО СРБИЈА, високи казни за оние што нема да им отворат врата на попишувачите или неточни податоци

ДЕНЕС ПОЧНУВА ПОПИСОТ ВО СРБИЈА, високи казни за оние што нема да им отворат врата на попишувачите или неточни податоци

ПАРИТЕ ОД ПРОДАЖБАТА НА ВИЛАТА НА ТИТО НА МЕНХЕТЕН ГИ ДЕЛАТ ПЕТ ДРЖАВИ, колку пари ќе добие Македонија?

ПАРИТЕ ОД ПРОДАЖБАТА НА ВИЛАТА НА ТИТО НА МЕНХЕТЕН ГИ ДЕЛАТ ПЕТ ДРЖАВИ, колку пари ќе добие Македонија?