14 Јуни, 2021
0.0206

Заклучоци од самитот Брдо-Бриони: Без став за промена на границите

Објавено во: Балкан 18 Мај, 2021

На вчерашниот 10-ти јубилеен самит во рамките на процесот Брдо-Бриони, кој ги собра лидерите на Западен Балкан и Приштина на Брдо кај Крањ, беа донесени компромисни заклучоци со кои се потврдува посветеноста на земјите од регионот за проширување на Европската унија.

Усвоената декларација, поради спротивставувањето на Србија, не содржи тема за промена на границите во регионот, што постоеше во предложените заклучоци.

Акцентот на состанокот остана на фактот дека проширувањето е геополитичко прашање, дека процесот на проширување мора да се забрза и дека ЕУ треба да го гледа регионот на Западен Балкан како целина.

Се состанаа водачите на Србија, Словенија, Хрватска, Албанија, Црна Гора, Македонија, БиХ и политичкиот претставник на привремените политички институции во Приштина.

Ова е прв самит на Бриони Хил, на кој не присуствуваа гости, бидејќи премиерот на Франција, Емануел Макрон, не можеше да дојде поради претходно преземените обврски.

„Ова е прв пат да бидеме сами, и мораше да се погледнеме во очи и да се соочиме со проблемите во регионот“, рече словенечкиот претседател Борут Пахор, додавајќи дека собирот е сè уште побарувачки, но и успешен.

Пахор, кој претседаваше на самитот со хрватскиот претседател, рече дека е првпат ЕУ да биде поканета да го разгледа регионот како целина.

Копретседавачот Милановиќ објасни дека усвоените заклучоци од компромисот значат дека секој мора да се откаже од нешто, и како пример ја наведе агендата на Вјоса Османи, за која рече дека е нешто повеќе барана.

Милановиќ исто така откри дека, како што рече, имало одредени опомени со подигнати тонови и недоразбирања на самитот, како и дека поради спротивставувањето на Србија, некои делови од приштинската агенда морале да бидат „исфрлени“.

Процесот Брдо-Бриони е заедничка словенечко-хрватска иницијатива започната во 2010 година од тогашниот словенечки премиер Борут Пахор за зајакнување на меѓусебната доверба и помош на земјите од Западен Балкан на нивниот пат кон ЕУ.

Од 2013 година, состаноците се одржуваат еднаш годишно, секоја година во различна земја.

Вучиќ: Тие ги прифатија заклучоците, спорно е прашањето за промена на границите

Ние ги поддржавме намерите, желбите и претензиите на другите во Западен Балкан да се отвори датум за преговори и визна либерализација, рече Вучиќ.

Тој рече дека има многу работи за кои не се согласува, а едно прашање што беше клучно, вели тој, беше прашањето за промена на границите, за кое немаше договор.

Како што објасни, некои во регионот ја толкуваат промената на границите на два различни начина, како што сакаат, а Србија верува дека тие не треба да се менуваат надвор од правилата што ги воспоставија.

Србија отсекогаш се залагала за промена на границите признати од ООН, организација што е универзално тело, и да не се однесува кон границите како што сака секоја земја, според системот, штом може да се смени, утре не може.

Нашата иницијатива не беше прифатена, и ние сме задоволни од остатокот на текстот, рече тој.

Вучиќ истакна дека некои други барале многу повеќе и се многу понезадоволни.

Тој истакна дека тоа е пристојна и добра средба со многу одговори, дупликати.

ХРВАТСКИОТ ПРЕТСЕДАТЕЛ ВО ОДБРАНА НА МАКЕДОНИЈА - земјата е во невозможна позиција, членка на ЕУ бара по нејзино да ја дефинира својата национална генеза

Земја – членка на ЕУ влегува во интимниот простор на Северна Македонија и јас на тоа отворено ќе се спротивставам, изјави претседателот на Хрватска, Зоран Милановиќ по самитот, на Брдо-Бриони Процесот, во Брдо кај Крањ.

Заедничката декларација усвоена по самитот ги повика лидерите на Унијата да гледаат на Западен Балкан „како целина“ во процесот на пристапување, притоа повикувајќи ги овие земји да го забрзаат спроведувањето на потребните реформи.

„Се согласивме за текстот на декларацијата, што е компромис, некој би рекол најнизок заеднички именител, а јас велам компромис. 

„Едно компромисно, но јасно решение зад кое стоиме сите.

Милановиќ предупреди дека Северна Македонија „е во невозможна позиција“ и дека една членка на Унијата влегува во нејзиниот „интимен простор“ со барање во учебниците по историја „да ја дефинира својата национална генеза како што бара соседната држава“.

Тој рече дека „отворено ќе се спротивстави“ на тоа во рамките на неговите овластувања.

„Не се сите на исто ниво во напредокот на преговорите. Некои се понапред, некои се поназад. Северна Македонија се наоѓа во една невозможна позиција. Тоа е тема, што воопшто не ја допревме на денешните разговори, ниту во текстот на заедничката декларација, ниту пак Македонците на тоа воопшто инсистираа. Се работи за условите кои им се поставени во една, релативно зрела фаза на преговорите со ЕУ, а се однесува на содржината во некои учебници по историја во Македонија“, рече Милановиќ.


Фото: instagram buducnostsrbijeav


Можеби ќе ве интересира

СИНОТ НА ЕКС КОМАНДАНТОТ НАЈАВИ: Ќе бараме Ратко Младиќ да оди на лекување

СИНОТ НА ЕКС КОМАНДАНТОТ НАЈАВИ: Ќе бараме Ратко Младиќ да оди на лекување

Бојко Борисов: Со Заев се обидуваме работите да одат од дното нагоре

Бојко Борисов: Со Заев се обидуваме работите да одат од дното нагоре

КАТАКЛИЗМИЧНИ ПОПЛАВИ ВО ГРЦИЈА: Загина човек во Солун, силниот порој го однел неговиот автомобил

КАТАКЛИЗМИЧНИ ПОПЛАВИ ВО ГРЦИЈА: Загина човек во Солун, силниот порој го однел неговиот автомобил

МАКЕДОНЕЦ НА ЧЕЛО НА АЕРОДРОМОТ ВО ЦРНА ГОРА: Горан Јандреоски е избран за нов извршен директор

МАКЕДОНЕЦ НА ЧЕЛО НА АЕРОДРОМОТ ВО ЦРНА ГОРА: Горан Јандреоски е избран за нов извршен директор

КУЌИ НА ПРОДАЖБА ЗА ЕДНА КУНА: Хит понуда во Хрватска, еве ги условите за купување

КУЌИ НА ПРОДАЖБА ЗА ЕДНА КУНА: Хит понуда во Хрватска, еве ги условите за купување

СЛОВЕНИЈА ВО ПОРТОКАЛОВАТА ЗОНА: Премиерот Јанша најави набрзо крај на епидемијата на Ковид

СЛОВЕНИЈА ВО ПОРТОКАЛОВАТА ЗОНА: Премиерот Јанша најави набрзо крај на епидемијата на Ковид

ПОЗНАТА ЛОКАЦИЈАТА ВО СРБИЈА КАДЕ ЌЕ СЕ ПРОИЗВЕДУВА СИНОФАРМ: Месечно производство од два милиони вакцини

ПОЗНАТА ЛОКАЦИЈАТА ВО СРБИЈА КАДЕ ЌЕ СЕ ПРОИЗВЕДУВА СИНОФАРМ: Месечно производство од два милиони вакцини

ОПАСНОСТ ОД АЈКУЛИ НА ЈАДРАН ВО ХРВАТСКА? Забележани во плитките води на Корчула

ОПАСНОСТ ОД АЈКУЛИ НА ЈАДРАН ВО ХРВАТСКА? Забележани во плитките води на Корчула

ДЕЦАТА ВО СРБИЈА ЌЕ МОЖЕ ДА ПРИМААТ ВАКЦИНА ПРОТИВ КОВИД: Србија ја одобри Фајзер за младите од 12 до 15 години

ДЕЦАТА ВО СРБИЈА ЌЕ МОЖЕ ДА ПРИМААТ ВАКЦИНА ПРОТИВ КОВИД: Србија ја одобри Фајзер за младите од 12 до 15 години