29 Март, 2020
0.0489

Зекири: Со ДУИ нема шанси да одиме во предизборна коалиција, со другите албански партии преговараме, брзо ќе се знае

Објавено во: Македонија 19 Февруари, 2020

Потпретседателот на СДСМ и пратеник во Собранието, Мухамед Зекири, во вечерашната емисија Отворено на Телевизија 24 рече дека СДСМ е единствена партија што има капацитет на претстојните избори да оди во коалиција со некоја од албанските партии. 

„Ние сме отворени за соработка со сите политички партии на Албанците во земјава. Освен со ДУИ, нема шанса со нив да се оди заедно во предизборка коалиција. Тоа е исклучено како можност и нема да се случи. Со останатите партии вратите се отворени и може да се случи за прв пат во историјата на нашата земја да имаме за парламентарни избори една таква предизборна коалиција. Јавноста за тоа брзо ќе биде запознаена. Секако дека таквата евентуална коалиција ќе се заснова на заедничка програма која обострано ќе биде прифатена од коалиционите партнери со кои СДСМ коалицира во моментов, но и од новата партија или партии. Ние оставаме простор за сите партии. Две веќе изјавија интерес за такво нешто. Тоа не е тајна. БЕСА изјави дека е заинтересирана доколку ги усогласиме програмите, а ДПА исто така се нуди како можен коалициски партнер, а ние сме отворени секако и за другите партии“, изјави Зекири.

Можеби ќе ве интересира

Следете во живо, прес-конференција на министерот Венко Филипче

Следете во живо, прес-конференција на министерот Венко Филипче

Владата објави комуникација помеѓу Мицкоски и Рашковски и демант за наводни провизии од чартерите

Владата објави комуникација помеѓу Мицкоски и Рашковски и демант за наводни провизии од чартерите

Министерот за одбрана Ристовски: Приклучете се на шампионскиот тим, купувајте македонски производи

Министерот за одбрана Ристовски: Приклучете се на шампионскиот тим, купувајте македонски производи

Се зголеми забраната за движење, се зголемија и прекршоците

Се зголеми забраната за движење, се зголемија и прекршоците

Оштетувале табла со новото уставно име на граничниот премин Деве Баир

Оштетувале табла со новото уставно име на граничниот премин Деве Баир

Самир Љума, снимателот на „Медена земја“, во државен карантин

Самир Љума, снимателот на „Медена земја“, во државен карантин

Третиран првиот пациент во ГОБ „8 Септември“ од корона вирус

Третиран првиот пациент во ГОБ „8 Септември“ од корона вирус

Шилегов ги замени контејнерите што беа запалени за време на полициски час

Шилегов ги замени контејнерите што беа запалени за време на полициски час

Запалени нови контејнери во центарот на Скопје додека траеше полицискиот час

Запалени нови контејнери во центарот на Скопје додека траеше полицискиот час