20 Октомври, 2018
0.3375
    ALK 8129.21    0.97%     BESK 9474    -0.27%     CEVI 1000    0%     FERS 61933.45    4.96%     GRNT 829.62    1.98%     KMB 5199.83    0.93%     KVAS 14056    0%     MPOL 319    10%     MPT 47735.31    1.74%     MTUR 4817.17    2.49%     OHB 6549.95    1.87%     OKTA 4842.37    3.03%     RMDEN09 98    0%     RMDEN10 97.1    1.89%     RMDEN12 97    -0.1%     RZLV 64.5    -0.42%     RZUS 120    2.56%     SBT 2303.81    3.6%     STB 1149.67    2.33%     STBP 1100    0%     STIL 135    1.12%     TEL 288    2.86%     TKVS 5350    8.08%     TNB 14700    2.38%     TPLF 824.9    9.99%     TTK 1173.93    0.46%     UNI 2300    -0.46%

Жени од цел свет во новиот спот на Дарио

Објавено во: Стил 12 Август, 2018

Кантавторот Дарио го промовираше спотот за песната „Што е мое ќе си дојде“, препеана на српски јазик, „Što je moje to će doći“. Видеото е колаж од снимки од луѓе од цела поранешна Југославија но и од неколку европски земји, Австралија и Америка како ги пеат стиховите.  Песната стана химна на „Вортекс“ програмата на познатата хрватска мотивациска говорничка Ана Бучевиќ. Во видеото, на крајот се појавува и Дарио, сниман во Скопје, композиторот Кристијан Габровски, како и неговата ќерка, Андреа. 

Пред неколку месеци, Бучевиќ одржа семинар во Скопје и тогаш за прв пат се сретна со македонскиот музичар. Претходно, песната на Дарио на Ана ѝ ја пратила неговата ќерка Андреа.

„ Кога ја слушнав песната на Дарио и стиховите, знаев дека тоа е вортекс песна, ме воодушеви. Ако верувате дека во животот ќе ви дојде токму она кое што ви припаѓа, и ако сметате дека сте еден од оние кои по секое паѓање во животот брзо стануваат, веднаш слушнете ја оваа прекрасна песна“, изјави Ана Бучевиќ за соработката со Дарио. На своите инстаграм профили, жените од Хрватска, Србија, Босна и Херцеговина и Црна Гора кои ја следат работата на Бучевиќ, објавуваат инспиративни видеа пеејќи ја песната. Некои од нив пеат на плажа, некои на прошетка, некои додека готват, и токму тоа е приказната на спотот. Стиховите: “Што е мое ќе си дојде, сѐ друго оставам да пројде,“ станаа регионална мотивација.   

Дарио со ќерката, сопругата и со Ана Бучевиќ 

Македонскиот кантавтор, за Женски магазин изјави дека му е жал што песната, која ја промовираше пред две години како водечка на албумот „Ако силно посакам“ во Македонија луѓето не ја препознале.

„ Песната има силна порака, уште од денот кога ја промовирав, и жал ми е што многумина кај нас не ја разбраа. Овде изгледа луѓето само на политика мислат. Откако договорив соработка со Ана Бучевиќ, регионалната верзија на песната има околу 11,000 прегледи на јутјуб дневно, а се пушта и по радијата во поранешна Југославија. Ја снимвме во студиото на мојот соработник Кристијан Габровски, чија мајка е хрватица и ми помогна за новата верзија на текстот“, ни изјави Дарио. 

Бучевиќ е автор на неколку бестселери и најпозната мотивациска говорничка во регионот. Нејзините предавања до сега мотивираа стотици илајди луѓе да го променат животот на подобро.


Можеби ќе ве интересира

Зошто родителите треба да ти бидат најдобри пријатели?

Зошто родителите треба да ти бидат најдобри пријатели?

Исцелител на најголемиот филмски фестивал во Латинска Америка

Исцелител на најголемиот филмски фестивал во Латинска Америка

Велевска објасни зошто му даде втора шанса на сопругот кој го обвини за семејно насилство

Велевска објасни зошто му даде втора шанса на сопругот кој го обвини за семејно насилство

ПРЕД ОГЛЕДАЛО со Татјана Стојановска: Вежбањето комплетно ме промени

ПРЕД ОГЛЕДАЛО со Татјана Стојановска: Вежбањето комплетно ме промени

Утринско Франк кафе со Ана Бунтеска: Хедонизам наместо будење

Утринско Франк кафе со Ана Бунтеска: Хедонизам наместо будење

Ќе носам комбинезон место венчаница: Нина Јанева денеска се мажи

Ќе носам комбинезон место венчаница: Нина Јанева денеска се мажи

ЗБОГУМ НА ЧОКОЛАДАТА И ПИВОТО: Нема повеќе да постојат

ЗБОГУМ НА ЧОКОЛАДАТА И ПИВОТО: Нема повеќе да постојат

15 работи што можеби не сте ги знаеле за Лионел Меси

15 работи што можеби не сте ги знаеле за Лионел Меси

ВО ЧЕСТ НА ТОШЕ: Овие ѕвезди ќе настапат на концертот на 2 ноември

ВО ЧЕСТ НА ТОШЕ: Овие ѕвезди ќе настапат на концертот на 2 ноември