23 Март, 2019
0.5219
    ADIN 691    0%     ALK 8430.59    0.36%     GRNT 826.25    2.01%     KMB 5672.66    -0.24%     MKSD 211    -0.27%     MPOL 389    0%     MTUR 5030    -1.37%     RMDEN17 98    -0.28%     RZLE 18    -14.29%     STB 1180    -1.31%     STIL 112.87    -0.99%     UNI 2300.35    0%

Жени од цел свет во новиот спот на Дарио

Објавено во: Стил 12 Август, 2018

Кантавторот Дарио го промовираше спотот за песната „Што е мое ќе си дојде“, препеана на српски јазик, „Što je moje to će doći“. Видеото е колаж од снимки од луѓе од цела поранешна Југославија но и од неколку европски земји, Австралија и Америка како ги пеат стиховите.  Песната стана химна на „Вортекс“ програмата на познатата хрватска мотивациска говорничка Ана Бучевиќ. Во видеото, на крајот се појавува и Дарио, сниман во Скопје, композиторот Кристијан Габровски, како и неговата ќерка, Андреа. 

Пред неколку месеци, Бучевиќ одржа семинар во Скопје и тогаш за прв пат се сретна со македонскиот музичар. Претходно, песната на Дарио на Ана ѝ ја пратила неговата ќерка Андреа.

„ Кога ја слушнав песната на Дарио и стиховите, знаев дека тоа е вортекс песна, ме воодушеви. Ако верувате дека во животот ќе ви дојде токму она кое што ви припаѓа, и ако сметате дека сте еден од оние кои по секое паѓање во животот брзо стануваат, веднаш слушнете ја оваа прекрасна песна“, изјави Ана Бучевиќ за соработката со Дарио. На своите инстаграм профили, жените од Хрватска, Србија, Босна и Херцеговина и Црна Гора кои ја следат работата на Бучевиќ, објавуваат инспиративни видеа пеејќи ја песната. Некои од нив пеат на плажа, некои на прошетка, некои додека готват, и токму тоа е приказната на спотот. Стиховите: “Што е мое ќе си дојде, сѐ друго оставам да пројде,“ станаа регионална мотивација.   

Дарио со ќерката, сопругата и со Ана Бучевиќ 

Македонскиот кантавтор, за Женски магазин изјави дека му е жал што песната, која ја промовираше пред две години како водечка на албумот „Ако силно посакам“ во Македонија луѓето не ја препознале.

„ Песната има силна порака, уште од денот кога ја промовирав, и жал ми е што многумина кај нас не ја разбраа. Овде изгледа луѓето само на политика мислат. Откако договорив соработка со Ана Бучевиќ, регионалната верзија на песната има околу 11,000 прегледи на јутјуб дневно, а се пушта и по радијата во поранешна Југославија. Ја снимвме во студиото на мојот соработник Кристијан Габровски, чија мајка е хрватица и ми помогна за новата верзија на текстот“, ни изјави Дарио. 

Бучевиќ е автор на неколку бестселери и најпозната мотивациска говорничка во регионот. Нејзините предавања до сега мотивираа стотици илајди луѓе да го променат животот на подобро.


Можеби ќе ве интересира

ПРАЗНИК СО МНОГУ ОБИЧАИ: Вистинската причина зошто денес се слават Младенци

ПРАЗНИК СО МНОГУ ОБИЧАИ: Вистинската причина зошто денес се слават Младенци

Децава се среќни само зашто работат: Приказната за „Амбрела“, првиот локал кој вработува лица со попреченост

Децава се среќни само зашто работат: Приказната за „Амбрела“, првиот локал кој вработува лица со попреченост

Кони Маркова: „Имав 12 години кога за прв пат почувствував страв и згрозеност“!

Кони Маркова: „Имав 12 години кога за прв пат почувствував страв и згрозеност“!

Не можев да бирам, ама среќна сум што те имам!

Не можев да бирам, ама среќна сум што те имам!

Сакам да танцувам во спотовите на нашите пејачи: Интервју со Цако

Сакам да танцувам во спотовите на нашите пејачи: Интервју со Цако

Пуштете го другиот да биде победник, а Вие имајте сопствен мир

Пуштете го другиот да биде победник, а Вие имајте сопствен мир

Да бев маж, ќе ме прашавте ли за грижата за децата: Искрено интервју со Тамара Тодевска

Да бев маж, ќе ме прашавте ли за грижата за децата: Искрено интервју со Тамара Тодевска

Инат

Инат

Не е среќен оној кој има што сака, туку оној кој не го сака тоа што го нема: Денеска е ден на среќата

Не е среќен оној кој има што сака, туку оној кој не го сака тоа што го нема: Денеска е ден на среќата