21 Септември, 2019
0.0174

Зголемен бројот на туристи во Албанија, ја посетиле и над триста илјади Македонци

Објавено во: Балкан 24 Август, 2019

Во првата половина од тековната година соседна Албанија ја посетиле 12,4 отсто повеќе туристи, споредбено со истио преиод од минатата 2018 година.

Во првите седум месеци од 2019 година Албанија ја посетиле 3,3 милиони странски туристи, од нив дури 60 проценти се туристи од регионот.

Најголем број на посетители се од Косово, веднаш позади нив се туристите од Македонија

.Во периодот од јануари до јули вкупно 372.000 Македонци ја посетиле земјата, што претставува зголемен број на македонските туристи за 3.4 отсто во Албанија.

По нашите туристи по бројност, следуваат Грците, па Италијанците, Англичаните, Црногорците и Полјаците.

Можеби ќе ве интересира

(ВИДЕО) ПОПЛАВА ВО ГРЦИЈА: Снимките покажуваат дека е алармантно

(ВИДЕО) ПОПЛАВА ВО ГРЦИЈА: Снимките покажуваат дека е алармантно

ПОТОП ВО СОЛУН: Улиците и куќите под вода, возачи заробени

ПОТОП ВО СОЛУН: Улиците и куќите под вода, возачи заробени

(ВИДЕО) Радев се сретна со бугарските историчари: Ако не гарантирате промена на ставот кај Македонците, Бугарија ќе изгради нова позиција

(ВИДЕО) Радев се сретна со бугарските историчари: Ако не гарантирате промена на ставот кај Македонците, Бугарија ќе изгради нова позиција

(ВИДЕО) Во албански учебник пишува дека Косово е Србија

(ВИДЕО) Во албански учебник пишува дека Косово е Србија

Три балкански земји на листата најубави во светот

Три балкански земји на листата најубави во светот

Милорад Додик не сака граѓанска БиХ, се закани со отцепување

Милорад Додик не сака граѓанска БиХ, се закани со отцепување

(ФОТО) Првиот рекет во светот кој вреди милиони собираше компири на нива

(ФОТО) Првиот рекет во светот кој вреди милиони собираше компири на нива

Грците кажаа под кои услови можеме да почнеме преговори

Грците кажаа под кои услови можеме да почнеме преговори

Уапсени скоро 10.000 мигранти во една балканска земја

Уапсени скоро 10.000 мигранти во една балканска земја