31 Мај, 2024
0.1502

ПРИСТИГНА ПРВАТА ЖАЛБА НА РАБОТНИК ОД БАЛКАНОТ ВО ГЕРМАНИЈА: Му биле прекршени правата, еве за што станува збор

Објавено во: Балкан, Свет 15 Април, 2024

Добивај вести на Viber

Дали е можно во Германија како работник да молчите за прекувремените часови, нехуманите работни услови и мобингот? Веројатно многу потешко отколку во Србија или на Балканот. Токму затоа во Германија стигна една жалба... А сето тоа е можно затоа што веќе една година е во сила закон.

Имено, вработените во германските компании во Србија неодамна можеа да пријават нехумани услови за работа до менаџментот во Германија, благодарение на Законот за должно внимание во синџирот на снабдување.

- Затоа, тој предвидува германските компании да се отворат кон целиот нивен синџир на снабдување, што значи дека отвораат можност вработен од која било компанија во светот, која произведува за германскиот пазар, односно компанијата, да може да се обрати до неа. , доколку се сомневаат дека има големо кршење на човековите права или неговите права веќе се прекршени - вели Санела Бахтијаревиќ, советник на Германското друштво за меѓународна соработка (ГИЗ).

Тоа може да го направи директно - преку е-пошта или на веб-страницата на компанијата каде што е вработен. Но и индиректно - со обраќање до германската Федерална агенција за контрола на извозот, која го надгледува спроведувањето на овој закон, а една таква жалба од Србија веќе пристигна.

- Од страна на една од граѓанските организации во Србија, но имајќи предвид дека постапката се уште е во тек, не би коментирал дополнително, не ги знам ниту тие информации. Така да, треба да се следи и да се види колку овие механизми се адекватни - вели Бахтијаревиќ.

Домашните механизми не се покажаа како ефикасни, вели Олга Киќановиќ, директорка на Центарот за трудово право.

- Знаете, и Германците не нè сакаат многу, но се плашат од тој репутациски ризик... Ќе дојдат новинари, ќе речат - ваму-таму синдикат не може да се основа, основни човекови и работнички права се. прекршување, мобинг, дискриминација... Така да, тоа би било спречено, затоа германските компании имаат интерес да се погрижат нешто да функционира и овде - вели Олга Киќановиќ, директорка на Центарот за трудово право - ФИДЕС.

Во спротивно, тие може да се соочат со последици во форма на парични казни и други казни. Според податоците на Германско-српската стопанска комора, во Србија работат околу 900 компании со германски капитал, кои вработуваат над 80.000 луѓе.

Курир.рс

Можеби ќе ве интересира

МАЈКАТА НА ДАНКА ИЛИЌ: Луѓето ми се јавуваа во два часот по полноќ, ме малтретираа и ми се закануваа

МАЈКАТА НА ДАНКА ИЛИЌ: Луѓето ми се јавуваа во два часот по полноќ, ме малтретираа и ми се закануваа

КОСОВО ОСТАНУВА БЕЗ ЛЕКАРИ: Над 10.000 нивни здравствени работници се во Германија

КОСОВО ОСТАНУВА БЕЗ ЛЕКАРИ: Над 10.000 нивни здравствени работници се во Германија

НЕВРЕМЕ ВO СРБИЈА, ПАЃА ГРАД КОЛКУ ТЕНИСКИ ТОПЧИЊА: улиците поплавени, силен дожд го парализира сообраќајот (ВИДЕО)

НЕВРЕМЕ ВO СРБИЈА, ПАЃА ГРАД КОЛКУ ТЕНИСКИ ТОПЧИЊА: улиците поплавени, силен дожд го парализира сообраќајот (ВИДЕО)

„СЕ ШТО СЛУШНАВТЕ Е ВИСТИНА“ - еве што кажа адвокатот на убиецот на Данка

„СЕ ШТО СЛУШНАВТЕ Е ВИСТИНА“ - еве што кажа адвокатот на убиецот на Данка

ЕВЕ КАКО СЕ ПРОДАВАА НАЈГОЛЕМИТЕ ЈУГОСЛОВЕНСКИ ГИГАНТИ НА БАЛКАНОТ: Прво беше подготвен теренот со светските сили

ЕВЕ КАКО СЕ ПРОДАВАА НАЈГОЛЕМИТЕ ЈУГОСЛОВЕНСКИ ГИГАНТИ НА БАЛКАНОТ: Прво беше подготвен теренот со светските сили

КАЗНИ ОД 2.000 ДО 60.000 ЕВРА: Грците ги следат плажите со дронови

КАЗНИ ОД 2.000 ДО 60.000 ЕВРА: Грците ги следат плажите со дронови

ЗАСТРЕЛАНО ДЕВОЈЧЕ (15) НА КАЛЕМЕГДАН: итно пренесено во Завод за мајки и деца

ЗАСТРЕЛАНО ДЕВОЈЧЕ (15) НА КАЛЕМЕГДАН: итно пренесено во Завод за мајки и деца

АВТОМОБИЛОТ ЦЕЛОСНО СМАЧКАН, СТАКЛО НА СИТЕ СТРАНИ: страшни слики на местото на сообраќајната несреќа кај Младеновац (ФОТО, ВИДЕО)

АВТОМОБИЛОТ ЦЕЛОСНО СМАЧКАН, СТАКЛО НА СИТЕ СТРАНИ: страшни слики на местото на сообраќајната несреќа кај Младеновац (ФОТО, ВИДЕО)

НА РЕД ДОЈДОА ЗГРАДИТЕ ШТО ГИ КУПИ: Зетот на Орбан зад ново бизнис име во Белград

НА РЕД ДОЈДОА ЗГРАДИТЕ ШТО ГИ КУПИ: Зетот на Орбан зад ново бизнис име во Белград