16 Јули, 2024
0.0289

„Видовте дека со понижување на јавноста и со уценување на јавноста не се добиваат избори“: Лефков со остра критика

Објавено во: Македонија 12 Јуни, 2024

Добивај вести на Viber

Договорите треба да се почитуваат, но тие се двострани, треба да се почитуваат од двете страни. Нашата Влада ќе изготви документ во кој ќе се наведе што не се испочитувано од едната и другата страна. Овие договори, мислам на Преспанскиот, се однесуваат на институциите, а не на човековите права и ги поттикнувам граѓаните да го користат името Македонија. Грција се почесто го користи терминот „Скопје“, а ги нема сменето ни патоказите. Оттука ние треба да се насочиме повеќе кон човековите права, вели Миле Лефков од ВМРО-ДПМНЕ во емисијата „24 анализа“ на ТВ 24.

- Зошто кога се бара почитување од другата страна вие навлегувате во понижување? Вие бевте на власт и не побаравте ниту еднаш овој договор да се почитува и од другата страна. Дозволете да се работи како што треба. И случајот со Грција и со Бугарија се прашања на човекови права. Видовте дека со понижување на јавноста и со уценување на јавноста не се добиваат избори. Вашата влада функционираше како бизнис зделка, а овој договор го користевте како оправдување. Сега се обидувате да го сторите истото иако новата влада не е ни формирана. Заштитете ги граѓаните и побарајте ги нивните права - му рече Лефков на поранешниот министер за внатрешни работи, Оливер Спасовски во гостувањето во емисијата.

Лефков вели дека во Уставот нема ниеден член кој забранува да се користи името Македонија, а се што не е забрането е дозволено.

- Нам ни се потребни одговорни институции кои ќе се занимаваат со заштита на граѓаните, а не како досега власт која се занимаваше со бизнис интереси и поделба на граѓаните. План има, дозволете да се формира владата во која секој од министрите ќе се занимава со своите надлежности и ќе ги исполнува своите задачи, вели Лефков. 

Фото: Принтскрин/ТВ24

Можеби ќе ве интересира

ПОЖАРОТ ВО РАДОВИШ СЕ ПРИБЛИЖУВА ДО ВИКЕНД НАСЕЛБА - пожарникарите остануваат на терен

ПОЖАРОТ ВО РАДОВИШ СЕ ПРИБЛИЖУВА ДО ВИКЕНД НАСЕЛБА - пожарникарите остануваат на терен

ПОВРЕДЕНИ СЕ ДВАЈЦА ПОЖАРНИКАРИ КОИ ГО ГАСНЕЛЕ ПОЖАРОТ КАЈ БИТОЛА - едниот е задржан на лекување во битолската болница

ПОВРЕДЕНИ СЕ ДВАЈЦА ПОЖАРНИКАРИ КОИ ГО ГАСНЕЛЕ ПОЖАРОТ КАЈ БИТОЛА - едниот е задржан на лекување во битолската болница

АНТИКОРУПЦИОНЕРИТЕ ОФОРМИЛЕ ПРЕДМЕТ - по допрен глас се испитува патувањето на синот на Мицкоски во САД

АНТИКОРУПЦИОНЕРИТЕ ОФОРМИЛЕ ПРЕДМЕТ - по допрен глас се испитува патувањето на синот на Мицкоски во САД

ЗАМИСЛИ, ГРАДОНАЧАЛНИКОТ НА СКОПЈЕ ОДИ ВО СЛУЖБЕНА ПОСЕТА НА ДУБАИ, ЗОШТО - поранешен советник со силни тврдења, кој ќе биде одговорот

ЗАМИСЛИ, ГРАДОНАЧАЛНИКОТ НА СКОПЈЕ ОДИ ВО СЛУЖБЕНА ПОСЕТА НА ДУБАИ, ЗОШТО - поранешен советник со силни тврдења, кој ќе биде одговорот

ИМ ПИШАЛ ДЕКА НАВРЕМЕ ТРЕБА ДА ИДАТ НА РАБОТА, НАМЕСТО ДА ПОСЛУШААТ, МУ СЕ ЗАКАНУВАЛЕ ПО ЖИВОТ - Костовски објави како заработија кривични двајца вработени во Бутел

ИМ ПИШАЛ ДЕКА НАВРЕМЕ ТРЕБА ДА ИДАТ НА РАБОТА, НАМЕСТО ДА ПОСЛУШААТ, МУ СЕ ЗАКАНУВАЛЕ ПО ЖИВОТ - Костовски објави како заработија кривични двајца вработени во Бутел

ГРАДОНАЧАЛНИКОТ НА ЦЕНТАР ЈА ИСКАРА АРСОВСКА - преполните контејнери се извор на зараза

ГРАДОНАЧАЛНИКОТ НА ЦЕНТАР ЈА ИСКАРА АРСОВСКА - преполните контејнери се извор на зараза

САКАТЕ ДА СЕ ПОЖАЛИТЕ ОД НЕКОЈ ДОКТОР ИЛИ СЕСТРА ИЛИ НЕКОГО ДА ПОФАЛИТЕ - еве кој број ви го остави министерот Таравари

САКАТЕ ДА СЕ ПОЖАЛИТЕ ОД НЕКОЈ ДОКТОР ИЛИ СЕСТРА ИЛИ НЕКОГО ДА ПОФАЛИТЕ - еве кој број ви го остави министерот Таравари

„ТРАНСПАРЕНТНО ДА СЕ ОБЈАВИ ЦЕЛИОТ ДОГОВОР“: Левица остро кон ВМРО за промената на ставот кон „Бехтел и Енка“

„ТРАНСПАРЕНТНО ДА СЕ ОБЈАВИ ЦЕЛИОТ ДОГОВОР“: Левица остро кон ВМРО за промената на ставот кон „Бехтел и Енка“

НЕМА ВЕЌЕ ШЕТАЊЕ ВО ШУМИ: Се воведува целосна забрана

НЕМА ВЕЌЕ ШЕТАЊЕ ВО ШУМИ: Се воведува целосна забрана