25 Мај, 2019
0.0255

12 мали изуми кои го променија светот

Објавено во: Стил 10 Октомври, 2018

Сте помислиле ли некогаш на оние мали изуми кои секојдневно ги употребуваме без да забележиме колку се важни во нашиот живот? Токму тие ни го прават животот полесен.

Часовник – без него веројатно постојано би доцнеле и би биле изгубени во времето. Се смета дека е еден од постарите изуми и е во употреба од 14 век.

Шајки – да не биле измислени шајките веројатно денес не би постоела цивилизацијата. Овој изум е постар од Римското царство.

Кибрит – потекнува од 19 век, и колку и да изгледа ретро, денес на светско ниво се продаваат над 500 милијарди кибрити.

Целиот текст читајте го на Хаштаг.мк овде.

Можеби ќе ве интересира

Се сеќавате ли на најатрактивната лото девојка Пепита Танеска: еве каде е таа денеска

Се сеќавате ли на најатрактивната лото девојка Пепита Танеска: еве каде е таа денеска

Интервју Ивановска: Непотизмот во системот на вработување ги исели квалификуваните кадри

Интервју Ивановска: Непотизмот во системот на вработување ги исели квалификуваните кадри

„Женски магазин“ на Крф: Една поинаква традиција на магичниот остров

„Женски магазин“ на Крф: Една поинаква традиција на магичниот остров

Мајка

Мајка

Нема да бидам ѓубре и ќе оставам половина од медот за пчелите: Интервју со Дритон Вејсели

Нема да бидам ѓубре и ќе оставам половина од медот за пчелите: Интервју со Дритон Вејсели

ФИРОМ ти си гордост наша?!

ФИРОМ ти си гордост наша?!

(ФОТО) Од аеродром на матура: Гиговска цела во розево!

(ФОТО) Од аеродром на матура: Гиговска цела во розево!

(ГАЛЕРИЈА) ЕКСПЛОЗИЈА НА БОИ: Women'secret костими за капење 2019

(ГАЛЕРИЈА) ЕКСПЛОЗИЈА НА БОИ: Women'secret костими за капење 2019

Крени рачна!

Крени рачна!