24 Април, 2019
0.0213

2 дел: Што прават и колку тежат најбогатите луѓе на светот!

Објавено во: Стил 08 Јануари, 2013

Бил Гејтс е најбогатиот Американец. Тој е ко-основач и претседател на Мајкрософт, најголемиот производител на софтвер во светот. Најбогат човек во Америка поседува 6 проценти од Редмонд, компанија со седиште во Вашингтон, чии акции сочинуваат речиси една четвртина од вкупното негово богатство. Остатокот од своето богатство Бил Гејтс го поседува преку компанијата „Cascade Investment“. За основање на компанијата, милијардерот има вложено околу 28 билиони долари. Најбогатиот човек во Азија Ли Ка Шинг го води „Hutchison Whampoa“, конгломерат чии интереси вклучуваат пристаништа, малопродажба, енергетика, инфраструктура, недвижнини и мобилни мрежи. Преку „Cheung Kong Holdings“, неговата инвестициска компанија, Ли, исто така, го тргува со недвижен имот, има портфолио кое вклучува станбен и деловен простор, како и хотели и индустриски простор. Ворен Бафет е претседател и главен извршен директор на Беркшир Хатавеј. Холдинг компанијата која тргува јавно има широка колекција на бизниси, вклучувајќи осигурување (Geico), производството (Клејтон домови), енергија (MidAmerican енергетика, Lubrizol) и услуги (NetJets). Таа, исто така поседува удели во Кока-Кола, „American Express“, „Procter & Gamble“ и Велс Фарго.

Можеби ќе ве интересира

Ај доста глумиме

Ај доста глумиме

Цитатите на диктаторот Гај Јулиј Цезар: „Коцката е фрлена!“

Цитатите на диктаторот Гај Јулиј Цезар: „Коцката е фрлена!“

Работниците кои седат над 6 часа на биро се по склони кон болести

Работниците кои седат над 6 часа на биро се по склони кон болести

(ФОТО) Британскиот принц Луи наполни 1 годинка

(ФОТО) Британскиот принц Луи наполни 1 годинка

Добар стоматолог мора да има уметничка душа: Интервју со д-р Амела Цана, Директор на Стоматолошкиот клинички центар

Добар стоматолог мора да има уметничка душа: Интервју со д-р Амела Цана, Директор на Стоматолошкиот клинички центар

Трчаме на 13 хектари површина по несовесните посетители: Интервју со Тина Мицковска од ЗОО Скопје

Трчаме на 13 хектари површина по несовесните посетители: Интервју со Тина Мицковска од ЗОО Скопје

Цената на слободата

Цената на слободата

(ФОТО) Перо Антиќ со коса: Ретро мода на познатите

(ФОТО) Перо Антиќ со коса: Ретро мода на познатите

Пукна бракот на Адел-пејачката со моќен глас се венчаше тајно, а сега се разведува

Пукна бракот на Адел-пејачката со моќен глас се венчаше тајно, а сега се разведува