22 Август, 2019
0.0216

50 години од слетувањето на Месечината: Најголемата авантура или теорија на конспирација

Објавено во: Стил 20 Јули, 2019

Помина половина век откако човекот прв пат се упати кон оваа планета.

Мисијата на Аполо 11 се состоеше од Нил Армстронг, Едвин (Баз) Олдрин и Мајкл Колинс, познатото трио кое влезе во историјата.
На 16 јули 1969 година, мисијата „Аполо 11“ тргна кон Месечината, а на 21 јули, во 02:00 и 56 минути, Нил Армстронг стана првиот човек што стапнал на Месечината.

Наскоро Едвин (Баз) Олдрин му се придружил.

Во тоа време, Мајкл Колинс бил во командниот модул, во орбитата околу Месечината.

„Ова е мал чекор за еден човек, но голем за човештвото“, рекол Нил Армстронг во 1969 година, додека како прв човек зачекорил по површината на Месечината.

Откако Американците заминаа на Месечината, по некое време почнале да циркулираат теории за заговор дека целиот настан бил добро исцениран.


Можеби ќе ве интересира

(ВИДЕО) Нуркачи: „Титаник“ бавно изчезнува во морското дно

(ВИДЕО) Нуркачи: „Титаник“ бавно изчезнува во морското дно

(ВИДЕО+ФОТО) Двојничката на Катица Јанева со урнебесен статус: Биба Додева ги насмеа сите

(ВИДЕО+ФОТО) Двојничката на Катица Јанева со урнебесен статус: Биба Додева ги насмеа сите

Професорке прости ми

Професорке прости ми

Свадба со ќерката како главна гостинка: Наташа Мерсовска се омажи во нетипична креација

Свадба со ќерката како главна гостинка: Наташа Мерсовска се омажи во нетипична креација

Се роди со 850 грама, по два месеци конечно е дома: Приказна за малиот херој Војдан

Се роди со 850 грама, по два месеци конечно е дома: Приказна за малиот херој Војдан

Од љубов до омраза

Од љубов до омраза

Добрината е единственото што останува по нас: Интервју со Елизабета Ѓоргиевска, сопруга на Претседателот Стево Пендаровски

Добрината е единственото што останува по нас: Интервју со Елизабета Ѓоргиевска, сопруга на Претседателот Стево Пендаровски

Не носам брендови за да не го оштетам семејниот буџет: Пендаровски за модата

Не носам брендови за да не го оштетам семејниот буџет: Пендаровски за модата

Не мешаа поради фризурите, мислеа дека сме една личност: Татјана Стојановска и Ирена Спировска за манекенските почетоци

Не мешаа поради фризурите, мислеа дека сме една личност: Татјана Стојановска и Ирена Спировска за манекенските почетоци