25 Јули, 2024
2.8005

Адвокатот на кратовчанката која ги уби сопругот и свекорот: Класичен пример на жртва на повеќегодишно насилство

Објавено во: Македонија 22 Јуни, 2024

Добивај вести на Viber

Канцеларијата на адвокатот Христијан Георгиевски ќе ја брани 33-годишната кратовчанка која со нож ги уби својот сопсруг и свекор. Тој за „Телма“ вели дека жената е класичен пример за семејно насилство и побара од судот да ја пушти од притвор.

Павникот открива дека секојдневно се пријавуваат сведоци во корист на кратовчанката за да ги убедат институциите дека таа била жртва на насилство пред да се одлучи да посегне по животот на двајцата мажи, во случајов син и татко.

Георгиевски вели дека поднесена е жалба притворот да се замени со поблага мерка., бидејќи како што вели, станува збор за школски пример на повеќегодишна жртва на семејство насилство. Трагите се видливи, според правникот, а двете малолетни деца се истрауматизирани.

- Жалба е поднесена во законскиот рок за замена со друга поблага мерка. Ќекаме одговор од Основниот суд Куманово. Ова е школски пример на жртви кои треба да бидат згрижени од државата и да им се обезбеди најдобрата одбрана, вели тој.

Основното јавно обвинителство Куманово пред една недела донесе наредба за спроведување истражна постапка против 36 – годишна жителка на Кратово, која е осомничена дека сторила кривичнo делo – убиство од член 123 став 3 во врска со став 2 точка 2 од Кривичниот законик. Според досегашните сознанија, претходно имало семејна расправа, а сопругот ја удирал со тупаници, потоа и ја давел жената. .

„Јавното обвинителство денеска соопшти дека при вршење семејно насилство вчера осомничената со умисла ги лишила од живот сопругот и свекорот. По претходна вербална расправија, сопругот физички ја нападнал осомничената, удирајќи ја со тупаници во пределот на главата и телото, а потоа со рацете ја фатил за вратот и почнал да ја дави. Таа успеала да се тргне и од кујната зела кујнски нож со кој најпрвин го прободела сопругот, а потоа и неговиот татко. Од повредите тие починале на лице место“, велат од обвинителството.

По предлог на јавниот обвинител, судијата на претходна постапка и определи 30-дневен притвор на осомничената.


Можеби ќе ве интересира

ПРОШИРУВАЊЕТО НА ПОЗИТИВНАТА ЛИСТА СЕ УШТЕ ПОД ЗНАК ПРАШАЛНИК: за десетина дена ќе се знае дали ќе влезат девет нови лекови

ПРОШИРУВАЊЕТО НА ПОЗИТИВНАТА ЛИСТА СЕ УШТЕ ПОД ЗНАК ПРАШАЛНИК: за десетина дена ќе се знае дали ќе влезат девет нови лекови

ДВЕ КУЌИ И ТРИ ПЛЕВНИ ИЗГОРЕА ВО ПОЖАРОТ ВО НОВО СЕЛО - Ангелов најави дека вешти лица од МВР ќе ја утврдуваат причината (ВИДЕО)

ДВЕ КУЌИ И ТРИ ПЛЕВНИ ИЗГОРЕА ВО ПОЖАРОТ ВО НОВО СЕЛО - Ангелов најави дека вешти лица од МВР ќе ја утврдуваат причината (ВИДЕО)

ТЕТОВЧАНЕЦ СЛЕДЕЛ МАЛОЛЕТНИЧКА И БАРАЛ ДА ВЛЕЗЕ ВО НЕГОВОТО ВОЗИЛО - доби кривична пријава

ТЕТОВЧАНЕЦ СЛЕДЕЛ МАЛОЛЕТНИЧКА И БАРАЛ ДА ВЛЕЗЕ ВО НЕГОВОТО ВОЗИЛО - доби кривична пријава

ХЕЛИКОПТЕР НА МВР ФРЛИ НАД 50 ТОНИ ВОДА ВРЗ ПОЖАРОТ ВО ЈАСЕН - стопирана е опасноста за ширење (ВИДЕО)

ХЕЛИКОПТЕР НА МВР ФРЛИ НАД 50 ТОНИ ВОДА ВРЗ ПОЖАРОТ ВО ЈАСЕН - стопирана е опасноста за ширење (ВИДЕО)

БРОЈНИ КАДРОВСКИ ПРОМЕНИ: Владата со нови решенија за раководните позици на многу институции, еве кој се ќе седне во директорско столче

БРОЈНИ КАДРОВСКИ ПРОМЕНИ: Владата со нови решенија за раководните позици на многу институции, еве кој се ќе седне во директорско столче

СТРУМИЧКА АРЕНА ГАМИНГ ОСТАНА БЕЗ ЛИЦЕНЦА: Министерство за финансии утврди неправилности и во работењето на Државна лотарија

СТРУМИЧКА АРЕНА ГАМИНГ ОСТАНА БЕЗ ЛИЦЕНЦА: Министерство за финансии утврди неправилности и во работењето на Државна лотарија

„Вработувањето како точка беше едно од нашите барања“: специјализантите ги чекаат деталите од најавата на Таравари

„Вработувањето како точка беше едно од нашите барања“: специјализантите ги чекаат деталите од најавата на Таравари

ОПАСЕН ПОЖАР ВО НОВО СЕЛО - во близина на бензиска пумпа, испратени пожарникари и армиски хеликоптер

ОПАСЕН ПОЖАР ВО НОВО СЕЛО - во близина на бензиска пумпа, испратени пожарникари и армиски хеликоптер

ПЧЕЛАР ОД СТРУМИЦА ПРЕДИЗВИКАЛ ПОЖАР - при гаснењето добил изгореници

ПЧЕЛАР ОД СТРУМИЦА ПРЕДИЗВИКАЛ ПОЖАР - при гаснењето добил изгореници