15 Ноември, 2019
0.0165

Ај доста глумиме

Објавено во: Стил 24 Април, 2019

Чекајте малку другари. Дали тоа во моментов кога светов се превртува наопачки, буквално не се знае до каде ќе оди и технологија и комуникација и светска конекција, кај нас е табу тема се' уште менструација и сексуални односи. Значи да се разбереме, не зборуваме за родово единство, не зборуваме за првите поставени куќи на Марс, туку за добиено. А да, ќе додадам, и за интимен однос помеѓу двајца партнери. Како бре во 21 век, во момент кога наместо ревиски приказ, гледам холограми, попатно одговарам на прашање: Што е важно за младите девојки да знаат за менструација? Мајки каде ја утнавте? Родители, до кога таблетите и телефоните ќе ви бидат замена за соодветна комуникација и едукација. Уффф, морав, ако е ова тема што е табу, па што правиме за понатаму. Да се разбереме, ако нешто научив во животов е тоа да не судам, само затоа што не знаеш во кој момент ќе се најдеш ти на осуденичка клупа. Па така, се обидувам да најдам разбирање и почит за се што ми е на мене необјасливо, ново и дури и неприфатливо. Но, дали сметате дека тераме во прав правец, со фиксни узди кои самите си ги поставуваме, само заради лични стравови.

Ја започнав колумнава со цел едукација за себе грижа и себе нега најмногу заради една групација на млади девојки кои ме следат и ги мотивирам да бидат подобри за себе секој ден. Од проста причина, колку и да живееме во современ свет, колку и да е светов превагнат кон заштита и женски права, сепак, после пола свет прошетан, пак на еден маж му е тешко да и пружи рака на една жена за бизнис состанок. Пак сме потчинет род, се' уште мајките не учат да наведнеме глава пред сопругот и идниот маж во име на компромис и очајна потрага по брак.

Целата колумна на Ивана Кнез читајте ја на Женски магазин, тука. 

Можеби ќе ве интересира

ЗА НЕГО НЕМА ЛЕК, САМО ТЕРАПИЈА: Како да препознаете дека имате дијабетес

ЗА НЕГО НЕМА ЛЕК, САМО ТЕРАПИЈА: Како да препознаете дека имате дијабетес

Наша репортажа: Неколку работи за авантуристите и оние кои очекуваат повеќе од Санторини (II дел)

Наша репортажа: Неколку работи за авантуристите и оние кои очекуваат повеќе од Санторини (II дел)

Скопје е загаден од луѓе: Искрен муабет со Биба Додева 13 Ноември, 2019

Скопје е загаден од луѓе: Искрен муабет со Биба Додева 13 Ноември, 2019

(ФОТО) Првата дама впечатлива во Кенија: Розова боја за сензуална романтичност

(ФОТО) Првата дама впечатлива во Кенија: Розова боја за сензуална романтичност

Храбрите жени гордо го носат светот во своите гради: Интервју со трите главни актерки од „Врба“, Камка, Сара и Наталија

Храбрите жени гордо го носат светот во своите гради: Интервју со трите главни актерки од „Врба“, Камка, Сара и Наталија

Лекарите со совети: најефикасни против загадениот воздух се овие маски

Лекарите со совети: најефикасни против загадениот воздух се овие маски

Мојата симпатија е поубава од твојата!

Мојата симпатија е поубава од твојата!

Хрватите најмногу очекуваат, најмалку Македонците: Задоволни со 565 евра плата

Хрватите најмногу очекуваат, најмалку Македонците: Задоволни со 565 евра плата

Новинарката Билјана Секуловска со необично хоби: Предметите ги сликам за да не бидат депресивни

Новинарката Билјана Секуловска со необично хоби: Предметите ги сликам за да не бидат депресивни