02 Декември, 2022
0.0276

АКО ПАДНАТ СЕВЕРОДОЊЕЦК И ЛИСИЧАНСК ЈА ГУБИМЕ ВОЈНАТА: Зеленски објави лоши вести за Украина

Објавено во: Свет 24 Јуни, 2022

Добивај вести на Viber

Украинските сили се уште се држат во источниот град Северодонецк, но руските сили се побројни, изјави претседателот на таа земја, Володимир Зеленски. Двете страни жестоко се борат и окупираат улица по улица, додека артилеријата оперира. Интензитетот на борбите во тој град, како и во блиската Лисичанск, ги направи „мртви градови“, изјави Зеленски, пренесува BBC.

Според руската страна, украинските војници се предаваат низ целата линија на фронтот кај Лисичанск, Северодоњецк и опколените места Горски и Золотоје, објави офицерот на Народната милиција на самопрогласената Луганска Народна Република (ЛНР), Андреј Марочко

„Во тек е предавање на целата линија на фронтот во оваа област, локално и масовно. Тука спаѓаат групата Лисичанск-Северодоњецк и групата Горскоје-Золотоје“, соопшти Марочко на руската телевизија, пренесува руската новинска агенција ТАСС.

Во областа Луганск, овие два града се единствените кои останаа под контрола на украинската армија. Со недели руската армија упорно се обидува да ги освои овие две места бидејќи тие се клучни за контрола на целиот Донбас.

Борбите се претворија во крвава и исцрпувачка војна, при што двете страни претрпеа големи загуби. Но, како што наведуваат западните медиуми, руските сили постигнале значителен напредок во последните две недели во Северодоњецк. 


Наградата се доделува на котирано друштво, избрано со гласање преку онлајн анкета на веб страниците на Берзата и интернет порталот „Фактор“, кој е партнер на Берзата во доделувањето на оваа награда. Гласањето се врши паралелно на двете веб страници и акцијата на издавачот што ќе има најмногу гласови од двете анкети збирно, ќе биде прогласена за Акцијата на годината по избор на јавноста за 2022 година.
Предмет на анкетата е листа од десет котирани акции, избрани врз основа на остварениот промет и транспарентноста во нивното работење.

Можеби ќе ве интересира

Дали САД и Франција ќе бидат „браќа по оружје“?

Дали САД и Франција ќе бидат „браќа по оружје“?

Зеленски го кани Илон Маск да ја посети Украина да види што направи Русија

Зеленски го кани Илон Маск да ја посети Украина да види што направи Русија

Се прави притисок Русија да ја плати штетата во Украина

Се прави притисок Русија да ја плати штетата во Украина

(ВИДЕО) Пет лава ја изгризаа оградата и побегнаа од Зоолошка градина

(ВИДЕО) Пет лава ја изгризаа оградата и побегнаа од Зоолошка градина

Русите си одат од градовите околу Херсон, тврди Украина

Русите си одат од градовите околу Херсон, тврди Украина

Дали знаете кои се најскапите градови за живот во светот?

Дали знаете кои се најскапите градови за живот во светот?

ПИСМО БОМБА СТИГНАЛО И ВО КАБИНЕТОТ НА САНЧЕЗ - шпанското Министерство за внатрешни работи го потврди инцидентот

ПИСМО БОМБА СТИГНАЛО И ВО КАБИНЕТОТ НА САНЧЕЗ - шпанското Министерство за внатрешни работи го потврди инцидентот

Ова ретко кој го преживува: Удирил во бетонски ѕид на наплатна рампа, автомобилот летал во воздух како да е играчка (ВИДЕО)

Ова ретко кој го преживува: Удирил во бетонски ѕид на наплатна рампа, автомобилот летал во воздух како да е играчка (ВИДЕО)

Основачот на FTX, Сем Бенкмен-Фрид: Видeте, знам дека зафркнав

Основачот на FTX, Сем Бенкмен-Фрид: Видeте, знам дека зафркнав