30 Мај, 2024
0.0280

„АКО ПОНУДИТЕ МИТО ЌЕ БИДЕ ПОЛОШО“ - адвокат од Солун открива: Ова се најнепријатните ситуации за туристите

Објавено во: Балкан 13 Април, 2024

Добивај вести на Viber

Совршен летен одмор може да биде уништен поради проблем во сообраќајот. Што да направите ако, на пример, додека сте на море во Грција, ви ја одземат регистарската табличка или лиценцата поради прекршок, каква е процедурата за брзо возење и што е првото нешто што треба да направите ако се случи несреќа?

На ова одговара Димитрис Билис, адвокат од Солун со долгогодишно искуство, кој забележува дека сообраќајниот закон во Грција се менува во наредниот период, па можни се „проблеми“.

Веројатно веќе се случило да прочитате информација дека на туристите во соседна Грција полицијата им ги симнила регистарските таблички од автомобилите поради прекршувањата. Димитрис Билис за српските медиуми раскажува во кои случаи полицијата им ги одзема регистарските таблички на возачите и што прво треба да направат српските туристи.

Казна за брзо возење

- Таблиците се одземаат кога се работи за конкретни прекршоци - прекршување на дозволената брзина на пат, возење под дејство на алкохол или дрога, непрописно паркирање на автобуска лента, на место каде што мора да поминат инвалиди во инвалидски колички или лица со оштетен вид. Оние на кои им се одземени регистарските таблички мора да се обратат до најблиската надлежна сообраќајна полициска станица - вели адвокатот Димитрис Билис.

А ако ти се случи, да речеме, да ја надминеш дозволената брзина, каква е процедурата за казната?

- За брзо возење полицаецот на лице место дава казна, а во документот пишува каде се плаќа казната. Генерално се плаќа во надлежната најблиска општина на чија територија се случил прекршокот или во пошта - вели соговорникот и додава дека доказот за уплата дефинитивно треба да се зачува.

Одземање на возачка дозвола

Посебно е непријатно кога полицијата од која било причина му ги одзема возачката и сообраќајната дозвола на турист - а потоа како да се вратите дома ако датумот на поаѓање е тука, а полицијата сè уште не ги враќа документите?

- Кога станува збор за таква казна, на самиот казнен документ пишува до кога сето ова се одзема, дали за 10 дена, дали за 20 дена, или за 30 дена. Туристите треба да знаат дека прво треба да платат казна, дали во општина или во пошта. Потоа со тој доказ за уплата одат во надлежната сообраќајна полициска станица и учтиво бараат вонредно враќање на документите поради враќање дома.

Затоа, треба да се надеваме дека еден љубезен збор ќе ја отвори железната врата. А каква е процедурата ако има несреќа - макар и да е крив возачот-турист а не?

- Во случај на незгода, возачот прво да се обрати за инструкции со својата осигурителна компанија. Дополнително на тоа, секако чекате на лице место да дојде стручен соработник од вашата осигурителна компанија или од друг возач, да го слика возилото и штетата, а потоа да потпише записник за настанот и за дефектот. Секако се бара телефонскиот број на осигурителната компанија на другиот возач, па од следниот ден се контактираат за бројот на случаи и за понатамошните чекори околу обештетувањето. А кога има повредени, тоа дефинитивно се пријавува кај надлежните и се чека патрола на сообраќајната полиција и брза помош.

Билис вели дека комуникацијата со осигурителната компанија на другиот возач е многу важна, а многу луѓе ја запоставуваат.

- Во однос на постапката за обесштетување, од моето искуство, грешката што можат да ја направат е што не комуницираат веднаш од следниот ден по несреќата со осигурителната компанија на другиот возач. Не прашуваат за бројот на предмети, па не следат детални упатства за чекорите до обештетувањето. За жал, потребно е многу трпение да се комуницира со осигурителната компанија на другиот возач, но упорноста на крајот се исплати.

Адвокатот Димитрис Билис има еден клучен совет кога станува збор за прекршоци од српски возачи во Грција, т.е. што е со најчестите проблеми со казните во Грција, српските туристи мора однапред да знаат.

- Што се однесува до казната, добрите манири кон полицаецот секако влијае на сите. Кога некој се преправа дека е премногу паметен или се преправа дека е луд, не е лесно. А кога ќе ја признаете грешката и ќе се обидете да се оправдате на убав начин, лесно е. Овде не се потребни мито, клучот е добриот манир.

Заклучокот е дека ако направиш повреда, т.е. испаѓа дека си крив, нема пцовки и обид за поткуп, но на убав начин потруди се се да помине што поглатко и плати.

Притвор на граница

Важно прашање е дали, поради прекршоци и правни проблеми, српските туристи можат да бидат задржани на граница кога ќе се вратат дома - дали може да се соочат со парична казна или некои казни подоцна може да стигнат на нивната адреса во Србија.

- Нема шанси да бидете задржани на граничен премин, на влез или на излез, освен ако се работи за кривично дело, на пример, ако сте предизвикале сообраќајна несреќа и сте се оддалечиле со брзина од местото на несреќата. Тоа е кривично дело и поради тоа можат да ве задржат на граничен премин, за да ве испита полицијата. А сообраќајните казни не се праќаат во други земји бидејќи најчесто се плаќаат пред заминување од Грција - вели нашиот соговорник и на крајот додава дека сообраќајниот закон во Грција ќе се менува во наредниот период, па можни се нови.

Можеби ќе ве интересира

„СЕ ШТО СЛУШНАВТЕ Е ВИСТИНА“ - еве што кажа адвокатот на убиецот на Данка

„СЕ ШТО СЛУШНАВТЕ Е ВИСТИНА“ - еве што кажа адвокатот на убиецот на Данка

ЕВЕ КАКО СЕ ПРОДАВАА НАЈГОЛЕМИТЕ ЈУГОСЛОВЕНСКИ ГИГАНТИ НА БАЛКАНОТ: Прво беше подготвен теренот со светските сили

ЕВЕ КАКО СЕ ПРОДАВАА НАЈГОЛЕМИТЕ ЈУГОСЛОВЕНСКИ ГИГАНТИ НА БАЛКАНОТ: Прво беше подготвен теренот со светските сили

КАЗНИ ОД 2.000 ДО 60.000 ЕВРА: Грците ги следат плажите со дронови

КАЗНИ ОД 2.000 ДО 60.000 ЕВРА: Грците ги следат плажите со дронови

ЗАСТРЕЛАНО ДЕВОЈЧЕ (15) НА КАЛЕМЕГДАН: итно пренесено во Завод за мајки и деца

ЗАСТРЕЛАНО ДЕВОЈЧЕ (15) НА КАЛЕМЕГДАН: итно пренесено во Завод за мајки и деца

АВТОМОБИЛОТ ЦЕЛОСНО СМАЧКАН, СТАКЛО НА СИТЕ СТРАНИ: страшни слики на местото на сообраќајната несреќа кај Младеновац (ФОТО, ВИДЕО)

АВТОМОБИЛОТ ЦЕЛОСНО СМАЧКАН, СТАКЛО НА СИТЕ СТРАНИ: страшни слики на местото на сообраќајната несреќа кај Младеновац (ФОТО, ВИДЕО)

НА РЕД ДОЈДОА ЗГРАДИТЕ ШТО ГИ КУПИ: Зетот на Орбан зад ново бизнис име во Белград

НА РЕД ДОЈДОА ЗГРАДИТЕ ШТО ГИ КУПИ: Зетот на Орбан зад ново бизнис име во Белград

НАСКОРО ПОЧНУВА БЕРБАТА НА МАЛИНИТЕ ВО СРБИЈА: Има ли сезонски работници и колкава им е дневницата?

НАСКОРО ПОЧНУВА БЕРБАТА НА МАЛИНИТЕ ВО СРБИЈА: Има ли сезонски работници и колкава им е дневницата?

НУДАТ ПОЧЕТНА ПЛАТА ОД 750 ЕВРА И НИКОЈ НЕМА ДА РАБОТИ: Обезбедено сместување и храна, два дена одмор и ништо - Црногорците со голем проблем

НУДАТ ПОЧЕТНА ПЛАТА ОД 750 ЕВРА И НИКОЈ НЕМА ДА РАБОТИ: Обезбедено сместување и храна, два дена одмор и ништо - Црногорците со голем проблем

(ВИДЕО) ПЛОЧКИ ЛЕТАЛЕ И ДО 80 МЕТРИ: Невреме во Хрватска, гром запали куќа

(ВИДЕО) ПЛОЧКИ ЛЕТАЛЕ И ДО 80 МЕТРИ: Невреме во Хрватска, гром запали куќа