18 Април, 2021
0.0231

АКО САКААТ НЕКА СИ СЕ ЗЕМАТ, НИЕ НА ТАКВА СВАДБА НЕ ОДИМЕ - ова е пораката од Горан Милевски, коалициониот партнер на Заев

Објавено во: Македонија 07 Март, 2021

Ако си се сакаат, нека си се земат - ЛДП на таква свадба нема да присуствува“, напиша на својот фејсбук профил Горан Милевски, претседателот на ЛДП и министер за локална самоуправа по понудата за можна заедничка Влада која ја најави премиерот Зоран Заев.

Ова следува откако вчера премиерот Зоран Заев ја изненади јавноста со една идеја за заедничка Влада со ВМРО-ДПМНЕ, само неколку дена откако 62 пратеници му изгласаа доверба во Собранието, со тоа потврдувајќи го парламентарното мнозинство.

Од ДУИ рекоа дека опозицијата треба да биде надвор од власта, што значи дека не се согласуваат со таа идеја, а доцна вечерта се јави и лидерот на ВМРО-ДПМНЕ Мицкоски од болница, кој рече дека сметот треба да се измете, што значи ја одбива идејата.

СДСМ објаснија дека оваа покана била до чесните вмровци.

Можеби ќе ве интересира

Полицијата дури сега ги пронајде: „Нефи ИК“ градел дури и во водите на Охридското езеро

Полицијата дури сега ги пронајде: „Нефи ИК“ градел дури и во водите на Охридското езеро

Христијан Мицкоски побара од Пендаровски да не ги потпишува денешните изгласани закони во Собранието

Христијан Мицкоски побара од Пендаровски да не ги потпишува денешните изгласани закони во Собранието

Драстично намален бројот на новозаболени денеска

Драстично намален бројот на новозаболени денеска

Анестезиолог Хаџиевска по трансплантацијата на срцето кое му го продолжи животот на Илија: Со сопругата беа ептен слатки, двајцата многу млади

Анестезиолог Хаџиевска по трансплантацијата на срцето кое му го продолжи животот на Илија: Со сопругата беа ептен слатки, двајцата многу млади

Комисијата за заразни болести не исклучува уште една недела рестриктивни мерки

Комисијата за заразни болести не исклучува уште една недела рестриктивни мерки

Мирослав Богдановски е вториот пратеник од владеачкото мнозинство кој излезе од изолација за да гласа во Собрание

Мирослав Богдановски е вториот пратеник од владеачкото мнозинство кој излезе од изолација за да гласа во Собрание

Антонио Милошоски: За некои граѓани нема амбулантно возило, но за некои функционери има во секое време

Антонио Милошоски: За некои граѓани нема амбулантно возило, но за некои функционери има во секое време

Заврши сагата, сите пратеници ги изгласаа законите за економска помош на граѓаните и компаниите

Заврши сагата, сите пратеници ги изгласаа законите за економска помош на граѓаните и компаниите

Бојан Маричиќ: Позитивните пратеници на СДСМ се присутни во Собранието согласно сите протоколи

Бојан Маричиќ: Позитивните пратеници на СДСМ се присутни во Собранието согласно сите протоколи