25 Септември, 2018
0.3111
    ADIN 560    0%     ALK 8011.26    0.13%     BESK 10100    0%     CEVI 1000    0%     FERS 61100    0%     GRNT 820    0%     KMB 5178.93    0.08%     MERM 2200    10%     MPOL 320    1.91%     MPT 47284    0.58%     MTUR 4800    0%     OHB 6665.78    1%     OKTA 4307.96    0.28%     RMDEN13 95.12    -1.94%     RMDEN17 96.2    0.1%     STB 1115    0%     STIL 128.55    0.05%     TTK 1140    0.44%     UNI 2300    -0.32%     VITA 9189    4.81%

Ако вложите во овој бизнис мирни сте до пензија

Објавено во: Агробизнис 10 Септември, 2018

Радиша Мириќ од селото Лопатањ, не се грижи за родот на сливи затоа што она што го произвел на три хектари ќе заврши во сушара. 

Сега единствена грижа му е дали ќе родат, но во крај во околината на Подгорина тоа ретко се случува. 

Ако цената е ниска, сливите ги суши и одат за ракија. 

„Лани ги сушев, но немав толку голема заработка. Но, не бев ни во загуба. Факт е дека овошјето може да биде проблем затоа што нема загарантирана откупна цена, и затоа сушењето има предност. Во тој случај не морам да се брзам, со години ги сушам и потоа ги продавам“- вели Мириќ. 

Половина од произдството на сливи во Србија или 3000 тони се произведува во Подгорина. 

Третина од српското производство завршува во странство. 

Купувачите традиционално се од Хрватска, Турција, Русија, Чешка, Германија, Холандија. 

За еден килограм сушена слива потребни се четири килограми сирова слива или некаде околу 50 динари. 

Можеби ќе ве интересира

Николовски: Членството НАТО и ЕУ ќе гарантира безбедна храна за граѓаните и подобра благосостојба на животните

Николовски: Членството НАТО и ЕУ ќе гарантира безбедна храна за граѓаните и подобра благосостојба на животните

Акциски план на АХВ во фармите за одгледување свињи - што покажаа резултатите?

Акциски план на АХВ во фармите за одгледување свињи - што покажаа резултатите?

СИТЕ НАВАЛИЈА: Овоштар го реши проблемот со недостиг на работна сила

СИТЕ НАВАЛИЈА: Овоштар го реши проблемот со недостиг на работна сила

Николовски: Секоја инвестиција во младите е инвестиција во иднината на оваа држава

Николовски: Секоја инвестиција во младите е инвестиција во иднината на оваа држава

Во Србија „тепачката“ за домашен ајвар го поскапе двојно пиперот

Во Србија „тепачката“ за домашен ајвар го поскапе двојно пиперот

Започна исплатата на првите договори од европската ИПАРД 2 програма, досега само за првиот јавен повик се склучени 898 договори

Започна исплатата на првите договори од европската ИПАРД 2 програма, досега само за првиот јавен повик се склучени 898 договори

Министерот Николовски доби плакета за најуспешен министер за земјоделство, шумарство и водостопанство

Министерот Николовски доби плакета за најуспешен министер за земјоделство, шумарство и водостопанство

Николовски во Битола: Исплатени 150 милиони денари за субвенции за трета фаза за предадено млеко

Николовски во Битола: Исплатени 150 милиони денари за субвенции за трета фаза за предадено млеко

Николовски: И оваа година се фокусираме на младите земјоделци, од денеска ќе можат да конкурираат за финансиска поддршка од неповратни 10.000 евра

Николовски: И оваа година се фокусираме на младите земјоделци, од денеска ќе можат да конкурираат за финансиска поддршка од неповратни 10.000 евра