20 Јули, 2024
0.0309

„АКО ВМРО-ДПМНЕ НЕ РАЗГОВАРА СО ГРЦИЈА, ТОГАШ НЕМА ДОБРИ НАМЕРИ“: Маричиќ вели Грција е помоќна од Бугарија, може да ни направи штета

Објавено во: Македонија 13 Јуни, 2024

Добивај вести на Viber

Ако ВМРО-ДПМНЕ не разговара со Грција, тогаш нема добри намери, и ние ќе имаме проблеми.

Ова го кажа вицепремиерот Бојан Маричиќ во „Дејли Клик“ на ТВ21.

„Се покажаа точни моите прогнози дека ВМРО-ДПМНЕ не блефира, и дека не планира да ги направи Уставните измени и да не го почитува Преспанскиот договор. Имаме шанса да се спасиме од ширење на ветото. Имаме вложено многу во изминатите години во креирање на Преспанскиот договор и би била голема штета после се што направивме поради неодговорни изјави, да влеземе во тунел во кој тешко ќе излеземе. Затоа што Грција објективно е далеку помоќна членка на Бугарија и може да направи повеќе штета за нас. Јас сум убеден дека дел од проблемите излегуваат од недоволно знаење во однос на Преспанскиот договор, и од новата власт ќе имаат соодветно време да го проучат и да разговараат. Им советувам да разговараат со грчката страна, ако имаат добра намера, ако не, доволно е да продолжат вака, и уште 2-3 изјави и односите со Грција ќе отидат во друга насока“, рече Маричиќ.Можеби ќе ве интересира

Министерот ќе одлучи дали има оправдани причини членовите на ДКСК да добијат дипломатски исправи, соопшти МНР

Министерот ќе одлучи дали има оправдани причини членовите на ДКСК да добијат дипломатски исправи, соопшти МНР

„Возење велосипеди или одење со автобус на работа е популизам“: членовите на ДКСК тврдат дека согласно закон им следи дипломатски пасош

„Возење велосипеди или одење со автобус на работа е популизам“: членовите на ДКСК тврдат дека согласно закон им следи дипломатски пасош

„ВЛЕН е синоним за коруптивни коалиции и предавство на интересите на Албанците“: ДУИ со реакција на обвинувањата

„ВЛЕН е синоним за коруптивни коалиции и предавство на интересите на Албанците“: ДУИ со реакција на обвинувањата

МАЛОЛЕТНИЧКА ОД ДЕЛЧЕВО ПОВРЕДЕНА ВО СООБРАЌАЈКА: возилото кое ја удрило било со странски таблици

МАЛОЛЕТНИЧКА ОД ДЕЛЧЕВО ПОВРЕДЕНА ВО СООБРАЌАЈКА: возилото кое ја удрило било со странски таблици

„Мицкоски да каже дали за САД патувал со бизнис карта вредна над 4.000 евра?“: СДСМ бара транспарентност од новата Влада

„Мицкоски да каже дали за САД патувал со бизнис карта вредна над 4.000 евра?“: СДСМ бара транспарентност од новата Влада

АПЕЛАЦИЈА ГО ОСЛОБОДИ СТАМЕНКОВСКИ ОД ОБВИНЕНИЕТО ЗА УЦЕНА: сопственикот на „ДоказМ“ се терети за повеќе дела

АПЕЛАЦИЈА ГО ОСЛОБОДИ СТАМЕНКОВСКИ ОД ОБВИНЕНИЕТО ЗА УЦЕНА: сопственикот на „ДоказМ“ се терети за повеќе дела

„Каде е одговорноста на Бујар во договорот од 960.000 евра со 'ABC rent'“: Вреди бараат одговори од поранешниот министер

„Каде е одговорноста на Бујар во договорот од 960.000 евра со 'ABC rent'“: Вреди бараат одговори од поранешниот министер

ВИКЕНД ГУЖВИ НА ГРАНИЦИТЕ - најмалку 30 минути се чека на граничните премини Богородица и Табановце

ВИКЕНД ГУЖВИ НА ГРАНИЦИТЕ - најмалку 30 минути се чека на граничните премини Богородица и Табановце

БОРБАТА СО ОГНЕНАТА СТИХИЈА ПРОДОЛЖУВА - пожари на 12 локации во Македонија, еве ги деталите

БОРБАТА СО ОГНЕНАТА СТИХИЈА ПРОДОЛЖУВА - пожари на 12 локации во Македонија, еве ги деталите