23 Февруари, 2024
0.0286

АКТИВИРАНИ ИНТЕРКОНТИНЕНТАЛНИ БАЛИСТИЧКИ РАКЕТИ: Руските стратешки ракетни сили започнаа вежби

Објавено во: Свет 29 Март, 2023

Добивај вести на ViberВо Русија почнаа командно-штабните вежби на стратешките ракетни сили со комплексите „Јарс“, соопшти прес-службата на Министерството за одбрана. Вкупно, во вежбата беа вклучени повеќе од три илјади воени лица и околу 300 парчиња опрема.

„Во согласност со планот за обука на стратешките ракетни сили за 2023 година, командната комисија за стратешки ракетни сили спроведува сеопфатна контролна проверка на ракетната формација Омск со командно-штабна вежба со ракетната формација Новосибирск опремена со Јарс ПГРК (мобилен копнена ракета), се вели во соопштението.

Комисијата на командата на стратешките ракетни сили ќе ја провери усогласеноста на дејствијата на воениот персонал при извршувањето на задачите, додаваат од одделот.

За време на вежбата Јарси ќе изведе маневри во три региони на Русија. Дополнително, ракетните инженери, во соработка со формациите на Централниот воен округ и Воздухопловните сили, ќе разработуваат камуфлажа на ракетни системи и ќе се спротивстават на модерната извидничка опрема од воздух, вклучително и разни беспилотни летала.

Интерконтинентална балистичка ракета РС-24 Јарс

Станува збор за интерконтинентална балистичка ракета која влезе во оперативната потреба на руските стратешки сили во 2010 година. Ракетата се напојува со цврсто гориво. Станува збор за ракета со должина од 23 m и дијаметар од 2 m. Ракетата може да носи четири независно насочени нуклеарни боеви глави MIRV (Multiple Independently Reentry Vehicle), од кои секоја има издашност од 550 kT. Со овој проектил Русите планирале прво да ги заменат старите ракети Р-36М или според класификацијата на НАТО СС-18 Сатана, а подоцна и Топољ М. Меѓутоа, од 2022 година сите овие ракети постепено ќе бидат заменети со нова интерконтинентална балистичка ракета „Сармат“. Овие ракети се во оперативна употреба во две верзии, мобилна и стационарна верзија за ракетни силоси.

Можеби ќе ве интересира

Домашниот туристички пазар во Кина се зголемува за време на празникот на пролетниот фестивал

Домашниот туристички пазар во Кина се зголемува за време на празникот на пролетниот фестивал

ЕВЕ КАКО РЕАГИРАШЕ ПУТИН ОТКАКО БАЈДЕН ГО НАРЕЧЕ КУЧКИН СИН: „Затоа Бајден е попосакуван претседател за соработка со Русија“

ЕВЕ КАКО РЕАГИРАШЕ ПУТИН ОТКАКО БАЈДЕН ГО НАРЕЧЕ КУЧКИН СИН: „Затоа Бајден е попосакуван претседател за соработка со Русија“

Зеленски го призна падот на Авдијевка: И што постигнаа со тоа?

Зеленски го призна падот на Авдијевка: И што постигнаа со тоа?

БЕЗ РАЗЛИКА КОЈ ЌЕ БИДЕ НА ВЛАСТ ВО ВАШИНГТОН: Медведев вели дека со децении нема да се обноват односите со САД

БЕЗ РАЗЛИКА КОЈ ЌЕ БИДЕ НА ВЛАСТ ВО ВАШИНГТОН: Медведев вели дека со децении нема да се обноват односите со САД

МАЈКАТА НА НАВАЛНИ: Tврди дека го видела телото на својот син, но и дека ја уценуваат

МАЈКАТА НА НАВАЛНИ: Tврди дека го видела телото на својот син, но и дека ја уценуваат

РЕПУБЛИКАНСКИ КОНГРЕСМЕН ПОВИКА НА УБИВАЊЕ НА СИТЕ ПАЛЕСТИНСКИ ДЕЦА: Вели дека 20 години го напаѓаат Израел и треба да платат

РЕПУБЛИКАНСКИ КОНГРЕСМЕН ПОВИКА НА УБИВАЊЕ НА СИТЕ ПАЛЕСТИНСКИ ДЕЦА: Вели дека 20 години го напаѓаат Израел и треба да платат

ПУТИН Е ЛУД КУЧКИ СИН: Бајден без влакна на јазикот, Кремљ го возврати ударот

ПУТИН Е ЛУД КУЧКИ СИН: Бајден без влакна на јазикот, Кремљ го возврати ударот

ХОРОР ВО КИНА: Брод удри и сруши мост, автобус и автомобили паднаа во реката (ВИДЕО)

ХОРОР ВО КИНА: Брод удри и сруши мост, автобус и автомобили паднаа во реката (ВИДЕО)

„ОНИЕ ШТО ВЕРУВААТ ДЕКА РУСИЈА ГО УБИ НАВАЛНИ СЕ ИДИОТИ“: Скандалозна изјава на новинарот Такер Карлсон

„ОНИЕ ШТО ВЕРУВААТ ДЕКА РУСИЈА ГО УБИ НАВАЛНИ СЕ ИДИОТИ“: Скандалозна изјава на новинарот Такер Карлсон