11 Декември, 2018
0.3075
    ALK 8149.06    0.8%     GRNT 810.87    1.36%     KMB 4932.79    2.35%     MPT 46443.88    0.75%     MTUR 4850    -0.58%     MZPU 607    0%     OHB 6545.4    1.52%     PTRS 3075    0%     RMDEN16 97    1.04%     RMDEN17 96.5    0%     RZLV 68    0%     SBT 1802    -7.59%     STB 1278.3    1.18%     STIL 121    0.83%     TEL 295    0%     TNB 13999.97    0%     TTK 1233    -0.91%

Активисти не го сакаат Лимак во Скопје, ќе го „ердоганизирале“

Објавено во: Економија 28 Септември, 2018

Активистите од „Во одбрана на Дебар Маало“ со рекација дека не сакаат холдингот Лимак да инвестира во Скопје по стартот на изградбата на подземниот тунел и мултифункционалниот комплекс на местото на Јужен булевар, зад Рамстор мол.

Ги повикуваат истражните органи, вклучително и специјалното јавно обвинителство, да поведат истрага за изградбата на подземната улица и комплексот кај Старата железничка станица, каде што инвеститор е турската компанијана „Лимак холдинг“. Од иницијативата велат дека со двата проекта компанијата го оддалечува Скопје од исполнување на европските стандари за урбано живеење.

„Компанијата ‘Лимак’ не само што со овој проект ќе го претвори центарот на градот во неподносливо место за живеење туку воспоставува пракси на водење бизниси, кои се веќе видени во Турција. Имено, последниве 15 години ‘Лимак’ профитира од сомнителни зделки со владејачката партија во Турција и нејзиниот лидер Реџеп Таип Ердоган. Значи, ‘не’ за ердоганизација на градот, а „за“ за европско Скопје“, велат од иницијативата 

Од таму додаваат дека проектот ќе вклучува речиси 1.000 стана во 20-катници, со канцеларии, трговски центар, хотел, простор за слободни културни активности, каде што ќе биде сместен Музејот, ќе има места за јадење и пиење, фитнес-центар, казино и паркинг со капацитет за 2.000 автомобили и тоа ќе го прави тој дел од Скопје неподнослив за живеење.

Турскиот Лимак започна со изградба откако по шест години чекање ги доби сите дозволи за градба.


Можеби ќе ве интересира

ЗАВРШУВА ТЕНДЕРОТ: Каква цена на струјата ќе донесе универзалниот снабдувач?

ЗАВРШУВА ТЕНДЕРОТ: Каква цена на струјата ќе донесе универзалниот снабдувач?

ВО СЛЕДНИТЕ ДВЕ НЕДЕЛИ: Горивата ќе се плаќаат по овие цени

ВО СЛЕДНИТЕ ДВЕ НЕДЕЛИ: Горивата ќе се плаќаат по овие цени

Македонец е еден од најдобрите менаџери во Бугарија: Не е толку едноставно да се преселиш

Македонец е еден од најдобрите менаџери во Бугарија: Не е толку едноставно да се преселиш

ТИЕ СЕ НАЈБОГАТИ ВО ЕУ: Имаат минималец од 2.000 евра

ТИЕ СЕ НАЈБОГАТИ ВО ЕУ: Имаат минималец од 2.000 евра

ПАЃААТ ЦЕНИТЕ: Од ноќеска возачите ќе полнат резервоари со бензин и дизел по овие цени

ПАЃААТ ЦЕНИТЕ: Од ноќеска возачите ќе полнат резервоари со бензин и дизел по овие цени

Двојното поскапување на паркингот на дневен ред

Двојното поскапување на паркингот на дневен ред

УЈП распродава возила, компјутери, мотоцикли по евтини цени

УЈП распродава возила, компјутери, мотоцикли по евтини цени

Колку пари вртат адвокатите кои бранат обвинети од СЈО?

Колку пари вртат адвокатите кои бранат обвинети од СЈО?

Колку заработуваат адвокатите кои ги бранат обвинетите од СЈО?

Колку заработуваат адвокатите кои ги бранат обвинетите од СЈО?