23 Октомври, 2018
0.4238
    ALK 8526.54    4.89%     BESK 10210    7.77%     CEVI 1050    5%     FERS 68126    10%     GRNT 882.5    6.37%     KJUBI 1551    6.23%     KMB 5567.22    7.07%     KVAS 15500    10.27%     MKSD 235    8.8%     MPOL 350    9.72%     MPT 50055.82    4.86%     MTUR 5200    7.95%     OHB 6778.6    3.49%     OKTA 5136.53    6.07%     PPIV 47553.12    5.67%     REPL 68000    2.36%     RZLV 70    8.53%     RZUS 130.29    8.58%     SBT 2534    9.99%     STB 1260.59    9.65%     STBP 1191.32    8.3%     STIL 147.83    9.5%     TEL 302    4.86%     TETE 2420    10%     TKVS 5661.18    5.82%     TNB 15271.57    3.89%     TPLF 907    9.95%     TTK 1290.1    9.9%     UNI 2437.07    5.96%     ZILU 256    9.87%     ZPKO 2828.24    -0.87%

Активисти не го сакаат Лимак во Скопје, ќе го „ердоганизирале“

Објавено во: Економија 28 Септември, 2018

Активистите од „Во одбрана на Дебар Маало“ со рекација дека не сакаат холдингот Лимак да инвестира во Скопје по стартот на изградбата на подземниот тунел и мултифункционалниот комплекс на местото на Јужен булевар, зад Рамстор мол.

Ги повикуваат истражните органи, вклучително и специјалното јавно обвинителство, да поведат истрага за изградбата на подземната улица и комплексот кај Старата железничка станица, каде што инвеститор е турската компанијана „Лимак холдинг“. Од иницијативата велат дека со двата проекта компанијата го оддалечува Скопје од исполнување на европските стандари за урбано живеење.

„Компанијата ‘Лимак’ не само што со овој проект ќе го претвори центарот на градот во неподносливо место за живеење туку воспоставува пракси на водење бизниси, кои се веќе видени во Турција. Имено, последниве 15 години ‘Лимак’ профитира од сомнителни зделки со владејачката партија во Турција и нејзиниот лидер Реџеп Таип Ердоган. Значи, ‘не’ за ердоганизација на градот, а „за“ за европско Скопје“, велат од иницијативата 

Од таму додаваат дека проектот ќе вклучува речиси 1.000 стана во 20-катници, со канцеларии, трговски центар, хотел, простор за слободни културни активности, каде што ќе биде сместен Музејот, ќе има места за јадење и пиење, фитнес-центар, казино и паркинг со капацитет за 2.000 автомобили и тоа ќе го прави тој дел од Скопје неподнослив за живеење.

Турскиот Лимак започна со изградба откако по шест години чекање ги доби сите дозволи за градба.


Можеби ќе ве интересира

РЕБАЛАНС НА БУЏЕТ: Со колку пари Владата ќе ги одглавува задолжените општини

РЕБАЛАНС НА БУЏЕТ: Со колку пари Владата ќе ги одглавува задолжените општини

Државата ќе враќа општински долгови, одговорност од градоначалници нема

Државата ќе враќа општински долгови, одговорност од градоначалници нема

СТАТИСТИКА: Што јадат и пијат Македонците?

СТАТИСТИКА: Што јадат и пијат Македонците?

Од Владата се бара противпожарен авион

Од Владата се бара противпожарен авион

Што и стори гласањето за уставните измени на берзата?

Што и стори гласањето за уставните измени на берзата?

Светот се тресе, Арапите имаат адут во раката

Светот се тресе, Арапите имаат адут во раката

ОБЈАВЕНА ЛИСТА: Ова се најмоќните муслимани во светот

ОБЈАВЕНА ЛИСТА: Ова се најмоќните муслимани во светот

ОГЛАС: Се бараат 33 работници за плата до 23.000 денари

ОГЛАС: Се бараат 33 работници за плата до 23.000 денари

Сите би сакале плати како нивните - топ македонски професии

Сите би сакале плати како нивните - топ македонски професии