19 Април, 2019
0.0199

Албанските емигранти праќаат помалку пари на нивните семејства

Објавено во: Балкан 15 Декември, 2012

Економската криза во Грција и Италија ги погоди и албански емигранти, намалена е висината на депозитите кои тие ги испраќаат кај нивните семејства. Според Цетрална банка на Албанија во третото тримесечје од годинава тие испратиле 139 милини евра или за 10 отсто помалку споредено со истиот период лани. - Во периодот јануари-септември годинава емигратите испратиле 478 милиони евра што е за 4,2 отсто помалку. Тоа секако има свое влијание врз влошувањето на приходите на илјаднции семејства, за кои овие средства се единствен извор за егзистенција. Од друга страна негативно ќе вијае и врз еономијата бидејќи се влошува валутата која се внесува од надвор, констатира весникот „Газета шќиптаре“. Во периодот јануари–септември странските инвестици достигнале износ од 551 милиони евра што е зголемување за 20 отсто.

Можеби ќе ве интересира

(ВИДЕО) „ПАДНАА“ МАФИЈАШИ: Разбиена „ало“ шемата за измама во Бугарија

(ВИДЕО) „ПАДНАА“ МАФИЈАШИ: Разбиена „ало“ шемата за измама во Бугарија

(ВИДЕО) Остров на Јадранот ќе стане нова луксузна оаза: Каде ќе никне град за 10 000 луѓе

(ВИДЕО) Остров на Јадранот ќе стане нова луксузна оаза: Каде ќе никне град за 10 000 луѓе

(ФОТО) Аца Лукас пееше на масовниот митинг на Вучиќ

(ФОТО) Аца Лукас пееше на масовниот митинг на Вучиќ

ВАЖНИ СРЕДБИ СО ДВАЈЦА СВЕТСКИ ЛИДЕРИ: По вечерашниот митинг Вучиќ заминува за Кина

ВАЖНИ СРЕДБИ СО ДВАЈЦА СВЕТСКИ ЛИДЕРИ: По вечерашниот митинг Вучиќ заминува за Кина

ЖЕЛБАТА ЌЕ И СЕ ИСПОЛНИ: Еве каде ќе почива Мира - вдовицата на Милошевиќ

ЖЕЛБАТА ЌЕ И СЕ ИСПОЛНИ: Еве каде ќе почива Мира - вдовицата на Милошевиќ

Отворен тендер: Соседите се вооружуваат-ќе искешираат 570 милиони долари

Отворен тендер: Соседите се вооружуваат-ќе искешираат 570 милиони долари

УДАР ЗА ЕРДОГАН: Потврдена победата на опозицијата во Истанбул

УДАР ЗА ЕРДОГАН: Потврдена победата на опозицијата во Истанбул

Древните храмови не се оштетени: Четворица во болница по удар на гром во Акропол

Древните храмови не се оштетени: Четворица во болница по удар на гром во Акропол

Двајца браќа гастарбајтери со порака до оние кои планираат да бараат подобар живот во Германија

Двајца браќа гастарбајтери со порака до оние кои планираат да бараат подобар живот во Германија