15 Април, 2024
0.2834

АМЕРИКАНСКАТА БОМБА КОНЕЧНО СТИГНА ВО УКРАИНА - што сега ќе се случува на бојното поле

Објавено во: Свет 25 Февруари, 2024

Добивај вести на Viber

Се чини дека долго ветуваната бомба со мал дијаметар и лансирана од земја (GLSDB), објавена како помош за Украина уште во февруари минатата година, конечно пристигна на бојното поле. Иако Киев и Вашингтон сè уште не го потврдиле доаѓањето на овој прецизен систем на бојното поле, руски извори наведуваат дека Украинците деновиве од воздух го лансирале ГЛСДБ. Тпортал објавува повеќе за оваа ударна муниција со ракетен погон, развиена во соработка помеѓу американскиот Боинг и шведскиот Сааб, но и какви промени на бојното поле би можело да предизвикаат нејзиното воведување

Рускиот воен блогер Ратник-2 на апликацијата за пораки Телеграм објави фотографија од остатоци од бомба со мал дијаметар (SDB), на која се видливи препознатливи перки во делот од опашката, кои целосно одговараат на компонентите на таа муниција. Иако досега нема потврда дека ГЛСДБ била користена во руско-украинската војна, експертите ги потврдуваат руските наводи, посочувајќи дека овој тип на бомба може да се лансира и од воздух.

Без оглед на тоа дали украинските вооружени сили веќе го добиле ГЛСДБ или се уште го чекаат, сосема е извесно дека ова оружје ќе му даде на Киев нови способности кои би можеле да ги парализираат логистичките рути и да уништат значајни цели длабоко во територијата контролирана од руската војска. Ако Украина навистина ги користела тие бомби, тоа е светска премиера затоа што никој досега не ги користел во борби, дури ни Американците.

Треба да се потсети дека во март минатата година Вашингтон потпиша договор со Боинг за производство на GLSDB за Украина, но овој процес беше одложуван неколку пати без да се наведе конкретен датум на испорака. На почетокот на овој февруари, портпаролот на американското Министерство за одбрана, Патрик Рајдер изјави дека не е можно да се одреди точниот рок за ова, но судејќи по објавеното видео, се чини дека бомбата сепак стигнала до својата цел без официјална потврда од Киев или Вашингтон.

GLSDB е прецизна ударна муниција и го комбинира погонскиот дел од ненаведуваните ракети од 227 мм, кои се користат во системи како што се M142 HIMARS или M270, со пловна бомба од типот GBU-39 наместо традиционална боева глава. По лансирањето и попуштањето гориво, бомбата се откачува со лизгање на остатокот од патот до целта, давајќи ѝ опсег на удар од околу 150 километри.

Благодарение на сателитското водење и системот за инерцијална навигација, GLSDB може точно да ја погоди дадената цел многу подалеку од стандардните ракети GMLRS од 227 mm, кои имаат дострел од околу 80 километри. Целосната глајд-бомба GLSDB тежи приближно 130 килограми, што е 40 килограми потешка од боевата глава GMLRS, која вообичаено се истрелува од високомобилните ракетни системи M142 HIMARS и ракетен систем со повеќе цевки (MLRS) M270 што претходно беа испорачани во Украина.

Според производителот, GLSDB може да лета на небалистички траектории и да врши маневри кога гаѓа цели недостапни за конвенционалното оружје за директен оган. Дополнително, оваа бомба со мал дијаметар и огромна маса им обезбедува на копнените сили мобилна способност да се вклучат во цели кои претходно биле надвор од нивниот дофат. Бидејќи оригиналната верзија на GLSDB беше решение воздух-земја, целата потребна технологија, како што е навигацискиот систем, е интегрирана во оваа бомба која се движи до целта користејќи INS навигација и е поддржана од високо отпорна на заглавување. GPS. Бидејќи системот не бара балистичка траекторија до целта, тој може да биде лансиран од резервоарот, зафаќајќи цели во цел круг без да се движи фрлачот.

И цената е важна

Доколку биде лансиран од воздух, GLSDB комбинира бомба СДБ од типот GBU-39B со сет на подвижни крила што излегуваат од трупот и ракетен мотор М26 за почетната фаза на подигнување, по што ги шири крилата и продолжува без погон како другите бомби со едрилици. Шведски Saab тврди дека GLSDB може да погоди цел со точност од 91 сантиметар, а употребата на INS значи дека може да го надмине електронското заглавување, што стана нешто како заштитен знак на актуелниот тек на конфликтот во Украина. Од економска и логистичка гледна точка, GLSDB ја нуди предноста од широката достапност на бомбите М26 и ГБУ-39Б, кои се широко користени од Американците и некои членки на НАТО. Заедно со високата достапност, важна е и цената на компонентите. На пример, GBU-39B чини околу 50.000 долари, а еден проектил GMLRS чини 100.000 долари.

Но, експертите предупредуваат дека на GLSDB, во споредба со гореспоменатото оружје, му недостига долг дострел на крстосувачки ракети лансирани од воздух, како и поголем деструктивен ефект. Сепак, тој е пофлексибилен бидејќи може да се лансира од земја. Шведскиот копродуцент тврди дека бомбата може да се лансира од скриени или заштитени позиции за да се избегне откривање, што ја прави помалку ранлива на секогаш присутната закана од пожар од батерии.

Сепак, доверливиот систем за водење на GLSDB најверојатно ќе биде високо ценет, а неговата боева глава е значително помоќна од онаа што вообичаено ја носат напаѓачките авиони. Покрај тоа, способноста за пенетрација може да го направи омилено оружје за пробивање на утврдени цели како што се утврдените бункери. Исто така, овој тип на бомба може да лета по планирана рута која избегнува противвоздушна одбрана, па дури и да нападне цел одзади, што ја отежнува одбраната од неа, а нејзината помала големина придонесува и за нејзината опстанливост.

Тпортал.хр

Можеби ќе ве интересира

МАКРОН, ШОЛЦ И КАМЕРОН СЕ ЗАГРИЖЕНИ: Го повикаа Израел да не ги ескалира односите со Иран

МАКРОН, ШОЛЦ И КАМЕРОН СЕ ЗАГРИЖЕНИ: Го повикаа Израел да не ги ескалира односите со Иран

ШТО ТОА ЗНАЕ ВУЧИЌ? „Се наѕираат огромни и темни облаци, доаѓа најтешкиот период од 1945 година“

ШТО ТОА ЗНАЕ ВУЧИЌ? „Се наѕираат огромни и темни облаци, доаѓа најтешкиот период од 1945 година“

СВЕШТЕНИК ИЗБОДЕН СРЕДЕ СЛУЖБА ВО УШТЕ ЕДНО КРВОПРОЛЕВАЊЕ ВО СИДНЕЈ: Маж облечен во црно нападна луѓе во црква, драма се емитува ВО ЖИВО (ВИДЕО)

СВЕШТЕНИК ИЗБОДЕН СРЕДЕ СЛУЖБА ВО УШТЕ ЕДНО КРВОПРОЛЕВАЊЕ ВО СИДНЕЈ: Маж облечен во црно нападна луѓе во црква, драма се емитува ВО ЖИВО (ВИДЕО)

„Најсиромашните земји стануваат уште посиромашни“: Светска банка алармира - нема развој, државите не можат да ги вратат кредитите

„Најсиромашните земји стануваат уште посиромашни“: Светска банка алармира - нема развој, државите не можат да ги вратат кредитите

ЖИТЕЛИТЕ НА НЕКОИ ЗЕМЈИ МОЖАТ ДА ПАТУВААТ „ПОСЛОБОДНО“ ОД ДРУГИТЕ: Еве кој има најмоќни пасоши во ЕУ

ЖИТЕЛИТЕ НА НЕКОИ ЗЕМЈИ МОЖАТ ДА ПАТУВААТ „ПОСЛОБОДНО“ ОД ДРУГИТЕ: Еве кој има најмоќни пасоши во ЕУ

Судењето на Доналд Трамп: Поранешниот претседател и аферата со порно актерката Сторми Даниелс - колку се силни адутите на обвинителот

Судењето на Доналд Трамп: Поранешниот претседател и аферата со порно актерката Сторми Даниелс - колку се силни адутите на обвинителот

ПРИСТИГНА ПРВАТА ЖАЛБА НА РАБОТНИК ОД БАЛКАНОТ ВО ГЕРМАНИЈА: Му биле прекршени правата, еве за што станува збор

ПРИСТИГНА ПРВАТА ЖАЛБА НА РАБОТНИК ОД БАЛКАНОТ ВО ГЕРМАНИЈА: Му биле прекршени правата, еве за што станува збор

ЦЕНИТЕ НА НАФТАТА ВЕЌЕ СЕ ЗГОЛЕМИЈА КАКО РЕЗУЛТАТ НА ИРАНСКИОТ НАПАД: Се очекува цените дополнително да рипнат

ЦЕНИТЕ НА НАФТАТА ВЕЌЕ СЕ ЗГОЛЕМИЈА КАКО РЕЗУЛТАТ НА ИРАНСКИОТ НАПАД: Се очекува цените дополнително да рипнат

„ГЛАВНА ЗАКАНА ЗА МИРОТ“: во Советот за безбеднот на ОН Иран и Израел меѓусебно се обвинуваат - „сега треба да се симнат ракавиците“

„ГЛАВНА ЗАКАНА ЗА МИРОТ“: во Советот за безбеднот на ОН Иран и Израел меѓусебно се обвинуваат - „сега треба да се симнат ракавиците“