25 Мај, 2020
0.0396

Aмон: Европа треба да се подготви за втор бран

Објавено во: Свет, Корона Вирус 21 Мај, 2020

Европа треба да се подготви за втор бран на пандемијата.

За ова сценарио предупреди денеска директорката на Европскиот центар за превенција и контрола на болести, Андреа Амон.

„Вирусот е околу нас, циркулира многу повеќе отколку во јануари и февруари”, вели таа. 

Објасни дека „85 до 90 проценти” од луѓето се изложени на вирусот.

Амон изјави дека само размислува како да се биде реален.

„Сега не е време за целосно опуштање”, додава таа.

Европа е најпогодениот континент од пандемијата со скоро два милиони заразени и повеќе од 170.000 смртни случаи.

Во светот вчера имаше најмногу заразени во еден ден од избивањето на пандемијата со Ковид - 19. 

Регистрирани се повеќе од 106.000 нови случаи на зараза со коронавирусот.

Кинеска лабораторија тврди дека лек може да има и оваа година.

Сани Кси, директор на универтатскиот центар за геномика изјави  дека еден лек се покажал успешен кај животните.

Можеби ќе ве интересира

КОРОНА ВО РУДНИК ЗА ЗЛАТО: Се заразија 164 рудари

КОРОНА ВО РУДНИК ЗА ЗЛАТО: Се заразија 164 рудари

СИЛНИ ЗЕМЈОТРЕСИ: Се стресоа Иран и Мексико

СИЛНИ ЗЕМЈОТРЕСИ: Се стресоа Иран и Мексико

ЕВРОПА СЕ ПРАШУВА: Зошто смртноста е мала во Бугарија и Албанија?

ЕВРОПА СЕ ПРАШУВА: Зошто смртноста е мала во Бугарија и Албанија?

ЕЛИТНО МЕСТО КАДЕ ЛЕТУВААТ БОГАТИТЕ: Ќе ги тестираат сите 200.000 жители

ЕЛИТНО МЕСТО КАДЕ ЛЕТУВААТ БОГАТИТЕ: Ќе ги тестираат сите 200.000 жители

КУБАНЦИТЕ ЈА НАМАЛИЈА СМРТНОСТА: Два нивни лека се борат против вирусот

КУБАНЦИТЕ ЈА НАМАЛИЈА СМРТНОСТА: Два нивни лека се борат против вирусот

НАЈДЕНА Е ЦРНАТА КУТИЈА: Само двајца ја преживеале авионската несреќа во Пакистан

НАЈДЕНА Е ЦРНАТА КУТИЈА: Само двајца ја преживеале авионската несреќа во Пакистан

(ВИДЕО) Шпанците протестираа против мерките наметнати поради коронавирусот

(ВИДЕО) Шпанците протестираа против мерките наметнати поради коронавирусот

Рохани се закани дека ќе им се одмазди на САД ако ги чепнат нивните танкери

Рохани се закани дека ќе им се одмазди на САД ако ги чепнат нивните танкери

НАУЧНИЦИ ОД ПРИНСТОН: Вирусот ќе продолжи да се шири и на топлото и повлажно време

НАУЧНИЦИ ОД ПРИНСТОН: Вирусот ќе продолжи да се шири и на топлото и повлажно време