23 Мај, 2024
0.1266

АРГЕНТИНА ГИ ЈАКНЕ ВРСКИТЕ СО ЗАПАДОТ: Сака да биде партнер на НАТО

Објавено во: Свет 20 Април, 2024

Добивај вести на Viber

Јужноамериканската држава Аргентина сака да биде партнер на НАТО.

Аргентина формално се обиде да се приклучи на НАТО како глобален партнер. Овој статус ќе го отвори патот за поголема политичка соработка во време кога десничарската влада на аргентинскиот претседател Хавиер Милеи сака да ги зајакне врските со западните сили.

Членството во НАТО во моментов е ограничено на европските земји, Турција, Канада и САД.

Доколку Аргентина се приклучи на алијансата, тогаш за неа ќе биде дозволен пристап до напредна технологија, безбедносни системи и обука кои претходно не беа достапни.

„Аргентина игра важна улога во Латинска Америка. Поблиската политичка и практична соработка може да донесе придобивки за двете страни“, рече Џоана.

Инаку, во последните четири месеци како претседател, Милеи ја насочуваше надворешната политика на Аргентина кон речиси безусловна поддршка за САД, како дел од напорите за враќање на земјата на фактор од важност во глобалната економија.

Исто така, владата на Миле бара придобивки преку зајакнување на врските со западните земји.

Сепак, давањето статус на една земја „глобален партнер“ не значи дека сојузниците од НАТО ќе се одбранат во случај на напад.

По почетокот на руската инвазија на Украина, две земји се приклучија на НАТО, Шведска и Финска. 

Можеби ќе ве интересира

ОВА МЕСТО МУ ПРИПАЃА САМО НА ИЗРАЕЛ: Израелски министер влезе во џамијата Ал Акса

ОВА МЕСТО МУ ПРИПАЃА САМО НА ИЗРАЕЛ: Израелски министер влезе во џамијата Ал Акса

СЀ ПОВЕЌЕ ДРЖАВИ ЈА ПРИЗНАА ПАЛЕСТИНСКАТА ДРЖАВА - Израел повлекува амбасадори од Ирска и Норвешка, најавија остри реакции

СЀ ПОВЕЌЕ ДРЖАВИ ЈА ПРИЗНАА ПАЛЕСТИНСКАТА ДРЖАВА - Израел повлекува амбасадори од Ирска и Норвешка, најавија остри реакции

ПО ИЛЈАДА ЕВРА ЗА СТУДЕНТИТЕ: Милијардерот Хејл ја продолжи традицијата во Масачусетс

ПО ИЛЈАДА ЕВРА ЗА СТУДЕНТИТЕ: Милијардерот Хејл ја продолжи традицијата во Масачусетс

НОРВЕШКА ЈА ПРИЗНАВА ПАЛЕСТИНСКАТА ДРЖАВА - не е единствена, остра реакција од Израел

НОРВЕШКА ЈА ПРИЗНАВА ПАЛЕСТИНСКАТА ДРЖАВА - не е единствена, остра реакција од Израел

УКРАИНЦИТЕ СЕ ПОФАЛИЈА: Погодиле руски ракетен брод

УКРАИНЦИТЕ СЕ ПОФАЛИЈА: Погодиле руски ракетен брод

„ПОЛИТИКО“: Украина и Молдавија идниот месец почнуваат преговори со ЕУ?

„ПОЛИТИКО“: Украина и Молдавија идниот месец почнуваат преговори со ЕУ?

ПРВИ ФОТОГРАФИИ ОД АВИОНОТ ПО СТРАШНИТЕ ТУРБУЛЕНЦИИ: летот од Лондон до Сингапур се покажа кобен за едно лице (ФОТО)

ПРВИ ФОТОГРАФИИ ОД АВИОНОТ ПО СТРАШНИТЕ ТУРБУЛЕНЦИИ: летот од Лондон до Сингапур се покажа кобен за едно лице (ФОТО)

НАЈНОВА ИНФОРМАЦИЈА ЗА СОСТОЈБАТА НА ПРЕМИЕРОТ НА СЛОВАЧКА: Тој е свесен и комуникативен

НАЈНОВА ИНФОРМАЦИЈА ЗА СОСТОЈБАТА НА ПРЕМИЕРОТ НА СЛОВАЧКА: Тој е свесен и комуникативен

БАНКРОТИРАШЕ ПОЗНАТ СИНЏИР ЗА ХРАНА ВО САД: Продаваа јастози за оние со помали џебови, на крајот пропадна

БАНКРОТИРАШЕ ПОЗНАТ СИНЏИР ЗА ХРАНА ВО САД: Продаваа јастози за оние со помали џебови, на крајот пропадна