27 Септември, 2021
0.0226

АстраЗенека призна уште еден неуспех за коронавирусот

Објавено во: Свет 15 Јуни, 2021

Англо-шведскиот производител на лекови АстраЗенека соопшти денеска дека нивниот третман со моноклонални антитела, AZD7442, не ја исполнува главната цел за спречување на симптоматскиот COVID-19 кај луѓе кои неодамна биле изложени на новиот коронавирус. 
Компанијата соопшти дека учесниците во истражувањето биле невакцинирани возрасни постари од 18 години со потврдена изложеност во последните осум дена на лице кое има коронавирус. Било утврдено дека AZD7442 го намалил ризикот од развој на симптоматски КОВИД-19 за 33 отсто во споредба со плацебо, што не е статистички значајно, објави компанијата. 
 „Иако ова испитување не ја исполни примарната крајна цел, ние сме охрабрени од заштитата што се гледа кај учесниците односно развивањето на потешки симптоми, рече Мене Пангалос, извршен потпретседател на „АстраЗенека“. 
Терапијата со моноклонални антитела спаѓа во класа на лекови кои имитираат природни антитела што ги произведува организмот за борба против инфекцијата. 
Ривалите Regeneron Pharmaceuticals Inc и Eli Lilly & Co развија терапија со моноклонални антитела кои се овластени за употреба во САД за лекување на пациенти заразени со вирус. 
Европската агенција за лекови (ЕМА) ја одобри терапијата со Регенерон и разгледува слични лекови.

Можеби ќе ве интересира

(ВИДЕО) ПУКАЊЕ НА МЕНХЕТЕН: Повредени се пет лица

(ВИДЕО) ПУКАЊЕ НА МЕНХЕТЕН: Повредени се пет лица

Талибанците наметнаа уште една забрана, никој не смее да се буни

Талибанците наметнаа уште една забрана, никој не смее да се буни

(ВИДЕО) Вулканска лава „проголта“ црква на канарскиот остров Ла Палма

(ВИДЕО) Вулканска лава „проголта“ црква на канарскиот остров Ла Палма

(ВИДЕО) МАЖ ГО НАПАДНА МАКРОН: Го удри со јајце во главата

(ВИДЕО) МАЖ ГО НАПАДНА МАКРОН: Го удри со јајце во главата

АНТИВАКСЕРСКА ПАРТИЈА ВЛЕЗЕ ВО ПАРЛАМЕНТОТ - неочекувано освои шест отсто од гласовите во Австрија

АНТИВАКСЕРСКА ПАРТИЈА ВЛЕЗЕ ВО ПАРЛАМЕНТОТ - неочекувано освои шест отсто од гласовите во Австрија

УБЕДЛИВО МНОЗИНСТВО: Швајцарците кажаа „ДА“ за истополови бракови

УБЕДЛИВО МНОЗИНСТВО: Швајцарците кажаа „ДА“ за истополови бракови

ДЕБАКЛ НА УНИЈАТА ЦДУ/ЦСУ, ВОСКРЕСЕНИЕ НА СПД: Но, кој ќе биде канцелар, Шолц со мала предност пред Лашет

ДЕБАКЛ НА УНИЈАТА ЦДУ/ЦСУ, ВОСКРЕСЕНИЕ НА СПД: Но, кој ќе биде канцелар, Шолц со мала предност пред Лашет

ЌЕ СЕ ВАЖИ ЛИ НЕГОВИОТ ГЛАС: Кандидатот за Канцелар, Армин Лашет, намерно или ненамерно покажа за кого гласал

ЌЕ СЕ ВАЖИ ЛИ НЕГОВИОТ ГЛАС: Кандидатот за Канцелар, Армин Лашет, намерно или ненамерно покажа за кого гласал

КАКО НОРВЕЖАНИТЕ ГО ПРОСЛАВИЈА УКИНУВАЊЕТО НА МЕРКИТЕ: Стотици илјади на журки, но и со масовни тепачки и апсења

КАКО НОРВЕЖАНИТЕ ГО ПРОСЛАВИЈА УКИНУВАЊЕТО НА МЕРКИТЕ: Стотици илјади на журки, но и со масовни тепачки и апсења