15 Април, 2024
0.0259

БАХАМИТЕ, СЕЈШЕЛИТЕ, БЕЛИЗЕ И ДВАТА ОСТРОВИ НА КАРАИБИТЕ: Повеќе не се даночни оази за ЕУ

Објавено во: Финансии, Свет 21 Февруари, 2024

Добивај вести на Viber

Црната листа на даночни раеви беше формирана од Европската унија во 2017 година за да ја зајакне борбата против даночното затајување, како одговор на даночните скандали со Панамските документи и Луксликс, и се ажурира двапати годишно.

Во вторник, 20 февруари, членките на Европската унија ја ажурираа европската црна листа на даночни раеви. Од него се повлекоа Бахамите, Сејшелите, Белизе и карипските острови Туркс и Кајкос. Списокот сега вклучува 12 јурисдикции, објавија Советот на ЕУ и Европската комисија.

Црната листа на даночни раеви беше формирана од Унијата во декември 2017 година за да ја зајакне борбата против даночното затајување како одговор на даночните скандали со Панамските документи и Луксликс.

Се ажурира двапати годишно. На него се земји и други даночни јурисдикции за кои експертите на ЕУ проценуваат дека не соработуваат со членките на Унијата во даночни прашања, пишува СТА.

Кои јурисдикции остануваат на списокот

Откако гореспоменатите четворица беа отстранети од листата, таа сега ги вклучува Американска Самоа, Ангвила, Антигва и Барбуда, Фиџи, Гуам, Палау, Панама, Русија, Самоа, Тринидад и Тобаго, Девствените Острови на САД и Вануату.

Додека Бахамите и островите Туркс и Каикос се целосно отстранети од списокот на даночни јурисдикции кои не соработуваат, Белизе и Сејшелите сега се на сивата листа, која вклучува јурисдикции за кои Унијата смета дека не соработуваат адекватно во даночната област. , но ветија дека ќе преземат акција.

Ќе се изврши уште еден преглед на спроведените мерки за двете земји.

Сепак, членките на ЕУ ги отстранија Хонг Конг и Албанија од сивата листа. Аруба, Израел, Боцвана и Доминика исто така ги исполнија своите обврски. Следното ажурирање на листата ќе следи во октомври оваа година.


Можеби ќе ве интересира

ЕВЕ КОЛКУ ПАРИ ДАЛА „ЕР СРБИЈА“ ЗА ОТКАЖАНИ ЛЕТОВИ: Сумата е со повеќе нули

ЕВЕ КОЛКУ ПАРИ ДАЛА „ЕР СРБИЈА“ ЗА ОТКАЖАНИ ЛЕТОВИ: Сумата е со повеќе нули

ОТВОРЕН БАЛКАН: Ова се петте најбарани позиции во Белград, еве што нудат работодавците и кои услови бараат да ги исполните

ОТВОРЕН БАЛКАН: Ова се петте најбарани позиции во Белград, еве што нудат работодавците и кои услови бараат да ги исполните

НОВ ПАД НА ПОПУЛАРНАТА КРИПТОВАЛУТА: Еве кои влади поседуваат најмногу биткоини, има ли на пазарите оптимизам?

НОВ ПАД НА ПОПУЛАРНАТА КРИПТОВАЛУТА: Еве кои влади поседуваат најмногу биткоини, има ли на пазарите оптимизам?

Ангеловска-Бежоска: Народната банка втора во светот која учествуваше во пилот проектот на ММФ за оценка на транспарентноста

Ангеловска-Бежоска: Народната банка втора во светот која учествуваше во пилот проектот на ММФ за оценка на транспарентноста

(ВИДЕО) Благодарение на него Норвежаните знаат каде им се парите

(ВИДЕО) Благодарение на него Норвежаните знаат каде им се парите

ГРЦИЈА НУДИ БЕСПЛАТЕН ОДМОР ЗА 25.000 ТУРИСТИ: Внимавајте на условите, а еве ги деталите

ГРЦИЈА НУДИ БЕСПЛАТЕН ОДМОР ЗА 25.000 ТУРИСТИ: Внимавајте на условите, а еве ги деталите

ДЕТАЛЕН ПРЕГЛЕД НА ЦЕНИТЕ НА ГОРИВОТО ВО РЕГИОНОТ: Македонија и Бугарија имаат најевтини цени според српските медиуми

ДЕТАЛЕН ПРЕГЛЕД НА ЦЕНИТЕ НА ГОРИВОТО ВО РЕГИОНОТ: Македонија и Бугарија имаат најевтини цени според српските медиуми

ВАНКОВСКА КАЖА КОЛКУ ПАРИ ТРОШИ ЗА КАМПАЊАТА: „Дал кој колку можел, 209, 500, 1.000 денари“

ВАНКОВСКА КАЖА КОЛКУ ПАРИ ТРОШИ ЗА КАМПАЊАТА: „Дал кој колку можел, 209, 500, 1.000 денари“

ВРТОГЛАВ ВЕЛИГДЕНСКИ РАСТ НА ЦЕНИТЕ ВО ГРЦИЈА: Апартманите поскапи од луксузни хотели, одат и до илјада евра!

ВРТОГЛАВ ВЕЛИГДЕНСКИ РАСТ НА ЦЕНИТЕ ВО ГРЦИЈА: Апартманите поскапи од луксузни хотели, одат и до илјада евра!