23 Мај, 2024
0.0279

Бактериите отпорни на лекови можат да направат „Ковид-19 да изгледа ситно“

Објавено во: Свет 14 Мај, 2024

Добивај вести на Viber

Поранешниот здравствен советник на британската влада Дејм Сали Дејвис рече дека пандемијата на Ковид може да „изгледа мала“ во споредба со заканата од растечки број бактерии отпорни на постоечките лекови, предупредувајќи дека тоа е посериозен проблем од климатските промени.

Таа предупреди дека „ако светот не се справи со овој проблем во следната деценија“, ќе има многу луѓе со „неизлечиви инфекции“ и дека единственото решение ќе биде да се одвојат овие луѓе од нивните семејства и заедници за да се спречи ширењето на инфекции, пренесува Гардијан.

Антимикробната резистенција (AMR) значи дека некои бактерии, вируси, габи и паразити повеќе не можат да се спречат со достапни лекови, бидејќи долготрајната изложеност на лекови ги направи бактериите отпорни на нив, а прекумерната употреба на лекови како антибиотици го забрзува тој процес.

Најмалку 1,2 милиони луѓе годишно умираат од инфекции отпорни на лекови, а владата на Обединетото Кралство минатата недела воведе национален акциски план за намалување на употребата на лекови кај луѓето и животните, зголемување на надзорот на инфекциите отпорни на лекови и охрабрување на фармацевтската индустрија да развива нови лекови и вакцини.

Британската министерка за здравство Марија Колифилд рече дека „во свет кој се опоравува од длабокото влијание на пандемијата „Ковид-19“, меѓународната соработка е на „невидено ниво на важност“.

Дејвис предупреди дека проблемот со АМР дополнително го комплицира земјоделството бидејќи повеќе од две третини од сите антибиотици се наменети за одгледување животни.

Таа е дел од Глобалната лидерска група на Обединетите нации за АМР, која ќе одржи состанок во септември, каде што ќе го наведе намалувањето на смртноста кај луѓето од АМР за 10 проценти и намалувањето на количината на антимикробни средства во земјоделството до 2030 година. како суспензија на употребата на „важни антимикробни средства за хуманата медицина“ кај животни за размножување кога тие не се неопходни за лекување на инфекција.

Извор: РТВ

Можеби ќе ве интересира

ОВА МЕСТО МУ ПРИПАЃА САМО НА ИЗРАЕЛ: Израелски министер влезе во џамијата Ал Акса

ОВА МЕСТО МУ ПРИПАЃА САМО НА ИЗРАЕЛ: Израелски министер влезе во џамијата Ал Акса

СЀ ПОВЕЌЕ ДРЖАВИ ЈА ПРИЗНАА ПАЛЕСТИНСКАТА ДРЖАВА - Израел повлекува амбасадори од Ирска и Норвешка, најавија остри реакции

СЀ ПОВЕЌЕ ДРЖАВИ ЈА ПРИЗНАА ПАЛЕСТИНСКАТА ДРЖАВА - Израел повлекува амбасадори од Ирска и Норвешка, најавија остри реакции

ПО ИЛЈАДА ЕВРА ЗА СТУДЕНТИТЕ: Милијардерот Хејл ја продолжи традицијата во Масачусетс

ПО ИЛЈАДА ЕВРА ЗА СТУДЕНТИТЕ: Милијардерот Хејл ја продолжи традицијата во Масачусетс

НОРВЕШКА ЈА ПРИЗНАВА ПАЛЕСТИНСКАТА ДРЖАВА - не е единствена, остра реакција од Израел

НОРВЕШКА ЈА ПРИЗНАВА ПАЛЕСТИНСКАТА ДРЖАВА - не е единствена, остра реакција од Израел

УКРАИНЦИТЕ СЕ ПОФАЛИЈА: Погодиле руски ракетен брод

УКРАИНЦИТЕ СЕ ПОФАЛИЈА: Погодиле руски ракетен брод

„ПОЛИТИКО“: Украина и Молдавија идниот месец почнуваат преговори со ЕУ?

„ПОЛИТИКО“: Украина и Молдавија идниот месец почнуваат преговори со ЕУ?

ПРВИ ФОТОГРАФИИ ОД АВИОНОТ ПО СТРАШНИТЕ ТУРБУЛЕНЦИИ: летот од Лондон до Сингапур се покажа кобен за едно лице (ФОТО)

ПРВИ ФОТОГРАФИИ ОД АВИОНОТ ПО СТРАШНИТЕ ТУРБУЛЕНЦИИ: летот од Лондон до Сингапур се покажа кобен за едно лице (ФОТО)

НАЈНОВА ИНФОРМАЦИЈА ЗА СОСТОЈБАТА НА ПРЕМИЕРОТ НА СЛОВАЧКА: Тој е свесен и комуникативен

НАЈНОВА ИНФОРМАЦИЈА ЗА СОСТОЈБАТА НА ПРЕМИЕРОТ НА СЛОВАЧКА: Тој е свесен и комуникативен

БАНКРОТИРАШЕ ПОЗНАТ СИНЏИР ЗА ХРАНА ВО САД: Продаваа јастози за оние со помали џебови, на крајот пропадна

БАНКРОТИРАШЕ ПОЗНАТ СИНЏИР ЗА ХРАНА ВО САД: Продаваа јастози за оние со помали џебови, на крајот пропадна