11 Декември, 2023
0.0412

Баланс+ со поддршка на Сојузот на дијабетичари: Одбележан е Светскиот ден за борба против дијабетес

Објавено во: Мои пари 17 Ноември, 2023

Добивај вести на Viber

Сојузот на здруженија на дијабетичари на Македонија го одбележа Светскиот ден за борба против дијабетесот со одржување низа активности преку кои ќе влијае за надминување на предизвиците за луѓето со дијабетес во Македонија. Со централната активност, форумот каде учествуваа сите клучни фактори од јавните здравствени институции, беше испратена пораката дека треба да се дејствува превентивно пред ситуацијата со дијабетесот во Македонија стане непоправлива. Сојузот потенцира дека клучно во превентивното делување е партнерството и соработката со здравствените власти, образовните установи и приватниот сектор.


„Наша заложба како здружение е да поттикнеме широка акција за подигнување на свесноста за дијабетесот и за потребите на лицата со дијабетес во Македонија. Снабденоста со потребната терапија и средства за менаџирање на дијабетесот, се суштинските прашања но тука не застанува потребата. Нашата состојба е директно поврзана со физичка активност, стрес од секојдневие, но и со исхраната и достапноста на соодветни производи за исхрана, како и знаењето на лицата со дијабетес за правилната исхрана. Затоа целиме кон соработки што ќе ни го овозможат тоа што е потребно и неопходно во секојдневните предизвици со внесување на храна и ќе ја едуцираат нашата јавност, а една таква соработка е овогодинешната со Битолска млекара преку која го едуцираме членството за потребните промени во исхраната, за достапноста на млечни производи како Баланс+ кои се препорачливи за консумирање, кои се бенефитите од истите и значењето на достапноста низ целата држава, истакнува Димче Велев, претседател на Сојузот на здруженија на дијабетичари на Македонија.

Дел од оваа соработка се повеќе работилници, средби, советувалишта и настани каде се информираат и едуцираат членовите на здруженијата за придобивките од промена на исхраната и што е соодветно да се консумира.

„Ја инициравме оваа соработка затоа што како компанија од млечната индустрија ги знаеме предизвиците на луѓето со дијабетес и колку е потребно за нив да ја имаат потребната информација што е добро и корисно. Исто така, имаме производ како Баланс+ чии придобивки се докажани со клиничка студија и кој помага и дијабетичарите да имаат квалитетна исхрана, а достапноста на соодветни производи е клучно прашање за голем број лица со дијабетес. Едукацијата на членството за достапноста на вакви производи е значаен чекор затоа што станува збор за голем број граѓани од сите возрасти и нивната потреба од соодветни висококвалитетни производи“, истакна Полексена Јанкуловска, pегионален маркетинг менаџер на Бимилк.

Дијабетот како хронично метаболно заболување, кое се карактеризира со покачено ниво на глукоза во крвта, поради недостаток или нарушена секреција на инсулин од панкреасот, е многу поврзан со начинот на исхрана. Покаченото ниво на шеќерот во крв доведува до сериозно оштетување на срцето, крвните садови, бубрезите, очите и нервите.

Според податоците одИнститутот за јавно здравје(ИЈЗ), во Македонијаима регистрирано околу 116 000 лица со дијабетес а во 2022 година, бројот на новодијагностицирани болни со дијабет изнесува 7737 случаи. Во Сојузот се вклучени сите здруженија од Македонија и нивната работа се однесува на потребите на лицата со дијабетес.

* Наградата се доделува на котирано друштво, избрано со гласање преку онлајн анкета на веб страниците на Берзата и интернет порталот „Фактор“, кој е партнер на Берзата во доделувањето на оваа награда. Гласањето се врши паралелно на двете веб страници и акцијата на издавачот што ќе има најмногу гласови од двете анкети збирно, ќе биде прогласена за Акцијата на годината по избор на јавноста за 2023 година.
Предмет на анкетата е листа од десет котирани акции, избрани врз основа на остварениот промет и транспарентноста во нивното работење.

Можеби ќе ве интересира

Македонска премиера на ŠKODA ENYAQ: Емотивен, ефикасен и електрифициран

Македонска премиера на ŠKODA ENYAQ: Емотивен, ефикасен и електрифициран

Клиника Жан Митрев споредена со Mayo Clinic, по третпат го доби Златниот печат од Joint Commission International

Клиника Жан Митрев споредена со Mayo Clinic, по третпат го доби Златниот печат од Joint Commission International

НОВОГОДИШНА МАГИЈА ОД CREDISSIMO

НОВОГОДИШНА МАГИЈА ОД CREDISSIMO

Минијатурa од тркачко Порше изработено од италијанскиот уметник Габриеле Франко подарок од Вуков за СН Групацијата

Минијатурa од тркачко Порше изработено од италијанскиот уметник Габриеле Франко подарок од Вуков за СН Групацијата

УНИБанка со јубилеј: 30 години исполнети со доверба, иновации и поддршка

УНИБанка со јубилеј: 30 години исполнети со доверба, иновации и поддршка

Одржана првата Школа за напредната срцева слабост

Одржана првата Школа за напредната срцева слабост

ДАРКО КАЛИН И ДЕЈАН ТРАЈКОСКИ ЌЕ ВОЗАТ МЕРЦЕДЕСИ ОД НАГРАДНАТА ИГРА „ЕСЕНСКА ТУРА ЗА 2WIN АВАНТУРА “ на 2win.mk

ДАРКО КАЛИН И ДЕЈАН ТРАЈКОСКИ ЌЕ ВОЗАТ МЕРЦЕДЕСИ ОД НАГРАДНАТА ИГРА „ЕСЕНСКА ТУРА ЗА 2WIN АВАНТУРА “ на 2win.mk

Шпаркасе Банка: Кој прв до VIBE ON – CASHBACK?

Шпаркасе Банка: Кој прв до VIBE ON – CASHBACK?

Сава пензиско друштво е европски победник во категоријата на управувачи со средства до 1 милијарда евра

Сава пензиско друштво е европски победник во категоријата на управувачи со средства до 1 милијарда евра