03 Јуни, 2020
0.0451

Балкански vs. Европски мажи: Ракија и политика наспроти мачење и дисциплина

Објавено во: Стил 06 Август, 2019

Мажите насекаде се различни од жените скоро во се, ама претежно слични со својот пол. Можеби навиките им се типични за поднебјето, но животниот стил дијаметрално спротивен

Таму каде што се слуша гласна смеа и се расправа за политика, се знае дека присутни се Балкански мажи. И ние Македонците имаме со нив премногу заеднички нешта, а тоа се должи на близината, живеењето во иста држава, историјата и меѓусебната блискост. Мажот Балканец лесно се препознава. Го красат неколку карактеристики својствени само и само на Балканот. Ако ги собереме заедно, иако зборуваат на различен јазик, меѓусебно се разбираат и имаат иста смисла за хумор. Се' што сакаат е да пијат ракија и да зборуваат за политика, а ако им се здосади на таа тема, едноставно продолжуваат да си пијат. На здравје! 

Од друга страна, европскиот маж според истражувањето на францускиот социолошки институт е мрзелив, барем што се однесува до средувањето на домот. На чело се Италијанците, па Шпанците, Французите, Британците… Да ги натерате да чистат по дома, е тоа за нив е неверојатно мачење. Да сменат дел од автомобил, па тоа би им ги извалкало рацете, а и не знаат како.


За темата Читајте повеќе на Машки магазин, тука.

Можеби ќе ве интересира

Се подбиваа со мене и ме пцуеа, но одам напред со главата горе: Љубовната приказна на Паула Купер Трајковски

Се подбиваа со мене и ме пцуеа, но одам напред со главата горе: Љубовната приказна на Паула Купер Трајковски

Листата со резултати почнав да ја читам одоздола нагоре: Интервју со Илијана, добитник на стипендијата „Борис Трајковски“

Листата со резултати почнав да ја читам одоздола нагоре: Интервју со Илијана, добитник на стипендијата „Борис Трајковски“

За квалитетот се лепат и спонзори: Лозаноски по терк на светските ѕвезди

За квалитетот се лепат и спонзори: Лозаноски по терк на светските ѕвезди

Илина Арсова: Да знаев дека олку популарен се станувало со вљубување во јавна личност, не ќе се мачев толку со планините

Илина Арсова: Да знаев дека олку популарен се станувало со вљубување во јавна личност, не ќе се мачев толку со планините

Ален Исламовиќ, пејачот на „Бјело дугме“: Коронавирусот кај нас трае три години, ама не е до пандемијата

Ален Исламовиќ, пејачот на „Бјело дугме“: Коронавирусот кај нас трае три години, ама не е до пандемијата

Играме игри без граници со децата, и можеме да не излеземе од дома: Искрено со Симон Трпчески

Играме игри без граници со децата, и можеме да не излеземе од дома: Искрено со Симон Трпчески

Телефонски ќе проценуваме кој случај е итен: Др. Данчо Бизевски за новите протоколи во стоматологијата

Телефонски ќе проценуваме кој случај е итен: Др. Данчо Бизевски за новите протоколи во стоматологијата

Модел за Плејбој и ултрадесничар - што прават наследниците на контроверзните историски личности

Модел за Плејбој и ултрадесничар - што прават наследниците на контроверзните историски личности

Мартин Вучиќ со емотивна порака за Драган: За мене секогаш ТАТКО над татковците!

Мартин Вучиќ со емотивна порака за Драган: За мене секогаш ТАТКО над татковците!