20 Јуни, 2024
0.1182

БАРАЊЕ ДО ПУТИН ДИРЕКТНО ОД БРИСЕЛ: „Русија да ја деблокира клучната рута, ова е покана“

Објавено во: Свет 24 Мај, 2022

Добивај вести на Viber

Претседателката на Европската комисија, Урсула фон дер Лајен, испрати покана до Москва за разговори со цел да се овозможи извоз на украинската пченица која стои во пристаништата како резултат на руската поморска блокада.

„Најважно е да се деблокира Црното Море. Ова е покана за Русија“, рече фон дер Лајен во интервју за Ројтерс на маргините на Светскиот економски форум во Давос.

Таа оцени дека кризата со храна брзо се приближува и дека е потребен некаков дијалог со Москва за да се „отклучат“ 20 милиони тони пченица блокирани во Украина.

„Не може да биде во интерес на Русија луѓето да умираат од глад во светот поради Русија“, рече фон дер Лајен, додавајќи дека треба да се најде решение за да се создаде коридор за транспорт на храна.

Русија и Украина заедно учествуваат со речиси една третина во светската понуда на пченица, а Украина е и голем извозник на пченка, јачмен, сончоглед и масло од репка.

Фон дер Лајен оцени дека Европската унија треба да го зајакне сопственото земјоделско производство преку обезбедување бенефиции за земјоделците за други култури или да го зголеми производството на пченица.

Што се однесува до финансирањето на обновата на Украина по војната, таа вели дека ЕУ размислува да ги искористи замрзнатите средства на руската централна банка и руските олигарси.

„Основното чувство за правда ни кажува дека треба да го погледнеме и да го разгледаме. Тоа не е тривијална работа, уништувањето на Украина беше направено со руската целосно неоправдана војна, и затоа, ако целиот свет помогне во обновата на Украина, Русија треба да исто така сноси фер дел од тој трошок“, додаде Фон дер Лајен.

ФОТО: EPA/LAURENT GILLIERON

Можеби ќе ве интересира

ШОК: МУ СВРТЕА ЛИ ГРБ НА ПУТИН - Ле Пен и Бардела ги бришат проруските планови: Од засилување на односите со Русија, до излегување на Франција од НАТО командата

ШОК: МУ СВРТЕА ЛИ ГРБ НА ПУТИН - Ле Пен и Бардела ги бришат проруските планови: Од засилување на односите со Русија, до излегување на Франција од НАТО командата

„ДВАЈЦАТА СЕ ЧУДНА ДВОЈКА, ЕДНИОТ Е БУЦКАСТ И НАСМЕАН, ДРУГИОТ МНОГУ СЕ МУРТИ“: Аналитичарот на „Гардијан“ за односите меѓу Путин и Ким Јонг Ун

„ДВАЈЦАТА СЕ ЧУДНА ДВОЈКА, ЕДНИОТ Е БУЦКАСТ И НАСМЕАН, ДРУГИОТ МНОГУ СЕ МУРТИ“: Аналитичарот на „Гардијан“ за односите меѓу Путин и Ким Јонг Ун

Пекол во Саудиска Арабија: Над 500 мртви аџии во Мека, температури достигнуваат и до 52 степени

Пекол во Саудиска Арабија: Над 500 мртви аџии во Мека, температури достигнуваат и до 52 степени

ВЕТУВАЊЕТО „СВЕТ БЕЗ НУКЛЕАРНО ОРУЖЈЕ“ ЌЕ ПОЧЕКА: Новиот извештај покажува колку инвестирале земјите во „оружјето на смртта“

ВЕТУВАЊЕТО „СВЕТ БЕЗ НУКЛЕАРНО ОРУЖЈЕ“ ЌЕ ПОЧЕКА: Новиот извештај покажува колку инвестирале земјите во „оружјето на смртта“

БРАК СО АМЕРИКАНЦИ: Шанса за илегалните имигранти да добијат американско државјанство

БРАК СО АМЕРИКАНЦИ: Шанса за илегалните имигранти да добијат американско државјанство

МЛАДИТЕ ГЕРМАНЦИ ИМААТ СЕРИОЗЕН ПРОБЛЕМ: Скоро половина се пожалиле

МЛАДИТЕ ГЕРМАНЦИ ИМААТ СЕРИОЗЕН ПРОБЛЕМ: Скоро половина се пожалиле

БРИКС СЕ ШИРИ: Уште една земја се спрема да се приклучи

БРИКС СЕ ШИРИ: Уште една земја се спрема да се приклучи

ТРАГЕДИЈА ВО ЕКВАДОР: седум лица загинаа при лизгање на земјиште по обилните дождови

ТРАГЕДИЈА ВО ЕКВАДОР: седум лица загинаа при лизгање на земјиште по обилните дождови

Зошто европските лидери го одложија договорот за највисоките позиции во ЕУ

Зошто европските лидери го одложија договорот за највисоките позиции во ЕУ