26 Јануари, 2022
0.0235

Бектеши: Нема да преговараме со Грција, сакаме нашите туристи да останат дома

Објавено во: Економија 29 Март, 2021

Крешник Бектеши, министерот за економија, под чија надлежност е туризмот како дејност, денеска рече дека македонската влада нема да преговара билатерално, по примерот на српската, со грчката влада, бидејќи Македонија не сака да ги загуби домашните туристи за летната сезона.

- Што се однесува до преговорите со Грција, ние директно не преговараме со грчката влада, имајќи во предвид дека интерес на секоја држава е да поттикне што повеќе туристи кај себе, односно во Северна Македонија, како што е целта на Министерството за економија и за тоа ќе продолжиме да спроведуваме мерки за поттикнување на странските туристи, но и нашите домашни туристи да ги посетат нашите туристички дестинации, рече министерот во одговор на новинарско прашање.

Денеска на состанокот на министерот за туризам на Грција, Харис Теохарис и Татјана Матиќ, министерката за трговија и туризам на Србија, беше договорено да се прифатат руските и кинеските вакцини за српските туристи, а за децата до 10 години да не биде потребен ПЦР-тест. Исто така, граѓаните на Србија ќе можат да влезат во Грција преку Македонија и Бугарија.


Можеби ќе ве интересира

Георгиева тврди дека омикрон ја „кочи“ економијата во светот

Георгиева тврди дека омикрон ја „кочи“ економијата во светот

Ел Салвадор да се откаже од биткоинот како законско средство за плаќање, повика ММФ

Ел Салвадор да се откаже од биткоинот како законско средство за плаќање, повика ММФ

ДАМА НА ЧЕЛО НА КОМПАНИЈАТА, ПРОМЕНИ ВО РАКОВОДСТВОТО НА „МАКСТИЛ“ - за нова генерална директорка именувана Марија Дуковска-Павловска

ДАМА НА ЧЕЛО НА КОМПАНИЈАТА, ПРОМЕНИ ВО РАКОВОДСТВОТО НА „МАКСТИЛ“ - за нова генерална директорка именувана Марија Дуковска-Павловска

Ковачевски направи увид во патното поврзување со Бугарија

Ковачевски направи увид во патното поврзување со Бугарија

ИЛОН МАСК СЕ ЗАГРЕА ЗА КРИПТОВАЛУТАТА: Ќе јадам „хепи мил“ во живо ако „Мекдоналдс“ прифати „доужкоин“

ИЛОН МАСК СЕ ЗАГРЕА ЗА КРИПТОВАЛУТАТА: Ќе јадам „хепи мил“ во живо ако „Мекдоналдс“ прифати „доужкоин“

Бочварски: Линијата Скопје - Софија нема да биде субвенционирана

Бочварски: Линијата Скопје - Софија нема да биде субвенционирана

ПЕНЗИЈА ДО ДОМ: Макрадули ги објави провизиите

ПЕНЗИЈА ДО ДОМ: Макрадули ги објави провизиите

Кој ја „закрпи“ УЈП со 9,5 милиони евра?

Кој ја „закрпи“ УЈП со 9,5 милиони евра?

РАБОТА НА ТЕРЕН И ПОД ТЕШКИ УСЛОВИ: Рекорден број странци аплицираат за работна дозвола во Словенија

РАБОТА НА ТЕРЕН И ПОД ТЕШКИ УСЛОВИ: Рекорден број странци аплицираат за работна дозвола во Словенија