06 Април, 2020
0.0239

Бела тартуфи продадена за рекордни 85.000 евра

Објавено во: Агробизнис 12 Ноември, 2018

На аукцијата на тартуфи во италијанскиот град Алба, во близина на Торино, беше постигната рекордна цена од 850 грама бело тартуфи.

Анонимен купувач од Хонг Конг одвои 85.000 евра за печурката. Белите тартуфи од Алба во Пиемонт се многу барани од познавачите, а сезоната на берба е помеѓу 21 септември и 31 јануари. 

- Поради големите врнежи од дожд во јули и август, годинава жетвата е извонредна, и во однос на бројот и квалитетот на тартуфите, и затоа нејзината цена е малку пониска од минатата година, рече Антонио Деџакоми, шеф на италијанскиот Центар за истражувања на тартуфи.


Можеби ќе ве интересира

Новата алатка за земјоделците „Понуда-Побарувачка“

Новата алатка за земјоделците „Понуда-Побарувачка“