26 Ноември, 2020
0.0216

Беше на Голи Оток, жена му го изневери, доживеа клиничка смрт, а денес полни 94 години

Објавено во: Стил 29 Јули, 2020

Актерот Власта Велисавjeевиќ, еден од најдобрите српски актери и доживотен почесен член на Југословенскиот драмски театар, денес го слави својот 94 роденден. Сепак, малкумина знаат дека неговата животна приказна е толку тажна и возбудлива што може да се претвори во добар холивудски филм.

Во животот бил затвореник во комунистичкиот и нацистичкиот камп, доживеал клиничка смрт и погрешна дијагноза на карцином, но и неверство на неговата сопруга, кое никогаш не ѝ простил.

Властимир Велисавjeевиќ е роден на 28 јули 1926 година во Белград. Тој започна да глуми во 1938 година во театарот „Рода“, кој го водеше ќерката на Нушиќ, Гита Предиќ. Во 1943 година, тој беше уапсен и однесен во нацистичкиот логор Дортмунд Херде. Успеа да избега следната година и се врати во Белград.

Сите детали на Машки магазин овде