01 Декември, 2023
0.0281

ПО ПОВОД СВЕТСКИОТ ДЕН НА СРЦЕТО

БЕСПЛАТНИ ЕХО-КАРДИОГРАФСКИ ПРЕГЛЕДИ НА ДЕЦА ВО „АЏИБАДЕМ СИСТИНА“

Објавено во: Македонија 29 Септември, 2023

Добивај вести на Viber

Во Клиничката болница „Аџибадем Систина“ денеска, по повод светскиот ден на срцето, беа направени бесплатни педијатриски ехо-кардиографски прегледи. Иницијативата е дел од определбата на болницата постојано да биде столб за одржување на здравјето на сите пациенти.

Педијатрискиот оддел со сите функционалности, стручноста на докторите и опременоста е дел од стратегијата за сериозна грижа за децата. Прегледите ги направија специјалисти педијатри од Одделот за детска кардиохирургија, која функционира во рамки на болницата.

„Аџибадем Систина“ постојано вложува во подобрување и осовременување на услугите што болницата ги нуди кога е детското здравје во прашање. Одделот за педијатрија има амбулантски дел со дневна болница и педијатриски ургентен центар, како и неколку хоспитални оддели (педијатрија, неонатологија и детска кардиохирургија со интензивно лекување). Таму годишно се изведуваат над 15 илјади специјалистички прегледи. 

Болницата располага со најсовремени дијагностички процедури, но и со опрема од најновата генерација, со што децата добиваат исклучителна грижа, брза дијагноза и ефикасен третман.

Светскиот ден на срцето се одбележува традиционално на 29 септември секоја година.

Во време на пораст на срцевите заболувања, „Аџибадем Систина“ посветено се вклучува во активностите за будење на свесноста кај граѓаните за редовни прегледи и практикување поздрав начин на живот.

пр објва

* Наградата се доделува на котирано друштво, избрано со гласање преку онлајн анкета на веб страниците на Берзата и интернет порталот „Фактор“, кој е партнер на Берзата во доделувањето на оваа награда. Гласањето се врши паралелно на двете веб страници и акцијата на издавачот што ќе има најмногу гласови од двете анкети збирно, ќе биде прогласена за Акцијата на годината по избор на јавноста за 2023 година.
Предмет на анкетата е листа од десет котирани акции, избрани врз основа на остварениот промет и транспарентноста во нивното работење.

Можеби ќе ве интересира

ФАКТОР НА ДЕНОТ: Лавров го критикуваше ОБСЕ, но другите учесници на самитот ја критикуваа Русија

ФАКТОР НА ДЕНОТ: Лавров го критикуваше ОБСЕ, но другите учесници на самитот ја критикуваа Русија

ЛАВРОВ БАРА ДОСЛЕДНО ПОЧИТУВАЊЕ НА ПРАВИЛАТА НА ОБСЕ: Средба со Османи и Борг

ЛАВРОВ БАРА ДОСЛЕДНО ПОЧИТУВАЊЕ НА ПРАВИЛАТА НА ОБСЕ: Средба со Османи и Борг

Борбата против корупцијата и перењето пари станува приоритет - еве што е договорено на Министерскиот самит

Борбата против корупцијата и перењето пари станува приоритет - еве што е договорено на Министерскиот самит

УШТЕ ЕДНА ПРОВОКАЦИЈА: Ученик истакнал албанско знаме во дворот на економското училиште во Велес

УШТЕ ЕДНА ПРОВОКАЦИЈА: Ученик истакнал албанско знаме во дворот на економското училиште во Велес

(ФОТО) Лавров испровоциран во Скопје

(ФОТО) Лавров испровоциран во Скопје

ЕВРОПСКАТА ПОЛИТИЧКА ЕЛИТА ВО СКОПЈЕ: Се одржува Министерскиот совет на ОБСЕ (ГАЛЕРИЈА)

ЕВРОПСКАТА ПОЛИТИЧКА ЕЛИТА ВО СКОПЈЕ: Се одржува Министерскиот совет на ОБСЕ (ГАЛЕРИЈА)

ЖОЛТА ПОТЕРНИЦА ЗА ВАЊА ВО ИНТЕРПОЛ: Сите членки се предупредени за нејзиното исчезнување

ЖОЛТА ПОТЕРНИЦА ЗА ВАЊА ВО ИНТЕРПОЛ: Сите членки се предупредени за нејзиното исчезнување

ОСМАНИ БЛАГОДАРЕН: Еве што објави министерот за надворешни работи

ОСМАНИ БЛАГОДАРЕН: Еве што објави министерот за надворешни работи

АКО ИМА НОВ ВОЕН КОНФЛИКТ НА БАЛКАНОТ: Петровска вели, одговорноста е кај политичките лидерства на тие земји

АКО ИМА НОВ ВОЕН КОНФЛИКТ НА БАЛКАНОТ: Петровска вели, одговорноста е кај политичките лидерства на тие земји