23 Април, 2024
0.1738

„БЕЗ 2.000 ЕВРА ОВДЕ УМИРАТЕ ОД ГЛАД“: Марија од оваа европска земја шокираше со цените

Објавено во: Финансии, Свет 24 Февруари, 2024

Добивај вести на Viber

Девојка од Балканот со име Марија, која се нашла во еден од финските супермаркети и  снимила на лице место кои се цените на производите и објавила на својот „Тикток“, шокираше со скапотијата што владее таму. Таа напиша „тука ќе умре човек без 2.000 евра месечно“.

„Не знам кој ме излажа дека Финска не е толку скапа. Ова е буквално една од најскапите земји во кои сум била. Не знам колкави се нивните просечни плати, но овде човек би умрел без 2.000 евра месечно“, почнува Марија, пренесува Курир.

Како што наведува, дури ни подготвувањето храна не е многу добро за буџетот, бидејќи е прилично скапо на пазарите.

„Кога сакам да заштедам пари, купувам готови оброци. Цената овде е пет до десет евра по оброк, што е помалку отколку во рестораните“, вели таа.

Сепак, таа истакнува и дека цените на рестораните во Финска се превисоки. Таа наведе пример за супа од маркет што чинела дури 14 евра, додека во ресторан би чинела најмалку 20 евра.

Цената на сувото месо се движи од две и пол до пет евра за неколку грама.

„Десет јајца се меѓу три и пет евра, овошјето исто така е прилично скапо. Глава боли сумата што треба да се одвои за зеленчук, бидејќи пиперките се буквално пет евра, а најевтиното млеко е околу едно и пол евро. Финска поскапо ми изгледа од Норвешка, крајно недостапно е за нашите плати“, заклучува Марија.

@marijasolotraveler Bez 2000 evra mesečno čovek bi u Finskoj umro od gladi. Nešto više o cenama u Finskoj, i koliko će vas koštati da se hranite ovde, možete videti u ovom klipu. Imaju Lidl, koji je jeftiniji od ostalih marketa, ali je svakako dosta jako za naš džep. Čini mi se skupljom od Norveške. Jedno za Skandinaviju je sigurno - jako nepristupačno za naše plate. #finland #cene #fyp #tiktoksrbija #putovanja ♬ Start Me Up - Rock n Rolla


Можеби ќе ве интересира

ДА СЕ ОДАНОЧАТ ТРИТЕ ИЛЈАДИ НАЈБОГАТИ ВО СВЕТОТ, А ПАРИТЕ ДА ОДАТ ДИРЕКТНО КАЈ СИРОМАШНИТЕ - еве го планот на една нобеловка

ДА СЕ ОДАНОЧАТ ТРИТЕ ИЛЈАДИ НАЈБОГАТИ ВО СВЕТОТ, А ПАРИТЕ ДА ОДАТ ДИРЕКТНО КАЈ СИРОМАШНИТЕ - еве го планот на една нобеловка

ЕВЕ КАДЕ ГИ ВЛОЖУВААТ СВОИТЕ ПАРИ 0,001 ПРОЦЕНТ ОД НАЈБОГАТИТЕ: Живеат поинаку од остатокот од светот

ЕВЕ КАДЕ ГИ ВЛОЖУВААТ СВОИТЕ ПАРИ 0,001 ПРОЦЕНТ ОД НАЈБОГАТИТЕ: Живеат поинаку од остатокот од светот

ДЕНАРОТ ГО „ПРЕТРКА“ ЕВРОТО, ИСТОРИСКИ МИГ ЗА ГРАЃАНСКИТЕ ЗАШТЕДИ - колку пари чуваат македонските граѓани во банка

ДЕНАРОТ ГО „ПРЕТРКА“ ЕВРОТО, ИСТОРИСКИ МИГ ЗА ГРАЃАНСКИТЕ ЗАШТЕДИ - колку пари чуваат македонските граѓани во банка

Николоски на средби во СБ – Продолжуваме со спроведување на реформите дефинирани со нашите партнери, 695 милиони долари поддршка од СБ

Николоски на средби во СБ – Продолжуваме со спроведување на реформите дефинирани со нашите партнери, 695 милиони долари поддршка од СБ

БЕРЗИТЕ СО ГОЛЕМИ ЗАГУБИ - индексот S&P 500 падна петти ден по ред

БЕРЗИТЕ СО ГОЛЕМИ ЗАГУБИ - индексот S&P 500 падна петти ден по ред

МАКЕДОНЦИТЕ ВО ГЕРМАНИЈА НА ГОЛЕМИ МАКИ – најевтина кирија е 1.000 евра, во големите градови уште поскапо

МАКЕДОНЦИТЕ ВО ГЕРМАНИЈА НА ГОЛЕМИ МАКИ – најевтина кирија е 1.000 евра, во големите градови уште поскапо

„Доколку не се остварат ризиците, олабавување на монетарната политика во втората половина од годинава“: гувернерката Ангеловска-Бежоска за ВОА

„Доколку не се остварат ризиците, олабавување на монетарната политика во втората половина од годинава“: гувернерката Ангеловска-Бежоска за ВОА

ПОИСПЛАТЛИВО ИМ Е ДА ЖИВЕАТ ВО ХОТЕЛ, ОТКОЛКУ ВО СТАН ПОД КИРИЈА: Неверојатни цени на киријата во Швајцарија

ПОИСПЛАТЛИВО ИМ Е ДА ЖИВЕАТ ВО ХОТЕЛ, ОТКОЛКУ ВО СТАН ПОД КИРИЈА: Неверојатни цени на киријата во Швајцарија

НА ЕДНА ПЛАНИНА ВО СОСЕДСТВОТО ИМА ЗЛАТО ЗА ПОЛА ЕВРОПА: Стрикленд Металс влезе во „профитабилната српска игра за злато“

НА ЕДНА ПЛАНИНА ВО СОСЕДСТВОТО ИМА ЗЛАТО ЗА ПОЛА ЕВРОПА: Стрикленд Металс влезе во „профитабилната српска игра за злато“