15 Април, 2021
0.0220

БГНЕС ја објави адресата на која „живеат“ Македонците со бугарски пасоши

Објавено во: Македонија 04 Март, 2021

На една адреса во Бугарија се водат 45.752 имиња со место на живеење, а нивниот список се простира на 1.000 страници, објави денес БГНЕС.

Адресата на живеење се наоѓа во округот Средец во центарот на Софија. Фотографијата со гласачкиот список од овие имиња ја објави општинскиот градоначалник Трајчо Трајков пред одржувањето на парламентарните избори во Бугарија.

Сите овие илјадници странци ја имаат истата адреса - улицата „Леге“ 6 во главниот град, каде се наоѓа администрацијата на областа Средец, потврди за БГНЕС градоначалникот на регионот.

„Ова е затоа што според законот оние што се стекнале со бугарско државјанство, кои живеат во странство, добиваат постојана адреса кај нас во зградата на окружната администрација“, објасни Траиков. Според последните податоци, тие се веќе над 82 илјади луѓе.

„Честопати ги гледам овие луѓе кога користат административни услуги во областа. Сепак, гласачките ливчиња веројатно ќе останат недопрени, како што се случувало досега “, рече Траиков.

Огромниот број луѓе на списокот имаат имиња пд македонски крај, кои го добиле бугарското државјанство врз основа на докажано бугарско потекло.


Можеби ќе ве интересира

Земјоделци од Арачиново протестираат и бараат отштета за поплави од 2016 и 2018

Земјоделци од Арачиново протестираат и бараат отштета за поплави од 2016 и 2018

Матичните броеви се разликувале во последните три цифри: Мицкоски тврди дека 20.000 луѓе имаат по два матични броја

Матичните броеви се разликувале во последните три цифри: Мицкоски тврди дека 20.000 луѓе имаат по два матични броја

Љупчо Николовски: За работен ручек на министер само 1.500 денари

Љупчо Николовски: За работен ручек на министер само 1.500 денари

Д-Р БАБИЧИЌ: Вакцините се ефикасни и кон бразилскиот сој, но нешто послабо, а наскоро ќе дознаеме и колку

Д-Р БАБИЧИЌ: Вакцините се ефикасни и кон бразилскиот сој, но нешто послабо, а наскоро ќе дознаеме и колку

Професор Трајковски: Пикот на ковид е достигнат, но лекувањето на хоспитализираните трае многу долго

Професор Трајковски: Пикот на ковид е достигнат, но лекувањето на хоспитализираните трае многу долго

Истекува рокот за истрагата против Лидија Димова

Истекува рокот за истрагата против Лидија Димова

СПУТНИК V произведен во Торлак ќе биде и за земјите од соседството, но сега нема потреба да нарачуваме дополнителни количини, кажа Филипче

СПУТНИК V произведен во Торлак ќе биде и за земјите од соседството, но сега нема потреба да нарачуваме дополнителни количини, кажа Филипче

На 28.април пристигнуваат сите 200.000 вакцини од Кина: Филипче добил потврда од Кинеската амбасада во Скопје

На 28.април пристигнуваат сите 200.000 вакцини од Кина: Филипче добил потврда од Кинеската амбасада во Скопје

Груби: Несреќни изјави од челници на државни институции за рамковните вработувања

Груби: Несреќни изјави од челници на државни институции за рамковните вработувања