24 Март, 2019
0.2450
    ADIN 691    0%     ALK 8430.59    0.36%     GRNT 826.25    2.01%     KMB 5672.66    -0.24%     MKSD 211    -0.27%     MPOL 389    0%     MTUR 5030    -1.37%     RMDEN17 98    -0.28%     RZLE 18    -14.29%     STB 1180    -1.31%     STIL 112.87    -0.99%     UNI 2300.35    0%

БИСЕРА ШЕГМАНОВИЌ: „Се срамам да кажам дека живеам во држава каде што образованието полека, но сигурно се спушта се подолу“!

Објавено во: Стил 13 Март, 2019

Бисера Шегмановиќ е уште една во низата успешни и талентирани средношколци, која освен ораторството, го негува и дебатирањето, за што ни откри во интервјуто кое го направивме со неа. И, таа беше дел од учесниците на ораторската вечер која ја организираше Клубот на оратори „Гарда на мудроста“, при СЕПУГС „Васил Антевски – Дрен“.

Со јасна порака, директна и преку одлични примери, Бисера се обиде да допре до сите присутни и да ја покаже важноста на образованието. Во продолжение прочитајте го нејзиниот говор, кој со сигурност ќе ве поттикне да размислите, како што ги поттикна сите што присуствуваа на ораторската вечер.

„Образованиетo - пасош за иднината

Некогаш порано образованието било пасош за иднината, но како и секогаш работите се менуваат. Во денешно време изгледа тој пасош е со истечен рок. Државата ни издава нов, но тој повеќе не се нарекува образование. И пасошот за иднината го смени своето име, па сега се нарекува партиска книшка.

Повеќе читајте на Женски магазин, тука.

Можеби ќе ве интересира

Сите жени на Никола Груевски

Сите жени на Никола Груевски

(ФОТО) Шекеринска и сопругот на концерт на Бреговиќ

(ФОТО) Шекеринска и сопругот на концерт на Бреговиќ

(ФОТО) Одамна си забранив било какво планирање: Васко од К-15 ужива со сопругата во Австралија

(ФОТО) Одамна си забранив било какво планирање: Васко од К-15 ужива со сопругата во Австралија

ПРАЗНИК СО МНОГУ ОБИЧАИ: Вистинската причина зошто денес се слават Младенци

ПРАЗНИК СО МНОГУ ОБИЧАИ: Вистинската причина зошто денес се слават Младенци

Децава се среќни само зашто работат: Приказната за „Амбрела“, првиот локал кој вработува лица со попреченост

Децава се среќни само зашто работат: Приказната за „Амбрела“, првиот локал кој вработува лица со попреченост

Кони Маркова: „Имав 12 години кога за прв пат почувствував страв и згрозеност“!

Кони Маркова: „Имав 12 години кога за прв пат почувствував страв и згрозеност“!

Не можев да бирам, ама среќна сум што те имам!

Не можев да бирам, ама среќна сум што те имам!

Сакам да танцувам во спотовите на нашите пејачи: Интервју со Цако

Сакам да танцувам во спотовите на нашите пејачи: Интервју со Цако

Пуштете го другиот да биде победник, а Вие имајте сопствен мир

Пуштете го другиот да биде победник, а Вие имајте сопствен мир