25 Јуни, 2022
0.0317

Бон за Украина: Нема забрзана процедура, нема кралска пропусница

Објавено во: Свет 22 Јуни, 2022

Добивај вести на Viber

Пристапувањето на Украина во Eвропската Унија (ЕУ) може да потрае со години. 

Клемент Бон, државен секретар за европски прашања во француското Министерство за надворешни и европски работи вели дека ова може да се случи, иако земјата има поддршка од многу лидери. Објаснува дека нема забрзана процедура, нема кралска пропусница.  Бон додава дека ќе мора да заврши војната, да ја обноват земјата, и да исполнат многу критериуми. Кажа дека Украина ќе мора да почитува строги правила како и секој друг кандидат.

„За ова ќе биде потребно време. Но, ние испраќаме сигнал дека сме отворени“, рече Бон во интервју за француското радио Европа 1. 

Европскиот комесар за буџет Јоханес Хан очекува дека на следниот самит на ЕУ официјално да им биде даден статус кандидати на Украина и на Молдавија. 

Партијата на слободата на Австрија почна дискусија за излегување на земјата од ЕУ. Младината на оваа партија почна дискусија за излегување од ЕУ, реагирајќи на препораката на Европската комисија на Украина и Молдавија да им даде кандидатски статус.


Фото: EPA-EFE/OLIVIER HOSLET

Можеби ќе ве интересира

ГОЛЕМИ ЗЕМЈОТРЕСИ ВО ВИСОКАТА КОМАНДА НА РУСКАТА АРМИЈА - Путин разрешил двајца генерали

ГОЛЕМИ ЗЕМЈОТРЕСИ ВО ВИСОКАТА КОМАНДА НА РУСКАТА АРМИЈА - Путин разрешил двајца генерали

СЕ ПЛАШАМ ДЕКА ЕВРОПСКИТЕ ЗЕМЈИ ЌЕ ЈА ПРИСИЛАТ УКРАИНА НА ЛОШ МИР - Борис Џонсон вели дека тоа е поради економските последици

СЕ ПЛАШАМ ДЕКА ЕВРОПСКИТЕ ЗЕМЈИ ЌЕ ЈА ПРИСИЛАТ УКРАИНА НА ЛОШ МИР - Борис Џонсон вели дека тоа е поради економските последици

СРБИН СВЕДОК НА СТРАВИЧНИОТ НАПАД ВО ОСЛО - Седам покрај организаторот, проверува дали другите гости од странство се живи (ВИДЕО)

СРБИН СВЕДОК НА СТРАВИЧНИОТ НАПАД ВО ОСЛО - Седам покрај организаторот, проверува дали другите гости од странство се живи (ВИДЕО)

ИЗБОРОТ НА ЖИВОТОТ Е НАША ОДГОВОРНОСТ ЗА ИДНИНАТА - Ватикан ја пофали одлуката за абортусот, за Бајден ова е тажен ден за Америка

ИЗБОРОТ НА ЖИВОТОТ Е НАША ОДГОВОРНОСТ ЗА ИДНИНАТА - Ватикан ја пофали одлуката за абортусот, за Бајден ова е тажен ден за Америка

ПРАТЕНИК ОД РУСКАТА ДУМА УПАТИ МОРНИЧАВИ ЗАКАНИ КОН ЕДНА ЕВРОПСКА ДРЖАВА - ако дојде до трета светска војна, вие сте први на удар

ПРАТЕНИК ОД РУСКАТА ДУМА УПАТИ МОРНИЧАВИ ЗАКАНИ КОН ЕДНА ЕВРОПСКА ДРЖАВА - ако дојде до трета светска војна, вие сте први на удар

Нов земјотрес го погоди Авганистан и однесе пет жртви

Нов земјотрес го погоди Авганистан и однесе пет жртви

Хајдаи: Останувањето на позиции кои беа немилосрдно гранатирани со месеци едноставно нема смисла

Хајдаи: Останувањето на позиции кои беа немилосрдно гранатирани со месеци едноставно нема смисла

Поради војната во Украина на 50 милиони луѓе им се заканува глад

Поради војната во Украина на 50 милиони луѓе им се заканува глад

На руски војник ќе му се суди за убиство на цивил и силување на неговата сопруга

На руски војник ќе му се суди за убиство на цивил и силување на неговата сопруга