17 Декември, 2018
0.6205
    ALK 8219.33    0.26%     CEVI 920    -8%     GRNT 794.29    -0.73%     KMB 5049.17    0.5%     MPT 46714.29    0.07%     MTUR 4900    0%     OHB 6500    -0.26%     OKTA 4785    10%     RZIT 25    0%     RZLE 15    -28.57%     STB 1286.11    0.35%     STIL 121    0%     TEL 300    0.14%     TNB 14127.73    -0.37%     TTK 1245    -1.97%     ZPKO 2350    -17.54%

Брат Љубе влегува во кабинетот на премиерот Заев?

Објавено во: Македонија 22 Март, 2018

Се повеќе се шири информацијата дека Љубе Бошкоски ќе ја добие првата официјална дрќавна позиција во новата вкада на премиерот Зоран Заев. Наводно лидерот на Обединети за Македонија би требало да стане новиот посебен советник за странски инвестиции на претседателот на владата на РМ.

Ваквата информација засега нема официјална потврда од двете страни. Сепак, во тек е јавен оглас објавен од страна на владата на кој се бараат шест нови посебни советници на премиерот Заев за плата до 50.000 денари со многу „интереси“ и услови кои се бараат од кандидатите кои ќе се пријават. 

Во огласот стои дека за посебниот советник за странски инвестиции потребни квалификации се стекнати најмалку 240 кредити според ЕКТС или завршен VI 1/1 степен, научно поле: Правни науки, активно познавање на англиски јазик и работно искуство од најмалку 5 години во струката. Тоа значи дека не се бара ниту економист за советникот за странски инвестии, ниту некои специфични работни искуства. 

Бошкоски претходно се тврдеше дека има шанси да биде и министер во владата на Заев, но партијата ОМ не освои ниту едно пратеничко место. Сепак, нивната соработка со СДСМ е јавна и транспарентна. 

Можеби ќе ве интересира

ПАКУВАЈТЕ КУФЕРИТЕ: Земјата на Пабло Ескобар ги укина визите за Македонци

ПАКУВАЈТЕ КУФЕРИТЕ: Земјата на Пабло Ескобар ги укина визите за Македонци

(ВИДЕО) Заев емотивно се прости од сопартиецот Стојаноски

(ВИДЕО) Заев емотивно се прости од сопартиецот Стојаноски

Документацијата на Мијалков не помина во судот

Документацијата на Мијалков не помина во судот

СНЕГОТ ГО „МАЧИ“ СООБРАЌАЈОТ: На овие пратни правци да се внимава

СНЕГОТ ГО „МАЧИ“ СООБРАЌАЈОТ: На овие пратни правци да се внимава

Тројца адвокати му откажаа на Груевски

Тројца адвокати му откажаа на Груевски

Уапсен возачот на превртениот автобус во кој загинаа тројца Македонци

Уапсен возачот на превртениот автобус во кој загинаа тројца Македонци

Трајковски: Ги прегледував синусите во Будимпешта

Трајковски: Ги прегледував синусите во Будимпешта

Дали Таравари го искара Филипче: Од јавно-приватно партнерство, знаеме само за паркинзи

Дали Таравари го искара Филипче: Од јавно-приватно партнерство, знаеме само за паркинзи

(ВИДЕО) „Измеќарот“ Трајковски се врати од Будимпешта, не кажа ништо за Груевски

(ВИДЕО) „Измеќарот“ Трајковски се врати од Будимпешта, не кажа ништо за Груевски