21 Јануари, 2019
0.3220
    ALK 8300.96    -1.19%     GRNT 825    -1.05%     KJUBI 1543    -2.96%     KMB 5320    -0.58%     MPT 50000    -0.09%     MTUR 5050    -0.98%     OHB 6599.5    -0.01%     OKTA 4500    0%     RZLV 73    2.82%     STB 1244.42    -1.55%     STIL 118    -7.09%     TEL 302    0%     TNB 14989.86    -0.01%     UNI 2145    2.97%

Бремена бев во Сомалија на хумана мисија: Интервју со Мерсиха Смиловиќ

Објавено во: Стил 10 Јануари, 2019

Упорноста успешно да се балансира помеѓу семејството и сопствениот бизнис е карактеристика на Мерсиха Смиловиќ од Скопје, дипломиран правник и косопственичка на финансиско-правниот консалтинг „Нахла консалтинг“. Мерсиха е мајка на две деца и активистка која за време на својата прва бременост се решила на храбар чекор, да замине на хуманитарна мисија во Сомалија. Горда е на семејната бошњачка традиција која ја негува и изборот на традиционалната облека за кој вели дека е личен. Најголема поддршка ѝ е сопругот Јасмин, а по работниот ден кој ѝ е прилично динамичен најмногу ужива во детските игри со ќерките. Од 2006 година, нејзината работна позиција е правен консалтинг на преку 100 компании од Македонија и од странство. Во моментов, Мерсиха е на магистерски студии по меѓународно право. 

* Интересна, женска екипа имате во вашата компанија, какова е работната атмосфера кај вас?

- Нашата комапнија има идеална работна атмосфера, зошто е сочинета од 6 жени. Целосно сме посветени кон градење родово сензитивни политки, со цел, ние како жени да можеме да се посветиме на работата но, а притоа да не ги занемаруваме нашите улоги и обврски кои доаѓаат од биолошки предодредените функции, како мајчинството. Нашата фирма нуди книговодствени и правни услуги на домашни и странски компании, како и зашитата на правата од индустриска сопственост.

Целиот текст читајте го на Женски магазин, тука.

Можеби ќе ве интересира

(ФОТО) Сашко Кедев и Ганка Цветанова на врвот во Аргентина

(ФОТО) Сашко Кедев и Ганка Цветанова на врвот во Аргентина

(ФОТО) Фaтиме Фетаи и Филипче на слава кај Нора Шаќири

(ФОТО) Фaтиме Фетаи и Филипче на слава кај Нора Шаќири

НА СВЕТИ ЈОВАН СЕ СЛУЧУВААТ РАЗНИ ЧУДА: Денес не треба да го правите ова

НА СВЕТИ ЈОВАН СЕ СЛУЧУВААТ РАЗНИ ЧУДА: Денес не треба да го правите ова

(ФОТО) Вака изгледа едно ноќно дежурство на Aнтонио Милошоски

(ФОТО) Вака изгледа едно ноќно дежурство на Aнтонио Милошоски

(ВИДЕО-ФОТО) Светот тагува за кученцето Бу: Неговото срце не ја издржа смртта на другарот

(ВИДЕО-ФОТО) Светот тагува за кученцето Бу: Неговото срце не ја издржа смртта на другарот

ШТО НАПРАВИВМЕ ОД ЖИВОТОТ: Имаме големи куќи, а мали семејства, многу дипломи а ни малку знаење!

ШТО НАПРАВИВМЕ ОД ЖИВОТОТ: Имаме големи куќи, а мали семејства, многу дипломи а ни малку знаење!

Смртта на татко ми ме натера да пишувам: Интервју со Јелена Бачиќ- Алимпиќ

Смртта на татко ми ме натера да пишувам: Интервју со Јелена Бачиќ- Алимпиќ

(ФОТО) Режим на исхрана и редовно вежбање: Татјана Стојановска откри како ја одржува својата линија

(ФОТО) Режим на исхрана и редовно вежбање: Татјана Стојановска откри како ја одржува својата линија

Ги врзаа моите раце и нозе и почнаа киретажа без анестезија: Во Хрватска протест за „акушерското насилство"

Ги врзаа моите раце и нозе и почнаа киретажа без анестезија: Во Хрватска протест за „акушерското насилство"