21 Јули, 2019
0.0184

Цената на слободата

Објавено во: Стил 22 Април, 2019

Една од најважните лекции кои ги добив од татко ми, беше дека секоја моја постапка или одлука во животот ќе има цена која треба да бидам спремна да ја платам.  Отпрво, додека бев помала (или попрецизно, помлада), не ја разбирав суштината на кажаното. Подоцна во животот не само што ја сфатив неговата лекција, туку и научив да бидам мудра и да не се преценувам или потценувам за она што сум спремна да го живеам и да стојам зад моите постапки, без оглед на последиците. Таа проценка ми го даде најважното нешто во животот, а тоа е слободата да сум она што сум и што е уште поубаво, да не чувствувам срам или страв од тоа. Да се разбереме, сите ние имаме потреба од тоа да бидеме прифатени од околината и да не сме осудувани. Тука се ставам и себе, онаа Ана која беше се’ она што другите очекуваа да биде.

Од сегашен аспект, можам да кажам дека тоа е прилично исцрпувачка работа. Очекувањата се секогаш поголеми и прилично различни, што и не остава баш простор човек да застане и да се преслуша себе. Впрочем, не мислам дека нашата мисија на оваа планета е да изживееме еден просечно добар живот (што и да значи тоа) кој ќе е одраз на она што другите сметаат дека треба да го живееме. Храброста да се стави точка на воспоставениот калап е не само со голема цена, туку и нешто што им пречи на оние околу нас. Синдромот на стадо е она што ја прави заедницата да се чувствува сигурна и без потреси. Животот вон калап знае да биде исцрпувачки, ама на крајот од денот, задоволството е големо.

Целата колумна на Ана Бунтеска читајте ја на Женски магазин, тука.

Можеби ќе ве интересира

(ФОТО) Марлон Брандо: Необични лоши навики во исхраната на една легенда

(ФОТО) Марлон Брандо: Необични лоши навики во исхраната на една легенда

Внимавајте! Комбинацијата од овие два витамини може да предизвика мозочен удар

Внимавајте! Комбинацијата од овие два витамини може да предизвика мозочен удар

Погледнете како изгледа станот на Новак Ѓоковиќ

Погледнете како изгледа станот на Новак Ѓоковиќ

50 години од слетувањето на Месечината: Најголемата авантура или теорија на конспирација

50 години од слетувањето на Месечината: Најголемата авантура или теорија на конспирација

(ФОТО) Правеле кафе на мостот, па ги казниле 950 евра и ги избркале од градот

(ФОТО) Правеле кафе на мостот, па ги казниле 950 евра и ги избркале од градот

Непознати факти за Папите: Убијте ги сите, Господ си го знае своето!

Непознати факти за Папите: Убијте ги сите, Господ си го знае своето!

(ВИДЕО) Како изгледа подврзување на желудник: Хит зафат за слабеење кој и го припишуваат на Катица Јанева

(ВИДЕО) Како изгледа подврзување на желудник: Хит зафат за слабеење кој и го припишуваат на Катица Јанева

(ФОТО) 3 европски дестистинации создадени за летен одмор и незаборавни моменти

(ФОТО) 3 европски дестистинации создадени за летен одмор и незаборавни моменти

Како да ја елиминирате главоболката за 60 секунди?

Како да ја елиминирате главоболката за 60 секунди?