24 Јуни, 2024
0.5377

ЦЕНАТА НЕ Е ВАЖНА: Вучиќ сака да го врати во Србија свршеничкиот прстен на принцезата Милица

Објавено во: Балкан 10 Јуни, 2024

Добивај вести на Viber

Српскиот претседател Александар Вучиќ е одлучен да го откупи и да го врати во Србија свршеничкиот прстен на принцезата Милица,  а цената не е важна.

Вучиќ викендов при обиколката на Националниот музеј, заедно со претседателот на Република Српска, Милорад Додик, како дел од Првиот сесрпски парламент, изјави дека Србија ќе се обиде да го  купи прстенот за кој се верува дека ѝ припаѓал на принцезата Милица.

„Ние се трудиме да вратиме во земјата сè што е на аукции. Постои можност да сме го пронашле свршеничкиот прстен на кнегињата Милица. Ќе се обидеме да го откупиме тоа, да го вратиме во земјата и да го предадеме на Народниот музеј“, изјави тој.

Експертската група на еден од музеите работи на набавка на прстенот пронајден случајно во нива во околината на манастирот „Раваница’, кој е дарување на принцот Лазар, изграден помеѓу 70-тите и 90-тите години на 14 век.

Пронаоѓањето на златниот прстен на принцезата Милица важи за едно од  највредните откритија во последните години во српската средновековна археологија. Но, денеска е во приватна сопственост, а пронаоѓачот не ни знаел за што се работи, па почнал да се распрашува. На почетокот на годинава прекрасниот златен прстен, покриен со натписи од двете страни, бил донесен на анализа кај д-р Бранислав Цветковиќ, историчар на уметност и музејски советник во музејот во Јагодина и виш научен соработник во Балканолошкиот институт на САНУ.

Највпечатлива карактеристика на прстенот е механизмот на ротирачка рамка, кој се состои од ромбоидна плоча. На едната страна од ромбоидниот панел со рамка е прикажана врежана седечка фигура на престол, украсена со ниело, што е темна легура на сребро, бакар, олово и сулфур, која се користи за украсување скапи метални предмети. Откриено е дека златниот прстен го нарачал принцот Лазар за принцезата Милица. 

На внатрешната страна на прстенот има уште еден изгравиран текст, исполнет со ниело. Овој натпис всушност е изјава на љубов по повод свадба или брачен завет. Епиграфската анализа на текстот укажува дека прстенот потекнува од 14 век.

Можеби ќе ве интересира

МЕСЕЧНО ЗАРАБОТУВААТ ДО 3.000 ЕВРА! Регионот ги бара овие работници, платите вртоглаво растат

МЕСЕЧНО ЗАРАБОТУВААТ ДО 3.000 ЕВРА! Регионот ги бара овие работници, платите вртоглаво растат

Фајненшл тајмс: Србија индиректно извезла муниција во Украина за 800 милиони евра

Фајненшл тајмс: Србија индиректно извезла муниција во Украина за 800 милиони евра

ДАЛИ БЛАЖИЌ ИМАЛ ПОМОШ, ГО ЧЕКАЛ АВТОМОБИЛ? Мештаните откриваат нови детали од ужасниот масакр во Младеновац

ДАЛИ БЛАЖИЌ ИМАЛ ПОМОШ, ГО ЧЕКАЛ АВТОМОБИЛ? Мештаните откриваат нови детали од ужасниот масакр во Младеновац

ВАЖНО ЗА СИТЕ КОИ ПЛАНИРААТ ДА ПАТУВААТ ЗА ГРЦИЈА: застој на обиколницата кај Солун кој ќе трае подолг период

ВАЖНО ЗА СИТЕ КОИ ПЛАНИРААТ ДА ПАТУВААТ ЗА ГРЦИЈА: застој на обиколницата кај Солун кој ќе трае подолг период

ХОРОР ВО СОСЕДСТВОТО! Град со големина на јајце уби домашни животни, скршени коли, покриви: вонредна состојба по силното невреме (ВИДЕО)

ХОРОР ВО СОСЕДСТВОТО! Град со големина на јајце уби домашни животни, скршени коли, покриви: вонредна состојба по силното невреме (ВИДЕО)

Србија доби воз со кој од Белград до Скопје ќе се патува два часа

Србија доби воз со кој од Белград до Скопје ќе се патува два часа

Истрага дали навистина климатизерите го оставија регионот без струја

Истрага дали навистина климатизерите го оставија регионот без струја

Злоупотреба на средствата од ИПАРД, ЕУ го блокира пакетот со 112 милиони евра за Албанија

Злоупотреба на средствата од ИПАРД, ЕУ го блокира пакетот со 112 милиони евра за Албанија

ХЕРОЈСКИ ПОТЕГ НА МАКЕДОНЕЦ НА ГРЧКИТЕ ПЛАЖИ: спасил давеник од Франција

ХЕРОЈСКИ ПОТЕГ НА МАКЕДОНЕЦ НА ГРЧКИТЕ ПЛАЖИ: спасил давеник од Франција