24 Јуни, 2024
0.0240

ЦЕНИ НА ГАСОТ: Во една европска земја ќе плаќаат поскапо од 1 јули

Објавено во: Економија 10 Јуни, 2024

Добивај вести на Viber

Од 1 јули, милиони Французи ќе плаќаат за 11,7 отсто поскапо за гасот.  Ова го објави денеска Француската Регулаторна комисија за енергетика (CRE).

Регулаторната комисија за енергетика предупреди дека ова поскапување доаѓа по неколку месеци последователни падови на цените на бензинот и дека цените ќе продолжат да бидат пониски отколку во јануари 2024 година.

Поскапувањето изнесува 13,50 евра за мегават-час, што е последица на поскапувањето на дистрибутивните цени на товар на мрежниот оператор GRDF и фактурирано на добавувачите, пренесува Фигаро. 

Потрошувачката на гас во Франција се намалува, така што уделот на трошоците за дистрибуција на гас расте пропорционално и претставува постојано растечка ставка на сметките на француските граѓани. Европските фјучерси на гас се продаваа денеска на отворањето на берзата ТТФ по цена од 33,1 евро за мегават-час, јавува Танјуг. Во однос на гасот, ЕУ се стреми да не зависи од Русија. 

foto freepik.com/fanjianhua

Можеби ќе ве интересира

„Европа ги прави работите поинаку“: германскиот министер за економија во Пекинг за царините на ЕУ

„Европа ги прави работите поинаку“: германскиот министер за економија во Пекинг за царините на ЕУ

Светот доби нова број еден највредна компанија, за еден месец ги мина Google и Microsoft

Светот доби нова број еден највредна компанија, за еден месец ги мина Google и Microsoft

Чаушевски: Во Албанија и Црна Гора има голем број туристи кои се спасуваат од жештини, затоа им падна системот

Чаушевски: Во Албанија и Црна Гора има голем број туристи кои се спасуваат од жештини, затоа им падна системот

„Активирани се сите механизим за да нема домино ефект кај нас“: Бислимовски вели ова е доказ за „испреплетеноста на системот“

„Активирани се сите механизим за да нема домино ефект кај нас“: Бислимовски вели ова е доказ за „испреплетеноста на системот“

ОГРОМЕН КОЛАПС НА СНАБДУВАЊЕТО СО ЕНЕРГИЈА ВО РЕГИОНОТ: речиси цела Црна Гора е без струја, но и делови од Хрватска и Босна и Херцеговина

ОГРОМЕН КОЛАПС НА СНАБДУВАЊЕТО СО ЕНЕРГИЈА ВО РЕГИОНОТ: речиси цела Црна Гора е без струја, но и делови од Хрватска и Босна и Херцеговина

ЕКОНОМСКИ БЕНЕФИТ: Колку ќе заработи Германија од ЕУРО 2024?

ЕКОНОМСКИ БЕНЕФИТ: Колку ќе заработи Германија од ЕУРО 2024?

ПЛАТИТЕ И ПЕНЗИИТЕ ВО ЦРНА ГОРА ПОРАСНАЛЕ: Зошто инвестициите се намалени?

ПЛАТИТЕ И ПЕНЗИИТЕ ВО ЦРНА ГОРА ПОРАСНАЛЕ: Зошто инвестициите се намалени?

СЛОВЕНИЈА ВО ВРЕМЕТО НА НЕЗАВИСНОСТА И ДЕНЕС: Нивниот БДП сега е шестпати поголем

СЛОВЕНИЈА ВО ВРЕМЕТО НА НЕЗАВИСНОСТА И ДЕНЕС: Нивниот БДП сега е шестпати поголем

„МИСЛИШ ЛИ ДЕКА СУМ ЛУД“ - прашање поради кое вреди да се чита за Илон Маск

„МИСЛИШ ЛИ ДЕКА СУМ ЛУД“ - прашање поради кое вреди да се чита за Илон Маск