26 Мај, 2020
0.0368

Чаше ломим мозак ми крвари

Објавено во: Стил 27 Ноември, 2019

Мачкици знаете ли која е Tori Amos? Евентуално Kate Bush, Lisa Gerrard, Enya?

ПС делот го поместувам денес, ви го наметнувам во преден план. Исто како што вашата околина ви ја наметна Брена, Цеца, и компанија, што супер е вака што постојат за уз некое литро одвишок испиено да прокршиш по некоја ниско буџетна кафанска чаша ко што сум правела и јас на времето или можеби ќе ме лупне па ќе го направам пак.

Но, која музика си ја пуштате кога сте сами? Што ви ги полни мозочињата, кога никој не е околу вас. Јас имам многу среќа во животот, додека растев и созревав имаше простор да имам доста различно влијание на дијаметрално спротивни карактери околу мене. А тек откако заминав на студии, опколена со генијални уметници од различни сфери и со различна моќ на делување, имав простор да вкусам сеопширни туѓи амбиции и да согледам еден цел паралелен уневерзум на постоење, кој мене ме издигна како единка со исклучително свој стил. Не зависам од никој, своја сум, само пред себе одговарам. Веројатно почетоците на таа моја индивидуалност му ги должам на вујко ми, веќе на 4 години слушав Pink Floyd и Dead Can Dance, сакала јас или не, па така базата ми остана чиста, неискварена од масовни потреби на патна состојба.


Целата колумна на Ивана Кнез читајте ја на Женски магазин, тука.

Можеби ќе ве интересира

Модел за Плејбој и ултрадесничар - што прават наследниците на контроверзните историски личности

Модел за Плејбој и ултрадесничар - што прават наследниците на контроверзните историски личности

Мартин Вучиќ со емотивна порака за Драган: За мене секогаш ТАТКО над татковците!

Мартин Вучиќ со емотивна порака за Драган: За мене секогаш ТАТКО над татковците!

(ФОТО) Мини трансформација: Македонските пејачки како мажи

(ФОТО) Мини трансформација: Македонските пејачки како мажи

Дејан Митровски- УРКО: Личноста на која си телохранител ја ставаш на прво место

Дејан Митровски- УРКО: Личноста на која си телохранител ја ставаш на прво место

Како да се пронајде злато без детектор, па дури и кај нас: Научниците со откритие

Како да се пронајде злато без детектор, па дури и кај нас: Научниците со откритие

(ФОТО) Повеќе не е црна: Зорица Заева конечно смени боја на коса

(ФОТО) Повеќе не е црна: Зорица Заева конечно смени боја на коса

Ваљон Салиху, Портпарол на град Скопје: Нема да ме препознаете без брада

Ваљон Салиху, Портпарол на град Скопје: Нема да ме препознаете без брада

Некои соседи сакаат да знаат кај кого одиме за да го одбегнуваат: Интервју со Денис од Центар за јавно здравје- Скопје

Некои соседи сакаат да знаат кај кого одиме за да го одбегнуваат: Интервју со Денис од Центар за јавно здравје- Скопје

Висок крвен притисок: Кардиолозите ја откриваат најголемата заблуда во која веруваат луѓето

Висок крвен притисок: Кардиолозите ја откриваат најголемата заблуда во која веруваат луѓето