30 Ноември, 2023
0.0293

ЧЕТИРИ РЕГИОНИ ГЛАСАА ЗА ПРИКЛУЧУВАЊЕ КОН РУСИЈА, завршија референдумите, што понатаму?

Објавено во: Свет 28 Септември, 2022

Добивај вести на Viber

Доњецк и Луганск заедно со Херсонската област и дел од Запорожјската област во јужна Украина гласаа за приклучување кон Русија на референдумите одржани меѓу 23 и 27 септември.

Во Луганск, според официјалните податоци, над 98 отсто од гласачите го поддржале приклучувањето кон Русија. Доњецк забележа слични резултати со повеќе од 99 отсто од гласачите кои го поддржаа предлогот. И регионите Запорожје и Керсон ги обработија сите гласачки ливчиња до доцна во вторникот, при што 93 отсто и 87 отсто од гласачите, соодветно, го поддржаа напуштањето на Украина и повторното обединување со Русија.

Процесот на интегрирање на нови региони во Руската Федерација може да потрае извесно време бидејќи бара одобрение од парламентот и претседателот на земјата. Но, портпаролот на Кремљ, Дмитриј Песков, во петокот рече дека е „уверен дека тоа ќе биде брзо“.

Рускиот устав и федералниот закон за пристапување на нови конститутивни членки дефинираат неколку неопходни чекори.

Сенаторот Константин Косачев, потпретседател на Горниот дом на Парламентот, на Телеграм објасни дека кога регионите кои сакаат да станат дел од Руската Федерација ќе ги поднесат своите предлози до официјална Москва, претседателот за тоа ги известува парламентот и владата.

- Доколку се постигне политички договор за пристапување, треба да се подготват нацрти на меѓународни договори за прием на странски земји или нивни делови во Русија - рече Косачев.

Овие договори ги регулираат прашањата како што се името и статусот на новите територии, државјанството, наследството, функционирањето на јавните органи и законодавството.

По потпишувањето на овие договори, рускиот Уставен суд ги оценува дали можеби го прекршиле законот. Доколку договорите се верификуваат, следен чекор е ратификација на документите од Долниот дом, Државната Дума и нивно одобрување од Горниот дом, Советот на Федерацијата. Во исто време, нацрт-федералниот уставен закон за прием на нови составни единици во Русија треба да биде доставен до Думата. Ако се одобри, потоа оди на разгледување во Горниот дом, пишува „Курир.рс“.

Москва сфати дека ако републиките Донбас и двата јужни украински региони се обединат со Русија, секој обид на Киев да ги врати назад ќе се смета за напади врз сопствената земја.

- Уставот на Русија веднаш ќе стапи на сила во однос на овие територии, каде се е многу јасно наведено во овој поглед - изјави Песков за новинарите минатата недела.

Набргу откако регионите одлучија да одржат референдуми, рускиот претседател Владимир Путин најави делумна мобилизација која вклучуваше повикување на околу 300.000 резервисти. Медиумите пренесоа дека Москва наводно планира да мобилизира до еден милион луѓе. 

Киев смета дека тие територии се под нелегална окупација и соопшти дека нема да ги признае резултатите од референдумот. Украинскиот претседател Володимир Зеленски отфрли секаква можност за разговори по гласањето.

Украинскиот министер за надворешни работи Димитри Кулеба минатиот вторник изјави дека „Украина има целосно право да ги ослободи своите територии и ќе продолжи да ги ослободува, што и да има Русија да каже“.

ЕУ и САД веќе ги нарекоа референдумите „лажни“. Американскиот државен секретар Ентони Блинкен изјави за Си-Би-Ес во неделата дека регионите ЛНР, ДНР, Керсон и Запорожје „никогаш нема да бидат признаени“ како дел од Руската Федерација. Тој додаде дека Киев има „секое право“ да ги врати.

* Наградата се доделува на котирано друштво, избрано со гласање преку онлајн анкета на веб страниците на Берзата и интернет порталот „Фактор“, кој е партнер на Берзата во доделувањето на оваа награда. Гласањето се врши паралелно на двете веб страници и акцијата на издавачот што ќе има најмногу гласови од двете анкети збирно, ќе биде прогласена за Акцијата на годината по избор на јавноста за 2023 година.
Предмет на анкетата е листа од десет котирани акции, избрани врз основа на остварениот промет и транспарентноста во нивното работење.

Можеби ќе ве интересира

СЕ ОГЛАСИ ПЕСКОВ ЗА БУГАРСКИОТ ПОТЕГ: „Тоа е апсурден и глупав став“

СЕ ОГЛАСИ ПЕСКОВ ЗА БУГАРСКИОТ ПОТЕГ: „Тоа е апсурден и глупав став“

Русија пред портите на „царството“ на најбогатиот Украинец

Русија пред портите на „царството“ на најбогатиот Украинец

КОЈ БЕШЕ ХЕРИ КИСИНЏЕР ЕДЕН ОД НАЈМОЌНИТЕ ДИПЛОМАТИ: Почина вчера на 100 годишна возраст

КОЈ БЕШЕ ХЕРИ КИСИНЏЕР ЕДЕН ОД НАЈМОЌНИТЕ ДИПЛОМАТИ: Почина вчера на 100 годишна возраст

БЛИНКЕН И ЛАВРОВ СЕ РАЗМИНАА: Американскиот државен секретар синоќа замина за Израел

БЛИНКЕН И ЛАВРОВ СЕ РАЗМИНАА: Американскиот државен секретар синоќа замина за Израел

НАПАД НА АВТОБУСКА СТАНИЦА ВО ЕРУСАЛИМ: Три лица убиени, ранети шест

НАПАД НА АВТОБУСКА СТАНИЦА ВО ЕРУСАЛИМ: Три лица убиени, ранети шест

БУГАРИЈА СЕПАК НЕ ГО ПУШТИ АВИОНОТ НА ЛАВРОВ: Причината е Захарова

БУГАРИЈА СЕПАК НЕ ГО ПУШТИ АВИОНОТ НА ЛАВРОВ: Причината е Захарова

ДУРИ ПОЛОВИНА ОД ГЕРМАНСКИТЕ КОМПАНИИ КУБУРАТ ЗА РАБОТНИЦИ: Состојбата станува критична, фалат работници за 1,8 милиони работни места

ДУРИ ПОЛОВИНА ОД ГЕРМАНСКИТЕ КОМПАНИИ КУБУРАТ ЗА РАБОТНИЦИ: Состојбата станува критична, фалат работници за 1,8 милиони работни места

„ХАМАС НИКОГАШ ПОВЕЌЕ НЕМА ДА БИДЕ ЗАКАНА ЗА ИЗРАЕЛ“: Нетанјаху подготвен да ги уништи

„ХАМАС НИКОГАШ ПОВЕЌЕ НЕМА ДА БИДЕ ЗАКАНА ЗА ИЗРАЕЛ“: Нетанјаху подготвен да ги уништи

ФОН ДЕР ЛАЈЕН ВЕЛИ ДЕКА БРИТАНИЈА САКА ДА СЕ ВРАТИ ВО ЕУ: Направивме грешка, мора да ја поправите

ФОН ДЕР ЛАЈЕН ВЕЛИ ДЕКА БРИТАНИЈА САКА ДА СЕ ВРАТИ ВО ЕУ: Направивме грешка, мора да ја поправите