21 Март, 2023
0.0261

Човек одлежал над 20 години во затвор иако бил невин

Објавено во: Свет 27 Јануари, 2023

Добивај вести на Viber

Невин човек помина повеќе од 20 години во затвор.

Алберт Јан Швајцер одлежа 20 години во затвор за силување и убиство, а сега е докажано дека е невин и воопшто не бил на местото на злосторството.

Хаваецот, кој сега има 51 година е осуден во 2000 година за убиство на 23-годишната туристка од Вирџинија, Дејна Ајрланд, на Божиќ 1991 година. Доби 130 години затвор, но секогаш се задржа на својата невиност. Судијата Петер Кубота пред три дена донесе одлука Швајцер да биде итно ослободен.

Ајрланд е пронајдена едвај жива во грмушките покрај патеката во Пуна, оддалечен дел од Големиот Остров на Хаваи. Била силувана и претепана, а подоцна од повредите починала во болница. Велосипедот што го возела е пронајден неколку километри подалеку, при што изгледал како да го удрило возило. Убиството на туристката од Вирџинија привлече големо внимание на јавноста во САД и остана нерешено со години, па полицијата беше под голем притисок да го пронајде убиецот. Семејството на жртвата не се произнесе. 

Можеби ќе ве интересира

СРЕДБАТА МЕЃУ ПУТИН И КСИ ПОВАЖНА ОТКОЛКУ ШТО ИЗГЛЕДА - внимателно ќе се разгледа кинескиот план за мир во Украина

СРЕДБАТА МЕЃУ ПУТИН И КСИ ПОВАЖНА ОТКОЛКУ ШТО ИЗГЛЕДА - внимателно ќе се разгледа кинескиот план за мир во Украина

ПОГЛЕДНЕТЕ МУ ЈА РАКАТА, ПУТИН МОЖЕБИ ПРАТИЛ ДВОЈНИК ВО МАРИУПОЛ - еве што забележа професор од Оксфорд

ПОГЛЕДНЕТЕ МУ ЈА РАКАТА, ПУТИН МОЖЕБИ ПРАТИЛ ДВОЈНИК ВО МАРИУПОЛ - еве што забележа професор од Оксфорд

Која европска земја не сака да прати оружје во Украина?

Која европска земја не сака да прати оружје во Украина?

Израелски министер од Париз порача дека Палестинците не постојат

Израелски министер од Париз порача дека Палестинците не постојат

Потона рејтингот на Макрон

Потона рејтингот на Макрон

Полски амбасадор: Русија граба територии и деца, ако Украина не се одбрани, Полска ќе мора да влезе во војната

Полски амбасадор: Русија граба територии и деца, ако Украина не се одбрани, Полска ќе мора да влезе во војната

„ОВА Е ЛАГА, ОВА Е САМО ШОУ“: При посетата на Мариупол, Путин „слушна“ и забелешки (ВИДЕО)

„ОВА Е ЛАГА, ОВА Е САМО ШОУ“: При посетата на Мариупол, Путин „слушна“ и забелешки (ВИДЕО)

ЌЕ ДОБИЕ ЛИ РУСИЈА ПОНУДА КОЈА НЕ СЕ ОДБИВА: Кси Џинпинг во посета

ЌЕ ДОБИЕ ЛИ РУСИЈА ПОНУДА КОЈА НЕ СЕ ОДБИВА: Кси Џинпинг во посета

ЈА ИМА ЛИ МАКЕДОНИЈА НА ЛИСТАТА НАЈСРЕЌНИ ЗЕМЈИ? Еве што вели овогодинешниот извештај и кои се најсреќните земји за живеење

ЈА ИМА ЛИ МАКЕДОНИЈА НА ЛИСТАТА НАЈСРЕЌНИ ЗЕМЈИ? Еве што вели овогодинешниот извештај и кои се најсреќните земји за живеење