23 Април, 2019
0.0243

Д како депресија

Објавено во: Стил 11 Март, 2019

„Арен беше чоекот, ама матната го однесе“, велеше некогаш баба ми додека со комшиките разговараа за некого. Мене па ми беше чудно, мислев дека разговараат за некој што се удавил, па после уште повеќе бев збунета оти Драгор и не беше некоја река во која би можел некој да се удави. Ми требаа години за да сфатам. Матната дека е умот, кој ете, почнал да работи деструктивно и да го уништи човекот. Со големото Д си играме како да е попатна работа. Не ни е погодено на работа и одма стануваме ѕверови дома и се вадиме на депресија предизвикана од колегите или директорот. Дома кога не ни е ок, повторно од ракав ја вадиме депресијата. Некако многу лесно го употребуваме зборот кој е мошне сериозен и опасен.

Целата колумна на Ана Бунтеска читајте ја на Женски магазин, тука.

Можеби ќе ве интересира

(ФОТО) Британскиот принц Луи наполни 1 годинка

(ФОТО) Британскиот принц Луи наполни 1 годинка

Добар стоматолог мора да има уметничка душа: Интервју со д-р Амела Цана, Директор на Стоматолошкиот клинички центар

Добар стоматолог мора да има уметничка душа: Интервју со д-р Амела Цана, Директор на Стоматолошкиот клинички центар

Трчаме на 13 хектари површина по несовесните посетители: Интервју со Тина Мицковска од ЗОО Скопје

Трчаме на 13 хектари површина по несовесните посетители: Интервју со Тина Мицковска од ЗОО Скопје

Цената на слободата

Цената на слободата

(ФОТО) Перо Антиќ со коса: Ретро мода на познатите

(ФОТО) Перо Антиќ со коса: Ретро мода на познатите

Пукна бракот на Адел-пејачката со моќен глас се венчаше тајно, а сега се разведува

Пукна бракот на Адел-пејачката со моќен глас се венчаше тајно, а сега се разведува

(ФОТО) Мене срцето во петици додека вози: Синот на Дани позади волан

(ФОТО) Мене срцето во петици додека вози: Синот на Дани позади волан

БИЛЈАНА ВАСИЛЕВА ТРЕНДАФИЛОВА, ДЕВОЈЧЕТО ОД „БУШАВА АЗБУКА“: Бевме деца, но имавме сериозни задачи

БИЛЈАНА ВАСИЛЕВА ТРЕНДАФИЛОВА, ДЕВОЈЧЕТО ОД „БУШАВА АЗБУКА“: Бевме деца, но имавме сериозни задачи

„Игра на тронови“ и донесе голема популарност на Северна Ирска

„Игра на тронови“ и донесе голема популарност на Северна Ирска