15 Август, 2020
0.0537

Да им се суди во Хаг, бараат обвинетите за упадот во Собранието

Објавено во: Македонија 06 Декември, 2019

Обвинетите за упадот во Собранието на 27-ми април бараат да им се суди во Хаг. 

Пратеникот Трајко Велјаноски и поранешните функционери Спиро Ристовски, Миле Јанакиевски и Владимир Атанасовски не сакаат да им суди Кривичен суд, туку меѓународниот кривичен суд во Хаг. 

Одбранатаова го побарала пред почетокот на седницата за оценка на обвинението. Меѓу аргументите одбраната ги набројува неекстрадирањето на Дејан Давидовски за 27-ми април,  но и одлуките на  Унгарија и Грција да не ги испорачаат поранешниот премиер  Никола Груевски и разузнавачите Горан Грујевски и Никола Бошковски.

Oд Кривичен им одговориле дека барањето го доставиле на погрешна адреса.

Оценувањето на обвинителниот акт за настаните од 27 април одложено за 23 декември. 

Можеби ќе ве интересира

Загрижувачки резултати од тестирањето: Нов кластер во психијатриската болница во Демир Хисар

Загрижувачки резултати од тестирањето: Нов кластер во психијатриската болница во Демир Хисар

Композиторката Дарија Андовска: Како студент само Трифун Костовски ми помогна да отпатувам во Баку

Композиторката Дарија Андовска: Како студент само Трифун Костовски ми помогна да отпатувам во Баку

ТВ21: Бизнисмен организирал средба на Заев и Ахмети, но еден од нив не дошол

ТВ21: Бизнисмен организирал средба на Заев и Ахмети, но еден од нив не дошол

Радмила Шекеринска на одмор додека траат преговорите со ДУИ

Радмила Шекеринска на одмор додека траат преговорите со ДУИ

Денеска повеќе позитивни отколку оздравени, четири смртни случаи од корона

Денеска повеќе позитивни отколку оздравени, четири смртни случаи од корона

ДУИ не може да преболи шти не дојде никој на средбата на Ахмети: Да не висите во ходниците на македонските партии

ДУИ не може да преболи шти не дојде никој на средбата на Ахмети: Да не висите во ходниците на македонските партии

Филипче: Од 1 Септември се враќа „Мој термин“ и хируршките интервенции во ГОБ „8 Септември“

Филипче: Од 1 Септември се враќа „Мој термин“ и хируршките интервенции во ГОБ „8 Септември“

Закажување за ПСР-тестови по редовни цени не може да се закаже ниту следната недела

Закажување за ПСР-тестови по редовни цени не може да се закаже ниту следната недела

Украле пченица од 50.000 евра во ЗК Пелагонија

Украле пченица од 50.000 евра во ЗК Пелагонија